Alan Adını Yeniletmeyince Ne Olur?

Alan adlarını doğrusu domainleri 1-10 yıl içinde kayıt ettirmeniz mümkündür. Buna aslına bakarsak alan adını kiralamak tabiri daha doğru olur. Alan adları kiraladığınız süre süresince sizin tarafınca kullanılabilir ve tüm hakları size ilişkin olur. Mesela 2 senelik kiraladığınız bir alan adı 2 yıl süresince size ilişkin olur. 2 senenin sonunda alan adınızı yenilemediğiniz taktirde ise alan adı düşer. Alan adının düşmesi demek başkası tarafınca kolayca alınabileceği anlamına gelir. Alan adı reglediğiniz domain firmalarının domain süresi için çeşitli uygulamaları bulunmaktadır. Mesela bazı yurtdışı domain firmaları alan adının süresi bittikten sonrasında domain sahibine 1 aylık benzer biçimde bir ek süre verir ve bu süre dahilinde yenilenmeyen alan adını düşürüp yeni kayıta açar.

İsimtescil domain yeniletme ve silinme ile ilgiliyi detaylı bilgiyi BURADAN inceleyebilirsiniz. Yazıdan da göreceğiniz suretiyle İsimtescil de bulunan bir domaininizin kayıt süresi dolduğunda size ek olarak yenilemeniz için belli süreler bilinmektedir.

Alan adınızı kayıt ettiğiniz firmaya, ne olursa olsun gerçek ve sıkça takip ettiğiniz E-MAİL bilgilerinizi vermenizi tavsiye ederiz. Bundan dolayı domain firmaları kayıt süresi bitmekte olan alan adlarını yeniletmeniz için 1 ay öncesinden kayıtlı mail adreslerine hatırlatma maksatlı data mesajı göndermektedir. Eğer firmaya yanlış bir e-mail adresi yada kullanmadığınız bir E-mail adresi verdiyseniz alan adınızın kayıt süresinin bittiğinden haberdar bile olmayabilirsiniz ve alan adınızın kayıt süresi bitebilir, ek olarak bu esnada başkaları tarafınca kayıt edilebilir. Bu esnada ise herhangi bir marka tesciliniz yoksa pek fazla yağacağınız bir işlem yoktur.

.tr Uzantılı Alan Adları Ne Süre Düşer?

Com ve net uzantılı alan adları genel anlamda kayıt süresinin dolmasıyla düşer, fakat bunun firmadan firmaya değişkenlik gösterdiğiniz yazının başlangıcında belirtmiştik. TR uzantılı alan adlarında ise işleyiş daha değişiktir. Bu alan adlarının kayıt süresi bitince 3 ay süreli olarak alan adı sahibinin yenileyeceği düşünülerek duraklatılır. Mesela 12.01.2019 tarihinde kayıt süresi dolan bir alan adı 12.04.2019 tarihinde silinir ve yeni kayıtlar için uygun hale gelir. TR uzantılı domainlerin silme işlemi otomatikman değil de manuel olarak yapıldığı için bu süre uzayabilir.

alan adım başka biri tarafınca alınmış alan adımı yeniletmezsem domainimi yeniletmeyi unuttum ne yapabilirim tr uzantılı domainler ne vakit silinir