Alexa Nedir ? Nasıl Sıralama Düşürülür ?

Alexa, 1996 senesinde kurulan Amazon ve Microsoft’un ortakları olduğu Dünya çapındaki tüm web sitelerinin bir sıralama içinde yer almış olduğu istatistik sistemidir.

Peki Alexa Ne İşe Yarar ?

Alexa öncelerden DMOZ benzer biçimde Google açısından dikkate alındığını söylenilen bir istatistik sitesiyken son yıllarda Alexa, DMOZ benzer biçimde sitelerin Google açısından kıymetini kaybettiğini hepimiz biliyor. Şuanda siteler ile ilgilenen kişilerin ne olursa olsun takip etmiş olduğu bir istatistik sitesidir yalnız. Bundan dolayı Site-Alım Satım, Reklam-Alım Satım ile uğraşan kişilerin bilhassa dikkate almış olduğu bir sistem.

Sitenizin sıralamasını görebilir, ilerleyişini seyredebilirsiniz. Eğer webmaster dünyasının Türkiye’deki R10’a bakarsak burada bir çok kişinin sıralama bakıp mutlu oluyorum cevabı verdiğini görürsünüz .. Sadece reklam vermek benzer biçimde bir düşünceniz var ise alexa eğer olmazsa olmazlardan dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan büyük bir unsurdur.

Alexa Sıralamanızı Iyi mi Düşürebilirsiniz ? 

Ilk olarak sıralamayı düşürmenin iki yolu vardır.

1)Suni(Alexa’nın gözünde hileli) Yöntemler
2)Naturel Yöntemler

Şekilleri özetlemek gerekirse anlatalım;

1)Suni Yöntemler

Bu yöntem tipinden fazlaca fazla bahsetmeyeceğim bu sebeple bahsettiğim şekilleri yapmış olursanız Alexa sıralamanız fazlaca süratli düşecek.Siz bu tarz şeyleri görünce mutlu olup tüm sitelerinizde bu şekilleri uygulayacaksınız. Sadece bir süre sonrasında Alexa size dur diyecek ve bu süreden sonrasında doğalda olsa yapayda olsa hiçbir yöntem sizin Alexa sıralamanızı düşüremeyecek kendi kendine sıralamanız terfi edecektir. Mesela R10’dan örnek verirsem gene bir fazlaca Alexa Grupları bulabilir ve bunlara katılabilirsiniz. Söylediğim benzer biçimde sistem sizi birden yüksek sıralara çıkaracak sonrasında bunun naturel olmadığını anlayıp size kendi yanıtını verecektir.

2)Naturel Yöntemler

Her işte olduğu benzer biçimde Alexa sisteminde de naturel meydana getirilen her şey size yarar sağlar ve Alexa tarafınca sevilir diyebilirim. Ilk olarak iki malum ve benimde size önerebileceğim ufak işlem var .

1)Alexa Widget kodlarını sitenize yerleştirmeniz
2)Alexa Toolbar’ı bilgisayarınıza yüklemeniz.

Widget’i sitenize koymasanız bile Toolbar’ı ne olursa olsun yükleyin bu sebeple aşırı kolaylık sağlıyor istediğiniz sitenin derhal sıralamasını görebilirsiniz. Bilhassa Webmaster’lar için mühim bir araçtır.

Naturel yöntemler ile alexa sıralamanızı düşürmek oldukça rahat. Yapmanız ihtiyaç duyulan yalnız emsalsiz yazı girmek. Şundan dolayı eğer emsalsiz ve tertipli yazı girerseniz Google sizi sevecek. Sıralamalarda yavaş yavaş yükselecek ve dolayısıyla Google kaynaklı hit kazanacaksınız. Hitleriniz arttıkça Alexa sıralamanızda %100 düşüş görmüş olacaksınız. Ek olarak sitenize gelen ve Alexa Toolbar’ı olan, sitenizin Alexa sıralamasını merak eden insanoğlu sizin Alexa’nızın düşmesine daha çok katkı sağlamaktadır. Yapmanız ihtiyaç duyulan yalnız emsalsiz ve tertipli yazılar girmek devamında hit gelecektir ve Alexa sıralamanızda düşecektir.

alexa naturel şekilleri alexa iyi mi düşürülür alexa ne işe yarar alexa nedir alexanın sıralamada önemi