Blog Kurma Rehberi

Blog Nedir?

Çoğu zaman şahısların açmış olduğu, güncel konulardan eski mevzulara doğru sıralanan, data verici içerik ve bu içeriklere meydana getirilen yorumların yer almış olduğu bir web yayınıdır. Blog sitelerinde genel anlamda içeriğin hangi tarihte ve kim tarafınca oluşturulduğu belirtilir ve blog sahibinin iznine gore, içeriklere okuyucular tarafınca yorumlar yapılabilir. Meydana getirilen yorumlar blogların mühim bir özelliğidir, yazar ve ziyaretçiler içinde kontakt bu şekilde sağlanır.

Blog Iyi mi Açılır?

Blog açmak zannedildiği kadar zor değildir. Bilgisayar kullanmayı bilen bir şahıs, kolay bir halde blog açıp kendi web-sitesini oluşturabilir. Dünyanın en popüler blog sitesi olan Blogger, Google tarafınca blog severlere sunulan bir hizmettir.

Blogger’a Iyi mi Üye Olurum?

Ilk olarak bloggera üyelik tamamen parasızdır. Üye olmak için ise gene Google ın mail hizmeti olan bir Gmail hesabınızın olması gerekiyor. Gmail hesabınızı açtıktan sonrasında www.blogger.com adresine girerek, Gmail giriş bilgilerinizle giriş yapabilirsiniz. Artık sizde blog sahibi olmaya hazırsınız. “Yeni blog” sekmesine tıklayıp blogunuz için bir isim belirmeli ve temanızı da seçtikten sonrasında blogunuz oluşturulmuş ve yayına hazır hale gelmiş olur.

İyi Bir Blog Oluşturmak İçin Yapılması Gerekenler;

  • Kendinize iyi olduğunuz bir yada birkaç alanda mevzu belirleyin. Blogunuzun adını da bu mevzu ile ilgili olacak şekilde oluşturun. İlgi beslediğiniz ve data sahibi olduğunuz mevzularda oluşturduğunuz içerikler ziyaretçilerin ilgisini çeker ve oldukça sayıda okuyucu ile buluşmasına niçin olur. Diğer türlü her insanın data sahibi olduğu mevzular, birçok web sitesinde bulunmaktadır.
  • Blogunuzun tasarımını ve temasını içeriğinize uygun olarak seçin ve içerikleri okurken ziyaretçilerin gözünü yormayacak renkler kullanın.
  • Sitenizi ziyaretçi yorumlarına kesinlikle açık tutun ve hepsine tek tek yanıt vermeye çalışın. Okunan yazınıza gelen yorumlar, sitenizin aktifliğini arttırıp güncel kalmasını sağlar.
  • Okuyucu sıkmayacak şekilde, data verici ve kolay anlaşılır içerikler üretin. Her içeriğinizi minimum bir görsel ile süsleyip, anahtar kelimelerini Google da aranan kelimelere gore içeriğiniz ile ilgili bir halde belirleyin.
blog kurarken dikkat edilmesi gerekenler blog oluşturmak için blog nedir blogger nedir iyi mi blog açarım