Türkiye’nin Bilişim Vadisi Kuruluyor !

Türkiye’nin teknoloji geleceğini fazlaca süratli yükseltebilecek tüm dünyanın bilmiş olduğu Silikon Vadisi şeklinde bir projeye Türkiye’de başlanıyor. İşte karşınızda Bilişim Vadisi !

Tam 3 milyon metrekare üstüne kurulması planlanan bilişim vadisi Bilim, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafınca 2023 projelerinden bir tanesi olduğu ve kati olarak yapılacağı söylenilen büyük bir proje olarak görünüyor. Gebze Mualimköy’de tam 420 futbol sahası büyüklüğünde olacak dev projenin çalışmalarına başlanıldı. Türkiye de ilk olacak bu büyük adım Gebzelileri de oldukça sevindirdi.

Türkiye’nin teknoloji dünyasında öteki ülkeleri 5 yıl geriden takip ettiklerini 5G mevzusunda da oldukça net gördük. Bu aşamada niçin bizim evrensel konumda dünya genelinde satışlar meydana getiren, yeni teknolojileri ilk kontrol eden firmalarımız yok diye sorarsak bu birazcık ütopik olacaktır. Sadece en azından şimdiki hedefimiz “Geri Kalmamak” olursa daha mantıklı ve süratli bir sonuca ulaşabileceğimiz kanaatindeyim. Bu hedef doğrultusunda bence Bilişim Vadisi yapılacak en iyi proje diyebilirim. Dünya genelinde ilgili ilgisiz her insanın kulağının duyduğu Silikon Vadisi’nin farkı aslına bakarsanız faydacılık değil beraber yeni işler güzel işler yapabilmek. Bugün Silikon Vadisi’ndeki tüm Türkler orada insanların birbirine yardım etmekten zevk aldığını, beraber çalışmanın verdiği tatlı bir savaşım havasının oldukça çok etkili bulunduğunu söylüyorlar.

Bilişim Vadisi yalnız iş alanları değil insanların yaşamını üst seviyede yaşayabilmesi için oldukça çok olanak sunuyor. Bu proje içinde hastahane, okul, ibadethaneler, konaklama alanları, bankalar, spor merkezleri, kültürel alanlar şeklinde bir fazlaca toplumsal imkanıda sunmayı unutmamış. Ortalama olarak 150 Bin Ar-Ge çalışanını bünyesinde barındırabileceği iddaa edilen bu büyük proje istihdam mevzusunda da ülkemize yararlı olacak şeklinde duruyor.

bilişim vadisi teknoloji