Daha fazla güvenlik

Açık kaynak kodlu uygulamalar da yaşanılan en büyük sorun şüphesiz “Güvenlik”.

Uygulamaya ilişik tüm kodların açık olması sebebiyle, art niyetli kişiler tarafınca kod tarafı çözümleme edilerek, güvenlik zaafiyetleri tespit edilebilmektedir.

Bilhassa Joomla şeklinde detaylı sürüm notları gösteren bir uygulama kullanıyorsanız, yeni sürümün duyurulması ile beraber eski sürüme ilişik açıklarınız/hatalarınız da bu art niyetli kesime arz edilmiş anlamına gelir.  Örnek olarak, Joomla 1.7.3 sürümünde gösterilen release notları, detaylı olarak hangi problemlerin düzeltildiğini, iyileştirmelerin hangi alanlarda gerçekleştirildiğini kullanıcılara açık olarak bildirmektedir.  

Bilgilendirme niteliği taşıyan döküman, bununla beraber arayış içinde olan kişiler için kaçırılmaz bir fırsattır. Joomla, WordPress şeklinde platformlar için çoğunlukla tercih edilen emek verme platformu PHP, malum bug’lar ve güvenlik açıkları sebebiyle, 23 Ağustos 2011 tarihinde 5.3.8 (stabil) versiyonunu duyurmuştur. Kapatılan ve değiştirilen bazı fonksiyonlar sebebiyle, Joomla 1.5.x sürümlerini  yeğleyen kullanıcılar mod_mainmenu başta olmak suretiyle bir fazlaca modülde hata ile karşılaşmışlardır.

Sunucularımız üstünde kullanılan 5.2.x stabil versiyonlarında duyurulan açıklar, uygulama sürümlerinin stabil olmasını beklediğimiz süreç içinde geliştirdiğimiz yazılımlar ve denetim araçları ile kapatılmıştır sadece, projelerinizin güvenliğini tam olarak sağlayabilmek adına içinde bulunduğumuz 2011 yılı son günlerinde, PHP 5.3.8 sürümüne update işlemlerini başlatacağımızı siz kıymetli takipçilerimize  duyurmak isteriz.

Güncelleme işlemi ile beraber, uygulamalarınızın yeni sürümlerini edinebilmeniz için kullanabileceğiniz malum uygulamalara ilişik resmi internet sayfası yazımızın sonunda yer verilmiştir.Son zamanlarda sunucu yöneticileri ve son kullanıcı için büyük bir sorun haline gelen “Hack”‘lenme durumlarından korunmak için, kullandığımız uygulamaya aitsürüm bilgilerini rutin olarak denetim etmenizi önemle rica ederiz.

İşlemleriniz esnasında karşılaşabileceğiniz problemleri, Destek ekibimize iletmeniz durumunda lüzumlu incelemeyi gerçekleştirmekten ve siz kıymetli dostlarımıza destek olmaktan mutluluk duyacağız.

WordPress : wordpress.org

Joomla : joomla.org

OpenCart :Opencard.com

phpBB : phpbb.com/

Sertaç BAYIR
İsimtescil Support Department Manager

cms joomla php 5.3 uygulama güvenliği wordpress