Web Geliştiricileri için 15 Tane Yararlı Kod Paylaşma Sitesi

Web geliştirme nadiren soyutlama altında yapılır. Yalnız bir kodlayıcı olsanız bile, kimi zaman kodu başkalarıyla paylaşmanız gerekebilir. Kim bilir bu işlevi kodlayıcı arkadaşınızla paylaşmanız yada bir meslektaşınıza hata ayıklamak için bir pasaj göstermeniz gerekir? Bu şeklinde durumlarda, kod paylaşım internet sayfaları kullanışlı olur ve yararlı olduklarını kanıtlar.

Temel olarak, bu tür kod paylaşımı internet sayfaları, kolay bir kopyalama ve yapıştırma meselesi olarak kod snippet’lerini başkalarıyla paylaşmanıza olanak tanır. Kodu kod düzenleyicinizden kopyalayıp kod paylaşım internet sayfasına yapıştırırsınız ve sonrasında bağlantıyı yada sayfayı ekip üyelerinizle yada iş arkadaşlarınızla paylaşırsınız. Bu şekilde kendi kodunuzu ve snippet kitaplıklarınızı da oluşturabilirsiniz.

Sadece hangi kod paylaşım internet sayfaları en iyisidir? Bu yazıda, sizin için en iyi 15 kod paylaşım internet sayfasını bir araya getirdik.

1- Dabblet

Dabblet , daha kolay görselleştirme için görevleri kırmanıza ve değişik parçalara arayüz oluşturmanıza olanak tanır. Hem kod hem de çıktısı için değişik önizlemeler kullanabilirsiniz. Dabblet orada en varlıklı özelliklere haiz kod paylaşım sitesi değil fakat görevini iyi yapıyor.

Dabblet’in odak noktası üretkenlik ve daha kolay iş akışı yönetimi. Çalışmanız için bir ton seçeneği yoktur, bunun yerine önizlemeli yada önizlemesiz olsun, kodu uygun gördüğünüz şekilde paylaşmanıza izin verir.

İlgili Makaleler
  • En İyi Antivirüs Programları

  • Site Haritası Nedir VeNasıl Oluşturulur?

2- Liveweave

Liveweave , CSS3, HTML5 ve JavaScript için son aşama varlıklı özellikli ve kuvvetli bir kod paylaşımı ve web geliştirme çözümüdür. Oldukça sayıda JS kütüphanesinin yanı sıra renk paletleri ve öteki çerçeve yönetim araçlarıyla beraber gelir.

Liveweave’nin kendi CSS kod üreticisi vardır. Bunun ötesinde, isterseniz projeleriniz için de kukla metinler oluşturmak için kullanabilirsiniz. Liveweave kullanımı oldukça basittir ve CSS, HTML ve JS kodu bağımsız olarak çalışan her dil için bağımsız bir yarı pencere yada açık oturum sunar.

3- JSFiddle

JSFiddle , ligindeki ilk kod paylaşım web sitelerinden biri oldu ve olmaya devam ediyor. Kullanımı oldukça açık ve basittir. Çalışmak için dört ayrı paneliniz yada alt pencereniz var. Her açık oturum sırasıyla HTML, CSS ve JavaScript’e ayrılmıştır, dördüncü açık oturum çıktı için ayrılmıştır.

Kod ortaklaşa iş haricinde, JSFiddle kendine özgü oldukça muntazam özelliklere haizdir. Çeşitli JS kitaplıklarını destek sunar ve ek olarak kodunuzu mahalli olarak otomatikman kaydetme kabiliyetine haizdir. Gömme kodu oluşturmak yada bir projede ekip üyelerinizle çalışırken kodun iyi mi göründüğünü önizlemek için kullanabilirsiniz.

4- Codeply

Codeply oldukça popüler bir kod paylaşım internet sayfası ve ön uç editörüdür. Ön tasarım ve geliştirmede kullanılabilecek neredeyse her teknoloji, çerçeve yada kazan plakasını desteklemesi ile ünlüdür. Bootstrap, Fondöten, PureCSS, İskelet, adını sen koy!

Codeply çoğu zaman duyarlı tasarım ve bileşenler oluşturmak için kullanılır. Kodlama esnasında editörün kendisinden parçacıklar, öğeler ve araçlar seçebilirsiniz. Kodlayıcıların çalışmalarını sergileyebilecekleri kendi topluluğu vardır. Codeply ağırlıklı olarak ön uç düzenlemeye odaklandığından, istediğiniz çerçeveye süratli bir halde başlayabilirsiniz.

