Cloud Hosting Nedir?

Cloud Hosting bulut hosting ); birbirleri ile bağlı birden fazla sunucudan meydana gelir. Bu teknoloji hem de Hybrid Cloud Teknolojisi olarakta adlandırılmaktadırr. Bulut sunucuları birbirlerinden bağımsız veri merkezlerinde konuşlandırılabilirler.

Dünya genelinde Cloud Hosting hizmeti veren büyük firmalar, sunucularını bulundukları kıta haricinde başka kıtalardaki veri merkezlerinde bulundururlar. Bunu bir örnekle pekiştirmek gerekirse, ABD tabanlı Cloud Hosting bünyesinde barınan bir siteye erişim yapmak isteyen Asya kıtasında oturan şahıs, firmanın Asya kıtasında olan veri merkezi üstünden siteye erişir. Bu da otomatikman siteye erişimin daha süratli gerçekleşmesini ve sitenin daha verimli çalışmasını sağlar. Ek olarak Hybrid Cloud Teknolojisini kullanan bir firmanın bulunmuş olduğu bir veri merkezine erişim kesilirse, başka veri merkezler ide çalmış olduğu için ziyaretçi siteye bu veri merkezlerinden bağlanabilir ve sitede herhangi bir kesinti yaşanmaz.

Cloud Hosting‘i düzgüsel hostinglerden ayıran bir öteki özellikte “load balanced” diye tabir edilen “yük dengeli” emek harcama sistemidir. Mesela bir web siteniz var ve ziyaretçi sayınız hızla artıyor, barındırdığınız hosting isteklerinize yanıt veremeyecek konuma geldi. Hosting sağlayıcınız size bir sunucu kiralamanızı önerir. Dedicated tabir edilen kiralık sunucuların ücretleri fazla olabilir ve sitenizin gerekseme duyduğundan daha çok özelliğe haiz olabilirler. Bunun için Cloud Hosting kullanarak, ihtiyacınız ve tükettiğiniz kadar ödeyebilirsiniz.

Niçin Cloud Hosting ( Hybrid Cloud Teknolojisi ) Kullanmalıyım?

  • Siteniz birden fazla sunucuda barındırıldığı için sunucularda oluşan kesinti halinde öteki sunucular devreye girer ve kesinlikle siteye erişim kesilmez.
  • Sitenin güvenliği şirket tarafınca verilir ve otomatik güncelleme imkanı sağlanır.
  • Sitenin ziyaretçisi arttığı ve öngörülenden fazla tüketim olduğu durumlarda Cloud Hosting otomatikman, siteyi kesintiye uğratmadan ek kaynak sağlar.
  • Kullandığınız kaynak kadar ödeme yaparsınız.
bulut sunucuların emek harcama mantığı cloud hosting cloud hosting farkı nedir cloud hosting özellikleri cloud hostingde kesinti olurmu