Dmoz Nedir ? Nasıl Kayıt Olunur ?

Dmoz Nedir ?

Dmoz, bugüne dek gelmiş geçmiş en büyük açık dizin projelerinden bir tanesidir. Öncelerde Google açısından kayıt olunmanın çok çok fazla önemi var iken şuan daha oldukca satış aşamasında işe yarıyor.

Bünyesinde şuan için (07.09.2014) tam olarak 4,182,584 site, 1,022,825 kategori, 89,762 editör bulunduruyor. Peki Dmoz’u öteki dizinlerden değişik kılan nedir ? Ilk olarak bu işte öncü sitelerden bir tanesidir, evrenseldir ve şuan pek önemi bulunmasa da bir kaç yıl ilkin Google açısından Dmoz kayıtlı siteler güvenli olarak görülür ve sıralamalarda daha çok yer alırdı. Sadece doğal ki bu bu şekilde sürmedi. Dmoz’un mecburi bir dezavantajı var oda editörlerinin gönüllü insanlardan oluşmasıdır.

Şu demek oluyor ki birazcık uğraşıp Dmoz editörü olabilirsiniz. Sadece bunu fırsat bilen bazı editörler işi ticarete dökmüş, olmaması ihtiyaç duyulan şekilde yeni siteleri kabul etmiş ve Dmoz’un standardını düşürmüştür. Bu olaylardan sonrasında Google, tıpkı Alexa şeklinde Dmoz’un da önemini ortadan kaldırmıştır ve Dmoz’da yalnız satış zamanı işe yaramaya adım atmıştır.

Dmoz’a Iyi mi Kayıt Olunur ?

Ilk olarak Dmoz‘a girin ve karşınıza gelen kategorilerden sitenizin ilişik olduğu kategoriyi seçin. Bu mevzuda dikkatli seçim yapmalısınız şundan dolayı eğer olmaması ihtiyaç duyulan bir kategoride kayıt etmeye çalışırsanız Dmoz editörleri bunu kabul etmeyecektir. Bundan dolayı sitenize benzer aynı sektörde Dmoz’a kayıt olmuş bir site bulursanız bu daha güvence bir yol olacaktır o hangi kategoride ise sizde o kategoride müracaat yollayınız. Kategori seçme işini başarı göstermiş bir halde bitirdikten sonrasında sağ üstteki minik menüde adres öner yazına basınız.

Karşımıza gelen alanda ilkin size uyulması ihtiyaç duyulan kurallar hakkında informasyon veriliyor. Hemen sonra ise sitenizin detayları isteniyor. Doğru bilgiler ile boş alanları doldurunuz. Boş alanlarda en dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan kısım Site Açıklaması kısmıdır. Buradaki bölümde sitenizi övmeyin oldukca güzel , alanında en iyisi şeklinde kelimelerden uzak durun. 20-30 Kelimelik sitenizin içeriğini özetleyen net bir yazınız.

Öteki bölümleri de kurallara uygun tamamlarsanız ve sitenizin standardını Dmoz editörleri farkederse Dmoz’a kayıt olamamanız için hiçbir sebep kalmaz.

Dmoz Dmoz kayıt olmak Dmoz ne işe yarar Dmoz nedir Dmoz’a iyi mi kayıt olunur