Cpanel İle Veritabanı Oluşturma

Web-siteniz tek bir sayfadan oluşmuyorsa, sitenizde üye kayıtlarının olmasını istiyor, bu üyelerin içeriklerinize yorumlar yapmasını ve yönetici panelli bir web-sitesi hayal ediyorsanız kesinlikle bir veritabanınız (Database) olmalıdır. Veritabanı; sitenin bilgilerinin barındırıldığı alana denir. Biz bu yazımızda Cpanel’i kullanarak iyi mi veritabanı oluşturabileceğimizi anlatmaya çalışacağız.

Cpanel’de Iyi mi Veritabanı Oluştururum?

Cpanele erişmek için tarayıcınıza “siteadiniz.com/cpanel” yada “siteadiniz.com:2082” yazmanız gerekmektedir. Bu şekilde açık oturum giriş ekranına ulaşırsınız, buradan size daha evvel verilmiş olan kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak panelinize girebilirsiniz.

Panele giriş yaptıktan sonrasında, veritabanları sekmesinin altında, veritabanları ile ilgili butonları görmüş olacaksınız. Burada MySQL veritabanları butonuna tıklayıp veritabanı oluşturma sayfasına girmelisiniz. Bu sayfa vasıtasıyla ilk olarak bir veritabanı adı oluşturmalısınız. Burada hali hazırda veritabanınızın ön kısmı otomatikman oluşturulmuştur, siz yalnız alt sekmeden sonrasını dolduracaksınız. Örnek veritabanınızın adı “site_veritabani” şeklinde olmalıdır. Bu işlemi tamamladıktan sonrasında sıra oluşturduğunuz veritabanı için bir kullanıcı meydana getirmeye geliyor. Gene burada örnek kullanıcı adınız “site_kullaniciadi” şeklinde olmalıdır. Kullanıcı adını oluştururken sizden gizyazı girmenizde istenecektir. Burada şifreyi mümkün olduğunca kuvvetli ve karmaşık yazmaya çalışın, esasen gizyazı oluşturma kutucuğunun derhal altında oluşturduğunuz şifrenin ne kadar kuvvetli olduğu yüzde(%) olarak gözükecektir. Bu şifreyi otomatikman gizyazı oluşturucuya da oluşturtabilirsiniz. Unutmamalısınız ki sitenize sızmak isteyen kişiler ilk olarak veritabanınıza ulaşmaya çalışacaktır. Bu yüzden veritabanı kullanıcı şifrenizi, kesinlikle rahat ve bulunması kolay harf/rakamlardan oluşturmayın.

Birçok kullanıcı, veritabanı ve kullanıcı adını oluşturduktan sonrasında işlemin tamamlandığını sanırlar. Oysa işlem bununla sınırı olan değildir. Son işlem olarak oluşturduğunuz kullanıcıyı veritabanı ile ilişkilendirmeli ve önünüze gelen ekranda kullanıcıya tüm izinleri veren kutucuğu işaretleyip, seçtiğiniz kullanıcıyı hangi veritabanına eklemek istiyorsanız o veritabanını seçip eklemelisiniz. Bu sayede veritabanı oluşturma işleminiz tamamlanmıştır. Veritabanı bilgilerinizin, sitenizle bağlantı kurabilmeniz için lazım olabileceğinden dolayı, oluşturduğunuz bu bilgilerinizi bir yere not etmenizi tavsiye ederiz.

 

cpanelle veritabanı oluşturmak veritabanı kullanıcısı oluşturmak veritabanı nedir veritabanı oluşturmak