Bitcoin Nedir?

Bitcoin hiçbir merkez bankasına bağlı olmayan, hiçbir ülke ile bağları bulunmayan ve hiçbir piyasanın kıymetini belirlemediği sanal para birimidir. 3 Ocak 2009 da isminin takma olduğu düşünüldüğü “Satoshi Nakamoto” tarafınca üretilmiştir. Fiyatının ve talebin devamlı artmasından dolayı 100 milyon basamağa kadar birimlere ayrılabilmesi mümkündür. Bitcoin çıktığından sonraki ilk 4 senede ortalama 11 milyon civarında üretilmiştir. Bitcoin üreticileri altından esinlenerek üretim yapmıştır. İlk çıktığından bu yana fiyatı devamlı artmaktadır.

Bitcoin Özellikleri:

  • Bitcoin hususi bir merkezde sanal olarak yada fizyolojik olarak üretilmez.
  • Dünyanın her bölgesine en süratli ve en düşük harcama ile ödeme imkanı sunar.
  • Bitcoin para transferi ve alışveriş için kullanılabildiği benzer biçimde bir yatırım aracı olarakta kullanılabilir.
  • Bitcoin kullanımında ve transferlerinde herhangi bir 3. Şahıs yada kurumlara gereksinim duyulmaz.

Bitcoin Madenciliği(Mining) Nedir?

En kolay örnek ile; herhangi bir şahıs herhangi bir altın madeninden bir altın bulmuş olduğu zaman bunu piyasaya sürüp para kazanabiliyorsa, Bitcoin madenciliğinde de şahıs kendi çabaları ve bilgisayarının gücüne bağlı olarak bir altın madeninden altın çıkarır benzer biçimde bitcoin üretimi yapabilir. Bilgisayarınıza çeşitli mining programları indirerek, bağlı bulunduğunuz network sistemine verdiğiniz güç kadar bitcoin üretmeye başlayabilirsiniz.

Bitcoin madenciliği iki şekilde yapılır. Bunlardan birisi kendi başına madencilik, diğeri ise birden fazla kullanıcının oluşturduğu havuzlara girerek madencilik yapmaktır. Havuz madenciliğinden en yüksek oranı havuz sahibi alırken, her birinin gelir dağıtım oranı farklılık göstermektedir. Havuz sistemine ne kadar fazlaca katkı yapmış olursanız, bilgisayarınız ne kadar güçlüyse, o denli fazla üretim yapmış olup çalışmanız kadar Bitcoin kazanırsınız. Madencilik genel anlamda kuvvetli ekran kartları ile yapılmaktadır. Bu işi yapmak istiyorsanız kesinlikle iyi araştırmalı, gelirlerini düşündüğünüz kadar giderlerini(elektrik tutarı vb…) de hesap ederek bu işe girmelisiniz.

bitcoin madencilik nedir bitcoin mining bitcoin iyi mi üretilir bitcoin para biriminin özellikleri