Alan Adı Transfer Süreçleri

Alan Adları (Domain) sektörde bir tek bir değil değişik yerlerden satın alınabilir halde olduğundan firmalar içinde fiyat farkları yada kalite farklarından dolayı değişiklik isteği olabiliyor.

Bilhassa toplu alan adı alan kişiler için oldukca ufak fiyat farkları bile büyük fark yaratıyor. Dolayısıyla firmalar alan adı satılmasında bir rekabet içine giriyor ve kişiler şirket değişikliklerinde bulunuyorlar. Bu mevzuda bir firmadan bir firmaya taşımada bir süreç işleniyor. Alan Adı Aktarma Süreci olarak adlandırılan bu süreç gittikçe hızlanıyor ve oldukca süratli bir halde alan adınızı başka bir firmaya aktarma etme şansına haiz oluyorsunuz.

Alan Adı Aktarma Sürecinde istenen belirli koşulları sıralayalım.

  • Alan Adının tescil ediği tarihten 60 Gün geçmesi gerekmektedir.
  • Alan Adının tescil bitiş süresine 20 Günden fazla bir vakit kalmış olması gerekir. (Bazı firmalarda mecburi değildir.)
  • Alan Adının kayıtlı olduğu firmaya borcunuzun bulunmaması gerekir.
  • İletişim mailinizin kullanılabilir (Etken) bir durumda olması gerekir. (Onay almak için)
  • Alan Adınızın bekleme, silinme yada kilit şeklinde bir durumu olmamalı etken gözükmesi gerekmektedir.
  • Alan Adı aktarma şifresini panelden alabilmeniz gerekmektedir.

Bu koşullar sağlandıktan sonrasında alan adınızın kayıtlı olduğu firmanın satın alan panelinden alan adı aktarma işlemi isteği başlatmanız gerekmektedir. Çeşitli güvenlik ve onay kontrollerinden sonrasında alan adınız transfere açık hale gelmektedir. Bu durumda da aktarma yapmak istediğiniz firmanın panelinden alan adı aktarma isteği başlatmanız gerekmektedir. Burada bir çok vakit herhangi bir güvenlik önlemi ile karşılaşmazsınız. Genel olarak firmalar aktarma işlemi esnasında domain sürenizi minimum 1 yıl uzatmanızı ister. Bu mecburi bir işlemdir. Uzatma işleminizi tamamladığınızda sıfırdan 1 yıl değil mesela 1 yıl uzattığınızda 1 yıl+ eskiden kalan bitiş süreniz kadar süreniz olur.

alan adı iyi mi aktarma edilir alan adı aktarma koşulları alan adı aktarma süreci alan adı aktarma süreci iyi mi işler