Backorder Nedir ?

Backorder kelime anlamı olarak “Ön Sipariş” anlamına gelip, domain sektöründe fazlaca değişik bir iş kolu yaratmayı başarmış düşen domaini otomatik almak mantığına dayalı bir sistemdir.

İlk olarak 2000’li yıllarda snapnames.com tarafınca çıkarılan bu sistem bir çok web ile ilgilenen kişinin dikkatini çekmeyi başarmış ve bu aralar adeta bir iş kolu haline gelmiştir. Aslına bakarsak ticaretin ana kurallarından bir tanesi olan ilk gelen alır mantığına dayanan backorder ne işe yarıyor ? Backorder firmaları yardımıyla özetlemek gerekirse sizin istediğiniz bir domain var sadece register firmalarından bakmış olduğunuzda domain satın alınmış olarak gözüküyor. İşte burada backorder firmaları devreye giriyor. Backorder firmaları yardımıyla istediğiniz domaini alan şahıs eğer son kullanım tarihini güncellemezse ve domain düşerse bu backorder firmaları sizin için istediğiniz domaini saniyesi saniyesine düşmüş olduğu an sizin adınıza satın alıyor.

Bu sistemler ilk kurulduğunda kısaca SnapNames zamanında bir domain için bir tek bir şahıs backorder yapabiliyordu. Bunun bu şekilde olması tıpkı şimdi istediğiniz domain için derhal gidip register firmalarından baktığınız şeklinde bu seferde backorder firmalarında talep edilmemiş domain aramaya başlanıldı. Bu duruma çözüm Enom firmasından geldi. Çözüm fazlaca kolay bir domaini birden fazla şahıs istiyor ise açık arttırma yapılır en yüksek teklif domaini hak eder. Bu şekilde olduğunda aslen ilk gelen alır mantığından fazlaca parayı veren alır mantığına geçiş yapılmıştır.

Şuanda ise daha değişik bir sistem kullanılmaktadır. Register firmaları backorder firmaları ile anlaşıyor istediğiniz domain hangi register firmasından kayıt edilmişse siz onun anlaşmalı olduğu backorder firmalarına başvurmalısınız bu size +1 puan katacaktır. Doğrusu sistemin mantığı şu; domain düştüğünde register şirketi ilkin kendi backorder firmasına bakıyor bu domaine talip olan var mı ? Var ise ilk bu kişiler domain için açık arttırmaya giriyor yada tek şahıs ise direk satın alıyor. Yok ise öteki backorder firmalarına bakıyor eğer burada da yok ise domain açığa düşüyor.

 

Backorder firmaları Backorder iyi mi yapılır Backorder nedir domain Backorder