ASP.Net Url Rewrite Nasıl Yapılır

Günümüzde url rewrite seo amacı ile uygulanan bir yöntem bulunduğunu söylemek mümkündür. Url rewrite yazdığınız her bir işlem ziyaretçiler tarafınca görülerek anlamalarına yol açacaktır.  Google her insanın ulaşmış olduğu bir arama motorlarına haiz olduğundan bir web sitenin indeksleme işlemi gerçekleşmesi esnasında bakılan yerin url kısmı bulunduğunu rahatça söylemek mümkündür.

İnternet kullanıcıları çoğu zaman arama motorlarına anahtar kelimeleri girme yoluna yönelmektedir. Böylelikle google anahtar kelimelere bakarak url kısmında yazan sayfa hakkında informasyon edinilmiş olur. Internet sayfası geliştirici asp.url rewrite yolunu iyi bir halde anlaması gerekir.

Kendinize ilişik bir serveriniz var ise rahat adımlar ile ISS ayarları vesilesiyle ASP.NET url rewrite yapılabilmektedir. Sektör dallarında Asp.net  url rewrite özelliklerini destek veren bir şirket olmadığı için sizlere kolay uygulanabilecek adımlar ile Asp.net url rewrite iyi mi yapılır öğreteceğim. İşte uygulanacak adımlar;

Öncellikle yapmanız ihtiyaç duyulan ilk adım İntelligencia.URLrewriter dosyasını herhangi bir internet sayfasına ekleme yoluna yönelmeniz gerekecektir. Ondan sonra web config sayfanın düzenleme işlemine geçiş yapılacaktır. Düzenleme işleminde

     

htttp modules kısmına yazdığımız kodları düzenledikten sonrasında bir diğe işlemimiz configuration taglarına sırada ki kodları dâhil etmek olacaktır.


          
           
           
        
   
 diye kodumuzu kapatarak rewrite taglarımızın düzenleme aşamasını bitirmiş olmaktayız. Yaptığımız bu işlemin arkasından metin2/yazı. aspx şeklinde bir linkin yazılmış olması durumuna karşı  metinoku.aspx?metinID=s1 sayfa adına yönlendiriyoruz. Eklemiş olduğumuz sayfanın içerik kısmını Qurey string ile  almamız gerekecek. Bu adımı gerçekleştirerek sayfayı kolaylıkla çağırabilmekteyiz.

Ourey stringe yaptığımız yöntemin arkasından çıkan sayfa şu şekilde olacaktır. http:// websayfası.com/5/metin2.aspx.Fakat sayfa yönlendirilmesi esnasında daha değişik görülecektir. Görülme kısmını şu şekilde gösterebiliriz

websitesi.com/Default.aspx?metinoku =5 şeklinde olacaktır. Bu sayede istenilen şekilde url vizyonu gerçekleşmiş oldu. Google daha rahat ve kolay bir halde indexleme işlemi gerçekleşmiş oldu. Sizlerde uyguladığımız üstünden giderek istediğiniz pek fazlaca düzenlemeler ile sayfada görüntülemeleri başarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Adımları uygularken rahat temalar üstünden ele aldık. Sizler de istediğiniz şekilde kodlamaları uyguladığımız adımları takip ederek kolaylıkla Asp. rewriter url iyi mi yapılır yolunu gerçekleştirebileceksiniz.
 

 

asp url rewrite iyi mi yapılır ? asp.net url rewrite url rewrite yapmak asp