Botnet Nedir ?

Botnet, fena amaçlı yazılımların bilgisayarlarda dağıtılıp bu yazılımı kullanan yada yükleyen bilgisayarlara çeşitli görevler vermeye yarayan hücum amaçlı yazılımlardır. Bot kelimesi robot kelimesinin kısaltılmışıdır ve Botnet’in temeli DDoS saldırılarından oluşmaktadır.

En oldukça yazılımların yüklendiği zombie bilgisayarların yazılımcının belirlediği bir adres üstüne hücum yapmak üstüne kullanılır. Yalnız hücum değil çeşitli amaçlar için kullanılabilir mesela pop-up reklam tipi yardımıyla istenilen adresin reklamı yapılabilir. Virüs şeklindeki yazılımlar ile kullanıcısının gizli saklı şifreleri öğrenilebilinir.Spam tarzında rahatsız edici mailler gönderilebilir, istenilen siteye aynı anda bir oldukça zombie bilgisayardan giriş yapılarak sitenin kaldıramayacağı trafikler ile sitelerin kapanmasına niçin olunabilir.

İnternet kullanımının artması ile beraber Botnet tarzındaki virüslerden kaçınmak da olanaksız hale gelmiştir. Hususi yazılımlar değil mp3ler, ekran resimleri, videolar yada çeşitli programlarda yer edinen rahat kod dizinleri bilgisayarınıza girdiğinde artık sizde bir zombie bilgisayarsınız. Daha doğrusu potansiyel bir hücum askerisiniz. Fazlaca spesifik programlar değil mesela telefonlar için indirilen uygulamalar, ekran koyucular indirdiğimizde indirme sayısı arttıkça büyük bir Botnet ağı kurulur. Bu kadar bilgisayarı yönetebilen bir şahıs istenilen siteye girilmesi, reklama tıklanılması, maile tıklamanılması ile üzerimizden yasal olmayan bir kazanç elde etmesini sağlıyoruz.

Bu tür devamlı güncellenen yazılımlardan kurtulmak oldukça zor olsa gerek. Güvenlik firmaları bunu bir iş olarak yaparken Hackerlar bunu bir zevk için yapıyor. Kimi zaman Botnet gözdağı vermek için bile kullanılıyor. Yazımının oldukça üst düzey bilgiler gerektirmemesi ve güvenlik olarak kati bir çözümünün olmaması Botnet’i popüler kılıyor. Peki asla mi çözüm yok ? Heralde var, sisteminizi devamlı güncelleyin, antivirüs programları ile korunun , yalnız güvenilir sitelerden dosya indirin vs. sadece yeniden söylüyorum maalesef bu çözümler %100 bir korumaya ulaştıramayacaktır sizleri.

Botnet ile ne yapılır Botnet ne işe yarar Botnet Nedir Botnet yapmak Botnet’den korunmak