Youtube ’dan Para Kazanmanın Yeni Yöntemleri

Youtube dünya genelindeki gücü artırdıkça, youtube para kazanma şekilleri de bilhassa gençler tarafınca daha oldukca merak edilmeye başlandı. Popüler Youtuber’ların milyonlarca kez izlenen videolarından kazandıkları uçuk rakamlar, Youtube’u yepyeni bir sektör ve kariyer yolu haline getirdi. “Youtube iyi mi para kazanılır” ve “Youtube ne kadar para veriyor” şeklinde sorular, video çekerek para kazanmak isteyen kişilerin en oldukca araştırdıkları konuların başlangıcında geliyor. Youtube para kazanma yolları ile ilgili merak edilenleri bu yazımızda bir araya getirdik.

Yakın dönemde Youtube’un gelir politikasında bazı değişimler meydana geldi. Bu değişimler Youtube para kazanma koşullarını da değiştirdi. Logan Paul skandalı sonrasında meydana getirilen değişimler, bilhassa minik kanallar nezdinde panikle karşılandı. Reklam verenler için güvenli bir platform oluşturmak isteyen Youtube, para kazanmak için dahil olunması ihtiyaç duyulan Partner Programı ile ilgili yeni kuralları yakın süre içinde kullanıcılarıyla paylaştı.

Youtube kanal açma para kazanma hususunda ilk olarak Partner Programı’na üye olunması gerekiyor. Üstelik artık her kanal bu programa dahil olamıyor. Youtube para kazanma için Partner Programı’na dahil olmak isteyen kanalların minimum 1.000 üyeye haiz olmaları ve son 12 ay içinde videolarının 4 bin saat izlenmesi gerekiyor. Bu koşulların haricinde kalan kanallar, Partner Programı’na dahil olamıyor. Bu durum elbet milyonlarca abonesi olan büyük kanallardan ziyade, Youtube para kazanma isteğinde olan minik kanalları etkiliyor. Bununla beraber Partner Programı’nda yer almak için videolarda AdSense reklamlarının yer alması da koşul.

Youtube, kanalları artık daha uzun içerikler izleyeceği yolu göstermeye itiyor. 10 dakikayı geçen uzun içerikler, Youtube tarafınca daha oldukca öne çıkarılıyor. Bu tip içerikler reklam almak için de daha elverişli. Youtube para kazanma koşullarını yerine getirmek için artık kısa videolardan oldukca, daha uzun videolar çekmek gerekiyor. Bununla beraber elbet uzun videolar çekmek o kadar da kolay değil. Kısacası, Youtube artık hobi anlamında ilgilenilecek bir mecra olmaktan çıkıyor. Youtube’dan para kazanmak için ciddi anlamda efor sarf etmek ve tertipli olarak çalışmak gerekiyor.

Youtube para kazanma koşulları artık eskisi kadar kolay değil. Youtube, yeni gelir politikasıyla ilk olarak yeniden yeniden eklenen videoların önüne geçmeyi amaçlıyor. Viral videoları tekrardan ilave ederek para kazanma isteyenleri durdurmak amacıyla koyulan kurallar, kanalların 1.000 abone engeline takılarak durdurulmalarını amaçlıyor.

Youtube’dan para kazanmak için ilk olarak kesinlikle örneksiz içerik üretmek gerekiyor. Bu kadar oldukca videonun çekilmiş olduğu ve rekabetin bu kadar yoğun olduğu bir ortamda daha ilkin asla denenmemiş bir fikri bulmak elbet kolay değil. Üstelik bir kez popüler olmanız ve para kazanmaya başlamanız, bu düzenin bu şekilde devam edeceğini göstermiyor. Popüler Youtuberlar bile Youtube para kazanma koşullarını devam ettirebilmek için devamlı video çekmeye devam etmek durumunda kalıyor. Üstelik üretilen içeriğin hem zamana uyması hem de 1 yıl sonrasında yeniden izlenebilir durumda olması gerekiyor. Bu yüzden Youtube’da yeni bir içerik üretmek için kesinlikle bu işe yatırım yapmak ve tam zamanlı olarak çalışmalara devam etmek koşul. Yeni politikaların Youtube para kazanma koşullarını büyük seviyede zorlaştırdığı da bir gerçek.

“Youtube 1000 izlenme kaç para” sorusu da Youtuber olmak isteyen gençlerin merak ettikleri konulardan. Sadece rakamlar düşünüldüğü kadar parlak değil. Üstelik 1000 izlenme için yaratılan botlar ve takipçi mekanizmaları da Youtube’u reklam ücretleri mevzusunda oldukca daha dikkatli davranmaya itiyor. Youtube para kazanma için bu tip mekanizmaları kullanmadan yalnız örneksiz ve kaliteli içerik üretmek ve bu içeriğin pazarlamasını doğru şekilde yapmak gerekiyor.

5

Sending

User Review


3.67
(3 votes)

adsense youtube