Cpanel İle Nasıl Yedek Alırım ve Yedeği Geri Nasıl Yüklerim?

Sitenizde herhangi bir nedenden dolayı oluşabilecek problemler ve veri kayıplarına karşı web-sitelerinizin tertipli olarak yedeğini almalısınız. Aksi halde herhangi bir sorun karşısında sitenize verdiğiniz tüm emekler saniyeler içinde boşa gidebilir. Bu yüzden kıymet verdiğiniz sitelerin yedekleri almanızı öneriyoruz. Peki en sıhhatli ve kolay şekilde yedek iyi mi alınır ve gerektiği zamanlarda aldığınız yedeği yeniden geri yüklemek için ne yapmanız gerekir? Tüm bu soruların yanıtını anlaşılır şekilde vermeye çalışacağız.

Ilk olarak yedek almanın birçok değişik yolu bulunduğunu belirtelim. Biz bu yazımızda Cpanel’den yedek almayı ve gene Cpanel’den yedek yüklemeyi anlatacağız.

Cpanel’den Iyi mi Yedek Alınır?

Sitenizin yedeğini almak için ilk olarak site adresinizin sonuna “:2082” koyarak Cpanel e erişmelisiniz. (Ör: isimtescil.net:2082) Sonrasında oluşturulan sayfada;”Dosyalar(Files)” klasörünün altında “Yedek(Backup) ve Yedek Yükleme Sihirbazı(Backup Wizard)” olan birden fazlaca klasör görmüş olacaksınız. Yedek almak için bu iki klasörden birine tıklayabilirsiniz. Burada Yedek klasörüne tıklarsanız yedeğiniz sunucuda istediğiniz bir yere yedeklenecektir, Yedek Alma Sihirbazı yardımıyla ise oluşturulan yedeği derhal indirmeye başlayabilirsiniz. Burada sunucunuza gönderdiğiniz yedeği herhangi bir FTP programı vasıtasıyla sitenize bağlanıp, yedeği bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Yedek linkine tıkladığınızda orada “Full Web Site Yedeği Oluştur” butonuna tıklamalı ve buradan yedeğinizin yüklenmesi istediğiniz dosya hedefini belirlemelisiniz. Peşinden yedek bittiğinde size informasyon verilmesini istiyorsanız E-posta adresinizin bulunmuş olduğu kutucuğu işaretlemelisiniz.

Cpanel Alınan Yedek Iyi mi Yüklenir?

Aldığınız yedekler sıkıştırılmış olarak size sunulmaktadır. Sıkıştırılan dosya uzantıları genel anlamda “tar.gz” dir. Aldığınız yedekleri yukarıda belirttiğimiz şekilde gene Yedek yada Yedek Alma Sihirbazı sekmelerinden geri yükleyebilirsiniz. Bunun için aldığınız yedeğin sunucunuzda değil bilgisayarınızda yedek halinde bulunması gerekmektedir. Geri yüklemek istediğiniz yedek dosyasını seçtikten sonrasında, geri yükleme işleminin gerçekleşmesi için bir süre beklemelisiniz.

Sunucu ve hosting firmalarının birçoğu tertipli olarak sunucularında bulunan siteleri yedeklese de, herhangi bir mesele olduğu vakit mesuliyet kabul etmemektedirler. Bu yüzden yedek işlemlerinizi kendiniz takip etmelisiniz.

cpanel yedek yükleme cpanelle yedek almak sitemin yedeğini almak isterim web sitemin yedeğini iyi mi alırım