Bilgisayar Virüsleri ve Korunma Yolları

Virüs, bilgisayar kullanıcısının bilgisi ve izni haricinde olan, bilgisayar zarar vermek amacı ile bilgisayarın emek harcama prensibini değiştiren, bir ekip dosyalar içinde gizlenebilen ve temizlenmedikçe bilgisayarı adeta yakalayan bir tür bilgisayar yazılımıdır. Bilgisayar virüsleri genel anlamda zarar vermek için kullanılsa da, aslına bakarsak iki temel vazife için üretilirler; bunlar virüsün kendini çalıştırabilmesi ve çoğaltabilmesidir.

Bilgisayara Virüs Iyi mi Bulaşır ve Yayılır?

Bilgisayarlar ilk çıktıkları yıllarda virüsler, sıkça kullanılan CD ve disket aracılığı ile yayılmaktaydı. İnternetin yaşamımıza girmesi ile de birçok virüs web üstünden bilgisayarlara girmekte ve yayılmaktadır. İnternet aracılığı ile bir ekip web sitelerinden indirdiğiniz programlar, aldığınız dosyalar, e-posta nıza gelen açtığınız mailler ve güvenilmeyen bir sitede tıkladığınız bir yerden bilgisayarınıza virüs bulaşabilir.

Virüs Çeşitleri Nedir?

Günümüzde birçok virüs çeşidi vardır. Bunlardan başlıcalarını sıralamak gerekirse;

  • Truva Atları( Trojen Horses): Bir program içinde gizli saklı bir halde gelip bilgisayarınıza yerleşen ve çalıştırılmasıyla beraber arka planda gizli saklı olarak etken olan bir virüs çeşididir.
  • Solucanlar ( Worms):  Bağımsız olarak çalışabilen, herhangi bir dosyaya gizlenmeye gerek duymadan ağ bağlantıları üstünden yayılabilen ve çoğalma özelliği olan virüs programlarına denir.
  • Makro ( Macro) Virüsler: Makrolara haiz, bazı programlar yada uygulamalar vasıtasıyla üretilen dosyalara bulaşabilen virüslere denir.

 

Bilgisayar Virüslerinden Iyi mi Korunabilirim?

  • Ilk olarak bilgisayarınızda ne olursa olsun bir tane lisanslı ve devamlı güncellenebilen bir anti-virüs programı kullanın. Sizlere Esed Nod32, Kaspersky, Mcafee ve Norton Antivirüs programlarından birini önerebiliriz. Bu programlar yeni çıkan virüslere karşı devamlı olarak güncellendiği için, bilgisayarınıza virüs bulaşma riskini en aza indirir.
  • Güvenilir olmayan sitelerden dosya indirirken dikkatli olun, mümkünse güvenilmeyen sitelerden indirme işlemi yapmayın, dosyada virüs olup olmadığını Anti-virüs programınızla denetleyin.
  • Crackli diye adlandırılan, ücretli bir programı/yazılımı parasız bir halde kullanıcıya sunan dosyaları indirmeyin, bu dosyalara talebin oldukça olması ve yasadışı olmaları sebebi ile içlerinde virüs olma ihtimali fazladır.
  • Tanımadığınız kişilerden gelen e-postaları açmayın ve posta içindeki hiçbir bağlantıya tıklamayın.
  • Tanımadığınız kişilerden, söyleşi programları vb…  yerlerden dosya alışverişinde bulunmayın.

 

bilgisayar virüs türleri bilgisayar virüsü nedir bilgisayarıma bulaşan virüs virüsten iyi mi korunurum