5- Codeshare

Codeshare , gerçek zamanlı olarak çalışmanıza ve kod paylaşmanıza olanak tanıyan kolay ve hiçbir fırfırlar kod paylaşım sitesidir. Kaydolmanızı gerektirmez. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan, kodunuzu yazmak yada yapıştırmak ve ekip üyelerinizle bir bağlantı paylaşmak ve söz mevzusu koda erişmelerini sağlamaktır.

Codeshare, daha iyi ortaklaşa iş için görüntülü söyleşi özelliklerine de haizdir. Sadece, kaydolmanızı gerektirmediği için çalışmanız daima sonsuza kadar kaydedilmez. İki haftalık bir süre sonunda, paylaşılan kod internet adresinden kaybolacaktır. Sadeliği sebebiyle Codeshare oldukça popüler.

6- JS Bin

JS Bin , HTML, CSS ve JavaScript kodu için bir kod paylaşımı ve pastebin çözümüdür. Arayüz oldukça basittir. Pencereniz üç panele ayrılmıştır. Sol ve orta tarafta, kodunuzu girerken sağ kısım çıktıyı gösterir. Sekmeleri kullanarak kod dilleri içinde geçiş yapabilir yada konsolu gerektiği şeklinde açabilirsiniz.

JS Bin, varlıklı özelliklere haiz bir çözümdür ve ek olarak bir pro sürümüne haizdir. Pro sürümü, çalışmanızı Dropbox’a yedekleme, hususi URL’ler kullanma yada genel görünüm için korunan hususi kutular oluşturma şeklinde özellikler sunar. Aylık 12,99 £ maliyeti.

7- Codepad

Codepad görünüşe gore nihai kod paylaşım platformudur. Şimdiye kadar, yukarıda belirtilen tüm seçeneklerin odak noktası HTML, CSS ve JavaScript idi. Sadece, Codepad önyargıyı izlemez ve çeşitli programlama dillerini destek sunar. C, C ++, Python, PHP, Java ve oldukça daha fazlası standart web geliştirme olanlar.

Codepad, genel ve hususi kod projeleri oluşturmanıza ve kodunuzu toplulukla paylaşmanıza olanak tanır. Orada oldukça dilli kod paylaşımı internet sayfası olmadığı için, Codepad öne çıkmayı başarıyor.

8- CSSDeck

İsme aldanmayın – CSSDeck , normal olarak CSS’ye ek olarak HTML ve JavaScript’i de destek sunar. CSSDeck, kaydolmanızı gerektirmez, sadece kayıt parasız olduğundan bunu yapmayı seçebilirsiniz. Şu anda 56.000’den fazla kayıtlı kullanıcısı var.

CSSDeck’i hususi icra eden nedir? Kod snippet’lerinizi kodlamanıza, beraber çalışmanıza ve paylaşmanıza olanak tanır. Ek olarak hususi bir özellik, “Codecasts” oluşturabilmeniz, şu demek oluyor ki görüntüleyenlerin seyredip izleyebileceği belirli çıkışlar için canlı kod akışları oluşturabilmenizdir.

9- GitHub Gist

GitHub’ı bir kez bile adlandırmadan kod paylaşma web sitelerinin bir listesinin tamamlanmasını beklemiyordunuz, değil mi?

GitHub Gist , geliştiriciler için oldukça popüler bir kod paylaşım çözümüdür. Açık kaynak kodlayıcıların, ceplerinde bir delik açmadan kurumsal düzey araçlardan faydalanmasına destek olan Meşhur GHist, kod snippet’lerini ve projelerini ekibinizle paylaşmanıza olanak tanır.

Hususi yada genel projeleriniz olmasını seçebilirsiniz. GitHub Gist ile ilgili en iyi bölüm, ekip üyeleriniz kod hakkında geri bildirim ve derecelendirmeler bırakabileceğinden, paylaşım ve ortaklaşa iş haricinde, uygun belgelere destek olmasıdır.

10- CodePen

CodePen , kod parçacıklarını “kalemler” vesilesiyle paylaşmanıza ve üstünde çalışmanıza olanak tanır. Hayır, gerçek kalemler değil. Temel olarak, bir “kalem” oluşturursunuz ve bu, bir oyun alanında paylaşılacak bir kod parçası kurduğunuz anlamına gelir. Daha iyi entegrasyon için Pro sürümüne aylık 9 $ ‘dan kaydolmayı ve hususi ve kilitli kod paylaşımı şeklinde tüm özelliklerin kilidini açmayı seçebilirsiniz.

