Css Nedir ?

Css açılımı Cascading Style Sheets olarak meydana getirilen Türkçesi Basamaklanmış Yoldam Katmanları anlamına gelen bir site yada kod dizininin görsel hale getirilmesindeki en fazlaca kullanılan kodlama türüdür. İyi bir yazılımcı, programcı olsanız dahi sistemin çalışmasını elde eden kodların yanısıra yaptığınız yazılımın görsel boyutu da son kullanıcı için oldukça önemlidir. İşte tam bu aşamada Css yaptığınız yazılımların kullanıcı noktasındaki görsellik boyutunda sizlere fazlaca fazla bir kolaylık sağlıyor.

Css’i derhal fazlaca fazla kodlama dili bilgisi olmayan dostlar için açıklayalım. Css Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Sitelerin alt yapısını hazırlayan belirli kod dizinleri vardır ve mesela menüler, reklam alanları, başlıklar, alt başlıklar, içerikler bunların hepsini bir nesne olarak düşünelim. Siz başlıkta yazılması gerekenleri öteki kodlar ile yazabilirsiniz sadece başlığın font, renk, sayfa içindeki yerleşimi şeklinde görsel bilgileri Css kodları ile yapabilirsiniz. Bilhassa geliştiricilerin Css’i tavsiye etmesinin sebebi birden fazla sayfanın harici olarak düzenlenmiş bir Css dosyasına bağlanabiliyor olmasıdır. Bir tek fontlar değil menülerin üstüne gelindiğinde menünün rengini değişiklik yapma, alt menü açmak şeklinde işlemleri de Css ile yapabilirsiniz. Yada istediğiniz bir bölümün üstüne tıklandığında yapmasını istediklerinizi gene Css ile düzenleyebilirsiniz.

Peki Css’in Yararları Nedir ?

  1. Css kodlarını harici bir dosyada tutarsanız tek bir yerden tüm sitede değişim yapabilirsiniz.
  2. İstediğiniz alanlarda geçişler şeklinde görsel efektler yaratabilirsiniz.
  3. Nesnelerin konumlarını tek bir yerden değiştirebilirsiniz.
  4. Tablet, telefon, masaüstü için değişik ebatlarda tasarımlar yapabilirsiniz.
  5. Boyutlandırma oldukça kolaydır.

Bunların yanı sıra öğrenilmesi kolay bir dildir. Bunu şu açıdan söylüyorum her kodlama dilinin kendine ilişkin zorlukları vardır sadece Css mevzusunda türkçe ve yabancı bir fazlaca kaynak bulabilirsiniz. Forumlarda yada kitaplarda sorularınıza kolayca yanıt bulabilirsiniz. Eğitim videoları, ücretli-ücretsiz kaynak kolayca bulabilirsiniz.

css iyi mi kullanılır Css Ne için kullanılır Css Nedir ? css’in yararları