Web sitenizin yedeğini aldınız mı?

Belirli aralıklarla web sitenizin yedeğini almak, başta güvenlik olmak suretiyle siteniz üstünde oluşabilecek birçok sorun için alınabilecek en iyi tedbir.

Son verilere baktığımızda blog yazarları ve minik – orta ölçekteki işletmemelerin %40’ının web site yedeklerini almadığını söyleyebilriiz. Olağan dışı bir durumda sitenizin çeşitli güvenlik açıklarından dolayı hacklenmesi, veri içeriklerinin silinmesi, geri dönüşü olmayan yazılım güncellemeleri ve hosting süresinin uzun süre ilkin sona ermesi şeklinde durumalrda başvuracağınız en iyi yol yedekleriniz olacaktır.

İsimtescil.net hosting paketlerinde, paket özelliğinize gore, haftalık ve aylık otomatik yedek alınsa da, bazı durumlarda olumsuzluklar 2 yedek arası döneme denk gelebilir yada farkına varmadığınız bir sorun, üstünden süre geçmesi ile beraber doğru yedeğinizin üstüne yazılabilir. Bu yüzden senelerce emek verdiğiniz projelerin bozulmasına ya da yok olmasına izin vermemek, işi olasılıklara bırakmamak için kesinlikle periyodik olarak web site yedeğinizi almalısınız.

Hangi aralıklarla yedek almalıyım?

Eğer günlük olarak güncellediğiniz, yazı ya da ürün eklediğiniz dinamik bir web siteniz var ise, buradaki kaybın sizin negatif etkilemeyeceği şekilde 3-5 gün aralıkla ya da haftalık olarak yedek planlayabilirsiniz. Durağan(durgun), oldukca fazla güncellemeye gerekseme duymadığınız bir proje için, güncelleme yapmadan ilkin ya da haftalık, aylık periyodlarda yedek almalısınız.

Yedeklerimi nerede saklamalıyım?

Aldığınız yedekleri bir tek kullandığınız bilgisayarda değil, değişik güvenli cloud sunucularda da tutmalısınız. Bunlar Microsoft One Drive, Google Drive ya da Yandex Disk şeklinde ortamlar olabilir. Mevcut disk yapınızda bir sorun olması durumda bu ortamlardan kolaylıkla yedeklerinizi geri alabilirsiniz.

Mevcut Backup çözümleri nedir?

1- cPanel üstünde yedek alma

Eğer Linux platformda bir projeniz bulunuyor ise, web site yedeğinizi cpanel üstünden kolaylıkla alabilirsiniz. Bunun için ilk olarak cPanel üstünden oturum açmanız ve Backup (yedekleme) kısmına giriş yapmanız gerekmekte,

Arkasından “Generate / Download a Full Backup” (tam bir internet sayfası yedeği indir) butonu üstünden ilerleyebilir,

“Backup Destination”( Yedekleme Hedef Yeri) bölümünü “Home Directory” şu demek oluyor ki Giriş dizini seçtikten sonrasında, indirme linkinin gelmesini istediğiniz e-posta adresini girerek “Yedek oluştur” kabul edebilirsiniz.

Web sitenizin boyutuna bağlı olarak yedek indirme linkiniz mail adresinize iletilecektir sadece gelen linkten kesinlikle yedeği bilgisayarınıza indirmelisiniz.

Plesk Açık oturum Üstünde Yedek Alma

isimtescil.net üstünde Windows tabanlı bir hosting paneketiniz bulunuyor ise, plesk açık oturum üstünden kolaylıkla web site yedeğinizi alabilirsiniz. Bunun için ilk adım, Hybrid açık oturum üstünden plesk panelinize giriş yapmak olacaktır.

Sağ üst kısımdan yedekleme yöneticisi kısmına giriş yarapak işleme devam edebilirsiniz.

Karşımıza gelen ekrandan Tesir alanı yapılandırması ve içinde ne olduğu tüm yapılandırma ve içerik olarak seçerek yedekleme işlemini başlatabilirsiniz. Bu işlem proje boyutunuza bağlı olmakla beraber kısa süre içinde tamamlanacaktır.

FTP üstünden Dosya Yedeği Almak

Yedek almanın değişik bir yöntemi de FTP bağlantısı ise web sitenizin ya da projenizin dosya yedeğini almak olabilir. Bunun için filezilla şeklinde bir FTP yöneticisi ile sitenize FTP bağlantı kurmanız gerekmektedir.

cPanel kullanıcıları için public_htmlPlesk açık oturum kullanıcıları için Httpdocs klasör içinde ne olduğunun yedeğini bilgisayarınıza alabilirsiniz. Bu yedek tipinde veri tabanı yedeği FTP içinde olmadığı için veri tabanı yedeğinizi ayrı olarak alamanız gerekecektir. Veri tabanı yedeği almak için alt bölümde yer edinen videomuzu seyredebilirsiniz.

MYSQL Yedeği Iyi mi Alınır?

Özetlemek gerekirse dinamik içerikli internet sayfaları devamlı olarak güncellenen, kod yapısı değişen ve dış tehditlere açık projelerdir. Ihtimaller içinde problemler için alınabilecek en iyi tedbir tertipli olarak yedek almaktan geçiyor. Siz de web site yedeklerinizi, güncelleme yapmadan ilkin ya da belirli periyotlarda alarak bu şeklinde sorunların önüne geçebilir, herhangi bir problemde oldukca kısa bir süre içinde çalışan yedeğinize geri dönebilirsiniz.

5

Sending

User Review


5
(3 votes)

backup cpanel database ftp plesk açık oturum yedekleme