Domain Alias Nedir?

Domain Alias, Türkçesi takma(diğeri) alan adı olarak çevirilen alan adları üstünde meydana getirilen normalden değişik bir yönlendirme biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Takma alan adı düzgüsel yönlendirmeden daha farklıdır. Tüm firmalarda bulabileceğiniz takma alan adı hususi durumunu herhangi bir ek ücret ödemeden sınırsız olarak kullanabilirsiniz. Takma alan adı teknolojisini örnekler üstünden anlatalım:

Mesela: “www.birincisite.com” diye bir alan adımız var ve üstünde hosting kurulu ve verilerimizi sakladığımız etken bir site diyelim.

Ek olarak “www.ikincisite.com” diye bir alan adı satın alıyoruz ve bunu takma alan adı ile “www.birincisite.com” alan adına yönlendiriyoruz. Bu aşamadan sonrasında www.ikincisite.com alan adına giriş meydana getiren ziyaretçiler otomatikman www.birincisite.com’a yönlendirilir.  Bu işlem yapıldığında site adresiniz www.birincisite.com değil www.ikincisite.com olarak kalması kullanıcılar için mühim bir durumdur.

Buraya kadar anlatılanların hepsi düzgüsel yönlendirme ile de yapılabilen işlemler olduğundan dolayı hala Domain Alias’ın hususi durumunu anlayamamış olabilirsiniz. www.ikincisite.com’a girdik ve aslen bizlere www.birincisite.com açıldı fakat site adresi kısmında bir değişim yok. Ve biz mesela hakkımızda sayfasına bastık. Hakkımızda sayfamıza erişebilmek için birincisite.com’daki hostumuza ulaşıp www.birincisite.com/hakkimizda.html sayfasına ulaşmalıyız ve buna ulaşıldığında artık ikincisite.com adı görünmez. İşte eğer domainlerinizi alias ile yönlendirirseniz hakkımızda sayfasına girildiğinde ikincisite.com/hakkimizda.html sayfası olarak gözükür.

Netice olarak bir yönlendirme yapmak istiyorsunuz ve yönlendirme meydana getirilen adres site adresi bölümünde görülmesin onun yerine yönlendirme yaptırdığınız adres görünsün istiyorsanız Alias kullanmanız sizin için çözüm olacaktır.

domain alias iyi mi yapılır domain alias ne işe yarar domain alias nedir domain yönlendirme