Subdomain Nedir ve Ne İşe Yarar?

Subdomain Türkçe karşılığı ile alt domain, şu demek oluyor ki “alt alan adı” anlama gelir. Subdomainler ana bir domaine bağlı olarak açılabilir ve arama motorları tarafınca ana domainin uzantısı olarak algılanırlar.

Subdomainin ne işe yaradığını bir örnekle açıklamak gerekirse; www.isimtescil.net ana bir domaindir, şirket bu site üstünden hosting ve domain satışı yapmaktadır. Blog.isimtescil.net subdomaini ise ziyaretçilere domain, hosting, teknoloji, e-ticaret, toplumsal medya vb… mevzularda informasyon vermek suretiyle kurulmuş olan bir blogdur.

Ek olarak blogger, wordpress benzer biçimde sitelerin parasız elde etmiş olduğu hizmetlerde subdomain kullanılarak yapılmaktadır. Google tarafınca ayrı bir site olarak algılanan subdomainler, webmasterların sıkça kullandığı Alexa tarafınca algılanmamaktadır. Örnek vermek gerekirse, blogger üstünden açtığınız bir blogun, Alexa kıymetini öğrenmek istediğinizde bloggerla oluşturduğunuz sitenizin adresini Alexa’da site detayları sekmesinde yer edinen arama çubuğuna yazıp aratırsanız, Alexa size www.blogger.com un değerlerini gösterecektir.

Subdomainler ne işe yarar?

Bir subdomain kullanmanın esas amacı ana domaini kuvvetlendirmektir. Her bir subdomain ayrı bir iş modeli için projelendirilip, kullanılabilir. Bu şekilde olması da tavsiye edilir. Örnek olarak mobilya dekorasyonu ve elektronik eşyalar hakkında informasyon veren bir web siteniz var ise, mevzular birbirinden bağımsız olduğundan dolayı subdomain kullanmak mantıklı olacaktır. Eskiden arama motorları alt alan adlarını tam olarak algılayamadığından dolayı, index mevzusunda bir ekip zorluklar çıkmaktaydı ve site sahipleri tarafınca pek kullanılmamaktaydı. Fakat arama motorlarının da gelişmesiyle bu problemler ortadan kalktı ve subdomain kullanımı yaygın hale gelmiştir. Devletimizde ve dünyada genel anlamda bir fazlaca büyük forum sitesi forum.siteadi.com şeklinde subdomaine kuruludur ve o şekilde gösterim yapmaktadır.

Subdomain Iyi mi Oluşturulur?

Subdomainler alt alan adı olduğundan ilk olarak ana domaininize bağlı sunucunun denetim paneline( cpanel, plesk …) erişerek oradan, hostunuzun izin verdiği sayıda subdomain oluşturabilirsiniz.

alt alan adı blog subdomain subdomain kurulumu subdomain iyi mi açılır subdomain nedir