Client Transfer Prohibited Nedir?

Domain yaşam döngülerinden buradaki yazımızda bahsetmeye çalışmıştık, burada domainlerin parasal olaylardan dolayı alabilecekleri durumlara değinmiştik. Bu yazımızda ise gene domainle ilgili bir durum olan Client Aktarma Prohibited dan bahsedeceğiz.

Client Aktarma Prohibited’ı Türkçeye “satın alan geçirme yasağı” olarak çevirebiliriz. Şu demek oluyor ki bu durum domainimizin transferinin satın alan doğrusu bizim tarafımızdan yapılmasına izin verilmemesine denir. Bu durum domain whois sorgusunda yada siz geçirme ederken karşınıza çıkabilir. Bu kod karşınıza geldiyse domaininizi geçirme etmek için üstüne konulmuş kilidi kaldırmanız gerekmektedir. Bazı domain firmalarında kilit kaldırma işlemini gerçekleştirmeniz için yetkililerde irtibata geçmeniz ve durumunuzu belirtmeniz gerekmektedir. Fakat kaliteli domain firmalarında bu durum başınıza geldiyse domain panelinize girip domain üstündeki kilidi tek tuşla kaldırıp işlemlerine devam edebilirler.

Client Aktarma Prohibited durumunun müşteriye güçlük çıkarmak için oluşturulduğu düşünülse de, bu durum yardımıyla hesap çalınmaları durumunda domain yada domainlerinizin başka firmalara aktarılmasının önüne geçmek amaçlanmıştır.  Aktarma şifresi domain panellerinden yada domaininizi kayıt eden eski firmanızdan alınmalıdır.

Ek olarak domaininizi başka bir firmaya geçirme etmek istiyorsanız aşağıdaki şartları sağlamanız gerekmektedir;

  • Aktarma işlemini talep eden kişinin geçirme edilecek domaininin sahibi olması gerekmektedir.
  • Domain etken bir durumda olmalı. Silinmiş, silinmeyi bekleyen, bekleme vb… durumlarda olmamalıdır.
  • Aktarma edilecek olan domain minimum 60 günlük olmalıdır. Şu demek oluyor ki daha yeni aldığınız bir domaini firmalar içinde geçirme etmek için 60 günün dolmasını beklemelisiniz.
  • Domain whois bilgilerinden bakılmış olduğu vakit yönetimsel yetkili kişinin e-posta detayları bulunmalıdır ve bu mail hesabı çalışır durumda olmalıdır. Zira bazı firmalar bu mail adresine onay için bağlantı göndermektedir, bu linki tıklayıp onay vermedikçe geçirme işlemini gerçekleştiremeyebilirsiniz.
  • Domaininizin geçirme şifresine haiz olmalısınız ve alan adınızın eski firmanıza herhangi bir borcu bulunmamalıdır.
client domain gizyazı geçirme whois