Datacenter (Veri Merkezi) Nedir ?

Datacenter (Veri Merkezi), içinde kullandığımız hosting yada sunucu türlerinin bulunmuş olduğu üst düzey teknolojilerin kullanıldığı server deposudur diyebiliriz.

Bilhassa web kullanımının devamlı olarak artması ile internetteki bilgiler daha çok ehemmiyet taşır hale geldi ve daha çok güvenlik önlemi alınmak zorunda kalındı. Dolayısıyla bu verilere ev sahipliği meydana getirecek Verimerkezleri (Datacenter) kurulmaya ve geliştirilmeye başlanıldı. Bu yazımızda sizlere Datacenter Nedir, Datacenter Iyi mi Kurulur ?, Datacenter’ların Ehemmiyeti, Datacenter Alt Yapısı Iyi mi Olmalıdır ? , benzer biçimde sorulara değinip küçük bir bilgilendirme yapacağız.

Verimerkezleri’n de güvenlik, kuvvetli elektrik, iklimlendirme, kuvvetli web alt yapısı benzer biçimde bir oldukça mevzuda ileri teknolojileri kullanmanız gerekmektedir.

Mesela iklimlendirme mevzusunda noksan olan bir Datacenter düşünmek gerekirse, lüzumlu soğutma yapılmadığında sunucuların kullandığı güçten dolayı oluşan ısı ortamı oldukça fazla ısıtacaktır ve ısıdan kaynaklı sorunlara niçin olacaktır. Rutubet dengesi kurulamadığında fazla nemli ortamlarda elektronik dönem kartları oksitlenme yapabilir ve buda gene sunucularınız da problemler oluşturur.

Yangın tesisatları yapılmalı her hangi bir sorunda derhal müdahale edilmeli, dışarıdan girişlere izin verilmeyecek kadar güvenli olması gerekiyor. Bunun benzer biçimde bir oldukça kalite Datacenter’larda olması gerekiyor.

 

Datacenter’lar iki şekilde servis vermektedir.

1.)İstediğiniz bir Datacenter ile anlaşıyorsunuz tüm alt yapı Datacenter tarafınca karşılanıyor ve server sizin adınıza arzu ettiğiniz süre süresince kiralanıyor.

2.)Co-Location (Server Barındırma)

Bu servis tipinde ise siz bir kasa alır bunu Verimerkezi’ne kargo ile yada elden teslim ederseniz. Kasanızın tipine gore rack yada atx raflardan bir tanesine kasanız yerleştirilir ve kablo bağlantıları yapılır, yazılımlar kurulup etken hale getirilir.

Bu şekilde bakmış olduğunuzda bu işleri ev ortamında yada minik bir ofis ortamında yapabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz sadece bunun maaliyeti oldukça fazla olacaktır. Şundan dolayı burada kullanacağınız web üst düzey bir web olacaktır. Kısaca evinizdeki web download hızını ne kadar arttırsanız da upload hızı 1Mbit’tir. Sadece serverların ihtiyacı olanda upload hızıdır. Bundan dolayı bu hizmeti evinizde sağlamanız oldukça zor ve maaliyetli olacaktır.

 

datacenter için ne gerekir datacenter iyi mi kurulur datacenter nedir veri merkezi nedir verimerkezi oluşturmak