Client Update Prohibited ve Client Delete Prohibited Nedir?

Client durum kodlarından olan “Client Geçirme Prohibited” ın ne anlama geldiğinden buradaki yazımızda detaylı olarak bahsetmiştik. Bu yazımızda ise, gene bir client durum kodu olan “Client Update Prohibited” ın ve “Client Delete Prohibited” ın ne manaya geldiğini açıklamaya çalışacağız.

Domain client durum kodlarından birçoğu domaininizin extra güvenliği için oluşturulmuştur. Bu kodlar domainlere, domain şirketi tarafınca konulabildiği şeklinde, kullanıcılar tarafınca manuel olarak domain panellerinden de konulabilmektedir. Eğer sizin alan adınızda yada arattığınız bir alan adının whois bilgilerinde domainin yanında “Client Update Prohibited” durum kodu gözüküyorsa bu domainin update edilmeye engelli, doğrusu Türkçe olarak “güncellemesinin” yasaklı olduğu anlamına gelmektedir. Bu kodunu gördüğünüz domaininizdeki detayları güncellemek isterseniz ilk olarak kilidi kaldırmalı, arkasından yapmak istediğiniz güncelleme işlemini yapmalısınız. Domain firmalarının bazılarında bu hizmetleri manuel olarak domain panelinizden kendiniz gerçekleştirebilirsiniz, bazı domain firmalarında ise ilk olarak firmanızla irtibata geçmeli ve kilidin kalkması için talepte bulunmalısınız.

Eğer ki durum kodu olarak “Client Delete Prohibited” ifadesini görüyorsanız bu da domainin silinmesinin yasaklı bulunduğunu belirtir. Bu kodların domainlerde bulunmasının amacı genel anlamda domain çalınmasının önüne geçmek içindir. Sizlerde “Client Delete Prohibited” kodunu domaininizde görüyorsanız panelinizden yada hosting firmanız aracılığı ile kodu açabilir ve domain silme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıda öteki client kodlarından ve ne manaya geldiklerinden özetlemek gerekirse bahsedeceğiz;

Client Hold: Bu kod domainde gözüktüğünde ne olursa olsun bir sorun var anlama gelir. Alan adınız silinmek suretiyle ise yada alan adınızla ilgili hukuki yada finansal bir sorun yaşıyorsanız bu kodu görebilirsiniz. Clienthold kodunu alıyorsanız alan adınızı aldığınız firmaya zaman kaybetmeden iletişime geçmelisiniz.

Client Renew Prohibited: Gene Client Hold kodunda olduğu şeklinde alan adınızda bu kod gözüküyorsa normalin haricinde bir sorun var anlama gelir. Client Renew Prohibited kodu, müşterinin alan adını yenilemesine izin yok anlamına gelmektedir. Alan adınız silinmek suretiyle olabilir yada hukuki yada finansal bir durum söz mevzusudur. Bu yüzden gene domain hizmetini aldığınız şirket ile irtibata geçmelisiniz.

alan adı client clienthold domain kod whois