Sunucu üzerinden Spam mail çıkışı yapılıyor? Ne yapmalıyım?

Spam mail nedir? Spam mail kullanıcının izni olmadan istem dışı gönderilen maillerdir. Çoğu zaman reklam amaçlı gönderilir. Mailler ise şu şekilde elde edilir. Forumlarda, inetnet sitelerinde ve otomatikman tarama meydana getiren programlar yardımıyla elde edilir.

Herhangi bir kurum yada şahıs ürünü hakkında yada değişik mevzularda bilgilendirme yapmak amacı ile kullanır.

WHM/cPanel kurulu olan sunucunuz üstünden Spam mail çıkışı yapılıyorsa ilk olarak WHM panelde bulunan Mail Queue Manager menüsünden çıkış meydana getiren mail’i görebilirsiniz.

 

Eğer mail kuyruğunda oldukça fazla sayıda bekleyen mail var ise görüntüleyemeyebilirsiniz. Bunun için SSH ile sunucumuza login oluyoruz.

Login olduktan sonrasında exim –bpc komutunu çalıştırıp kuyruktan olan maillerin sayısını görüntüleyebilirsiniz.

Bununla birlikte exim –bp komutu ise kuyrukta bekleyen maillerin listesini görüntüler.

WHM açık oturum üstünden hiçbir şekilde işlem yapamıyorsanız mail kuyruğunu temizleyebilir ve bu sayede Spam çıkışı meydana getiren mail’i Mail Queue Manager menüsünden görüntüleyebilirsiniz.
Mail kuyruğunun temizlemek için
exim -bp | awk ‘/^ *[0-9]+[mhd]/{print “exim -Mrm ” $3}’ | bash
komutunu kullanabilirsiniz.

İlgili menüden mail listesini görüntülediğiniz ve listede sunucu üstünde bulunan domainlerin yada maillerin asla biri gönderim yapmıyorsa devreye aşağıdaki komut giriyor.
grep cwd /var/log/exim_mainlog | awk ‘/public_html/ {print $3}’ | sort | uniq -c

Bu komut sunucu üstünde bulunan sitelerin herhangi birinin içinde bulunan dosyalardan spam mail çıkıyorsa ilgili dosyaları bulmamızı sağlar.
Bu sayede Spam çıkışı meydana getiren domain’i ve dosyayı bulabiliriz. Sunucunuz üstünden Spam mail çıkışının önüne geçmek için php.ini üstünden PHP Mail() Fonksiyonunu kapatabilirsiniz. Bu komutu kapattığınızda sunucu üstünden bulunan siteler PHP Mail () fonksiyonu kullanıyorsa yazışma formları çalışmayacaktır. Bunun için SMTP kimlik doğrulaması kullanmaları gerekiyor.

Mail Queue Manager PHP Mail () php.ini smtp WHM WHM/cPanel