Domain Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir internet sayfası kurmaya karar verdiyseniz ilk ihtiyacınız olacak olan şey sitenizin adı kısaca “domain“‘dir. İnternet tarayıcılarına yazdığımız site adreslerine, web dilinde “domain” denilmektedir.

Domain seçimi kolay benzer biçimde gözükse de, aradığınız domaini bulmakta oldukça zorlanabilirsiniz. Günümüzde birçok alan adı webmasterlar tarafınca alınmıştır. Tam bir sayı belli olmamakla beraber birçok domain satılmak suretiyle yada projelendirilmek suretiyle domain sahibi tarafınca bekletilmektedir. Şimdiye kadar satılmış olan domainlere oranla, web sitesi kurulu olan domainlerin sayısı bir fazlaca azdır.

Domain almak için ilk olarak domain satışı meydana getiren bir siteye girmeli ve buradan istediğiniz alan adlarını aratmalısınız. Bu işleminizi Türkiye’nin en büyük domain şirketi İsimtescil ile kolay bir halde yapabilirsiniz.  Siteden Domain Sorgulama alanına gidip, aratmak istediğiniz kelimeleri TR karakter olmadan alt alta yazıp, istediğiniz uzantıları işaretledikten sonrasında Sorgula butonuna basarsanız, birkaç saniye içinde arattığınız kelimelerin boş olup olmadığı listelenecektir. Aradığınız domain daha evvelinde alınmış ise ve siz bu domaine haiz olmak istiyorsanız, alan adının tarafındaki bilgilerden domainin kimin adına kayıtlı bulunduğunu, kişinin telefon numarasını, adresini vs… domain sahibinin izni olduğu taktirde görüntüleyebilirsiniz.

Uzantıların Bir Önemi Var Mıdır?

İnternette uzantıların muhakkak ki önemi vardır. Örnek vermek gerekirse web kullanıcısının en aşina olduğu ve daha çok sitenin kullandığı “.com” uzantısı piyasada en mühim ve geçerli uzantıdır. Com uzantısını, .Net ve .Org takip eder. Eğer projeniz Türkiye’ye yönelikse .TR uzantılı( com.tr, gen.tr, net.tr, web.tr vb…) domainler kullanabilirsiniz. TR uzantılı domainler, Google Türkiye arama  motorunda rakiplerinizden daha üst sıralarda çıkmanıza destek sağlar.

Domain Uzunluğu Mühim midir?

Domain uzunluğu doğal ki önemlidir. Google, öteki arama motorları ve web kullanıcıları, akılda kalıcı ve kısa domainleri daha oldukça severler.

domain nerden alınır domain seçimi domain uzantıları google ve domain ilişkisi iyi mi domain alınır