COM.TR Uzantıların SEO’ya Etkisi

Domain uzantılarının SEO üstündeki etkilerinden önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Bu yazımızda hususi olarak “com.tr” uzantısını ele alacağız ve bu uzantıların SEO üstündeki tesiri olup olmadığı hakkında informasyon vermeye çalışacağız.

Com.tr uzantılarını almak için öteki domainlerden değişik olarak hosting firmasına bir ekip belgeler sunmak zorundasınız. İşlemlerinizi halledip “com.tr” bir domain uzantısına haiz olabilirsiniz. Google birçok ülkeye ilişkin hususi uzantılar kullanmaktadır, devletimizde de bu “.com.tr” uzantısıdır. Peki bu uzantı bizlere SEO da ne şeklinde yararlar sağlar?

Ilk olarak projeniz global bir proje ise kesinlikle “.tr” uzantılı herhangi bir domain kullanmamalısınız. Global projelerde ilk olarak “.com” uzantısını takiben “.net ve .org” uzantıları kullanılabilir. Örnek verecek olursak sitenizde İzmit Pişmaniyelerini hem Türkiye’de iç pazarda hem de yurt haricinde satmak istiyorsanız ne olursa olsun .”com” uzantılı bir domain kullanmalısınız. Bundan dolayı yurtdışından giren bir ziyaretçinin kendi Google uzantılı arama motorunu kullanıyordur ve sizin “.tr uzantılı” sitenizin buralarda üst sıralarda gözükmesi pek mümkün değildir. Bunu anca “.com” domain kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Fakat satışınızı yalnız Türkiye pazarında gerçekleştirecekseniz o vakit “.com.tr” uzantısı kullanmanız yararınıza olacaktır. Bundan dolayı hedef kitleniz Türkiye’de insanoğlu olduğundan buradan arama meydana getiren kişilerin büyük bir kısmı Google ın Türkiye uzantılı arama motoru doğrusu Google.com.tr yi kullanır. Sizin de domain uzantınızın “.com.tr” olması hedef kitlenizin otomatikman Türkiye bulunduğunu belli eder ve otomatikman Google arama motorunda sitenizin üst sıralarda gözükmesine niçin olur.

Ek olarak web kullananların büyük bir kısmı “.com.tr” uzantısına alışmıştır ve “.com.tr” uzantısı ziyaretçilerde bir itimat oluşturur. Uzantı, belgesiz olarak temin edilemediği için “.com.tr” uzantısında projeler oluşturup site kuranlar genel anlamda kişi şirketleri yada kurumsal firmalardır. Siz değerli üyelerimizin de Türkiye pazarına ilişkin projeleri var ise “.com.tr” uzantılarını iyi mi temin edebileceğinizi detaylı olarak BURADAN  inceleyebilirsiniz.

com.tr domain seo tr uzantı