Twitter Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Twitter; Twit diye tabir edilen maksimum 280 karakter uzunluğunda mesajlar gönderilip, alınabilen bir web sitesidir. Twit atmaya adım atmak için yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey, Twitter adresine giderek kaydol kısmından hesap açmaktır. Size ilişik bir kullanıcı adı ve gizyazı belirledikten sonrasında, isteğinize nazaran bir fotoğraf yükleyerek Twitter’ı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Twitter’a ilk kez kaydolmuşsanız, twitlerini okuyacağınız insanları ve kurumları takip etmelisiniz, bunun için “kimi takip etmeli” kısmına girebilir, burada Twitter, kullandığınız E-posta yada size ilişik bir Feysbuk hesabı ile ilgili detayları girip burada dostunuz olan kişileri  bulabilirsiniz. Belirli bir profili aramak isterseniz arama kutusundan aramak istediğiniz herhangi bir şeyi yazıp bulabilirsiniz. Twitter da birisini yada bir kurumu takip etmeniz için o şahsı gerçek hayatta tanımanız yada kurumla herhangi bir bağlantınızın olması gerekmez. Ek olarak Twitter’da birçok takip edeni olan profiller gerçek bir kişiye yada kuruma bile ilişik olmayabilir. Her ne olursa olsun bu ve benzeri profillerden haber almak, attıkları twitleri görmek istiyorsanız tek yapmanız ihtiyaç duyulan “takip et” butonunu kullanmak olmalıdır. Twitter’da takip ettiğiniz bir şahıs herhangi bir twit attığında siz bu twiti kendi sayfanızda okuyabilirsiniz.

Twitterda “#” , “@” Sembolleri- Hususi Bildiri ve Retweet

  • Twit atarken herhangi kelime başına “#” sembolü koyarsanız, yazılan kelime bu kelimeyi içeren öteki atılan twitlerle beraber gruplanmaktadır. Bunun anlamı herhangi bir mevzu hakkında Twitter da ne düşünüldüğünü öğrenmek isterseniz, o mevzunun(kelimenin) başına “#” sembolü koyup bunu gerçekleştirebilirsiniz.
  • Twitter’da bir kişinin kullanıcı adının önünde “@” yer alırsa, atılan twit “@” sembolü önünde olan kullanıcı tarafınca görülür. Doğrusu attığınız bir twitin hususi olarak birine yazıyor ve bundan sizi takip eden kişilerinden haberi olmasını istiyorsanız bu sembolü kullanabilirsiniz.
  • Twitter’da hususi iletiı yalnız sizi takip eden kullanıcılara-profillere gönderebilir, öteki profillere hususi ileti gönderemezsiniz.

  • Retweet beğendiğiniz bir twiti kendi sayfanızda şu demek oluyor ki sizi takip eden kişilerle paylaşma imkanı kılar.
feysbuk retweet takipçi twit twitter