Dmoz Nedir ve Nasıl Kayıt Olunur?

Dmoz Nedir?

Dmoz internette yer edinen internet sayfalarını listeleyen, Google-Yahoo şeklinde büyük arama motorları tarafınca saygınlık gören bir dizin projesidir. Dmoz açılımı Directory Mozilla‘dır. Bununla birlikte ODP( Open Directory Project) kısaca Türkçe manası ile açık dizin projesi anlamlarınada gelmektedir. Projenin aslolan sahibi Netscape dir. Dmoz yasadışı, belli bir kaliteye haiz olmayan sitelere bünyesinde yer vermez. Ek olarak Mozilla arama motoru ile bir bağlantısı yoktur.

Dmoz Editörlüğü

Dmoz dizininin editörleri interneti etken kullanan kişilerden oluşturulmuştur. Dmozda yer edinen bir kategori hakkında informasyon sahibi iseniz sizde o kategoriye editör olabilirsiniz. Editörlük başvurusu için birçok suali muntazam bir halde cevaplamanız ve müracaat yaptığınız kategori ile ilgili informasyon sahibi olmanız beklenmektedir. Editörlük başvurusu için sizlere önerimiz minimum editöre haiz kategorilere başvurmanızdır, böylece kabul edilme şansınız artar. Müracaat yaparken sorulan sorulara doğru, eksiksiz cevaplar verin ve formu sanki bir işe başvuruyormuşçasına profesyonelce doldurun.

Dmoz’a Sitemi Iyi mi Kaydederim?

Ilk olarak sitenizin Dmoz‘a uygun olup olmadığına karar vermelisiniz. Bunun için sitenizin bazı şartları taşıması gerekmektedir, bunlardan özetlemek gerekirse anlatmak gerekirse;

  • Sitenizin örneksiz olmasına, kopya içerik barındırmamasına ve informasyon verici olmasına dikkat edin.
  • Dmoz’da kayıtlı benzer içeriğe haiz sitelerinizle başvuruda bulunmayın.
  • Tamamlanmamış, yapımı devam eden ve tamamlanmamış sayfalara haiz olan sitelerle başvurmayın.
  • Devamlı kesintiyi uğrayan sitelerinizle müracaat yapmayın.
  • Yönlendirilmiş site adresleri ile başvuruda bulunmayın.

Tüm bu adımlara uyan bir siteniz var ise dmoz.org sitesine girip, sitenizin diline ve kategorisine uygun bir dizin bulmanız gerekiyor. Dizinlerde bazı kategoriler müracaat kabul etmemektedir, bu yüzden buralara müracaat yapamazsınız. Eğer ilgilendiğiniz kategorinin sağ üst köşesinde “adres öner” linki var ise bu kategori müracaat alıyor anlama gelir ve sitenizi eklemeye başlayabilirsiniz. Sitenizin adresinizi, başlığını ve açıklamasını eksiksiz bir halde doldurmalısınız. Bunu yaparken her harfi büyük yazmamaya, yazım yanlışları, noktalama hataları vs… itina gösterin. Son olarak e-posta adresinizide yazdıktan sonrasında başvurunuzu gönderebilir ve editörler tarafınca onaylanmasını bekleyebilirsiniz.

dmoz başvurusu iyi mi yapılır dmoz editörleri dmoz site eklemek dmoza site kaydetmek