CodePen, LESS ve SASS dahil olmak suretiyle meşhur CSS ön işlemcilerinin çoğunu destek sunar ve CSS, HTML ve JS ile çalışmanıza izin verir. İlham almak için başkalarının kalemlerine göz atabilirsiniz.

11- Snipplr

Snipplr , kod snippet’lerini dünyayla ve ekibinizle paylaşmak için bir web sitesidir. Temel olarak, JavaScript, HTML, PHP, CSS, Ruby ve hatta Objective C şeklinde değişik programlama dillerinden kod parçacıklarının deposudur.

Bir kod snippet’ini derhal paylaşabilirsiniz ve her insanın görüntülemesi için internet sayfasında yayınlanır. Alternatif olarak, snippet’leri hesabınız üstünden tek bir yerde ve isteklerinize gore görüntülenebilir tutmak için kaydedebilir ve paylaşabilirsiniz.

12- CodeProject

CodeProject daha oldukça bir data paylaşım topluluğudur ve daha azca kod hamurudur. Bir “kodu yapıştır, bağlantı al, paylaş paylaş” çözümü arıyorsanız, CodeProject sizin için aşırı olabilir.

Öteki kullananların görüntüleyebileceği ve öğrenebileceği kod parçacıkları ile alakalı mevzuları ve yayınları başlatmanıza ve geri bildirim bırakmanıza olanak tanır. .NET ve C # dahil neredeyse her kodlama dilini ve SQL şeklinde veritabanı öğelerini destek sunar. Daha fazlasına gerekseme var? CodeProject, Android ve iOS şeklinde mobil geliştiriciler için ayrı bölümlere haizdir.

CodeProject, daha iyi kodlama öğrenmek ve kodlama becerileriniz hakkında geri bildirim almak istiyorsanız adım atmak için oldukça iyi bir yerdir.

13- CollabEdit

CollabEdit daima kod paylaşım internet sayfaları içinde yer almaz. Sadece, işi hakkaten iyi yapıyor ve kesinlikle bir sözü hak ediyor. CollabEdit özünde işbirlikçi bir kod editörüdür (adın kendisinden açıkça görülmüyor mu?).

Ekip üyelerinizle kodunuz üstünde gerçek zamanlı ortaklaşa iş yapmanızı sağlar. Ek olarak, neredeyse tüm büyük kodlama dillerini destek sunar ve sözdizimi vurgulama ve belge geçmişi şeklinde bir kod düzenleyiciden bekleyebileceğiniz neredeyse tüm özelliklerle beraber gelir.

CollabEdit, çalışırken ekip üyelerinizle daha iyi yazışma kurmanız için canlı söyleşi sunar.

14- Pasted.co

Pasted.co , kendine özgü bir teklif sunan bir kod paylaşım internet sayfası ve macunudur . Çoğunlukla, buradaki öteki tüm siteler şeklinde çalışır – kodunuzu yapıştırır, isterseniz gizyazı ile güvenceye alırsınız ve bağlantıyı paylaşırsınız.

Sadece, burada garip olur. Pasted.co, paylaşılan kodunu görmek için bir kullanıcı bağlantınızı her tıkladığında sayfada reklam gösterir. Ve reklam gelirinin bir kısmını sizinle paylaşıyor! Böylece, bir kez Pasted.com ile kayıt ve kodunuzu kullanarak paylaşmak, ek olarak extra para kazanmak için fırsat var.

15- Etherpad

Etherpad , gerçek zamanlı olarak ortak kod düzenleme özelliğine haiz bir açık kaynak kod düzenleyicisidir. Bu, siz ve ekip üyelerinizin aynı anda kod yazabileceği ve etkili bir halde beraber çalışabileceğiniz anlamına gelir.

Etherpad, mevcut örneklerden herhangi biri vesilesiyle etkileşim kurmanıza izin vererek işbirliğini kolaylaştırır. Editör açık kaynaklıdır ve kullanımı parasızdır ve eklentiler vesilesiyle genişletebilirsiniz.

Bununla beraber, kullanabilmek için Etherpad temel yazılımını indirmeniz ve bilgisayarınıza yüklemeniz gerekir. Etherpad Linux, Mac ve Windows cihazlarını destek sunar.