Stephen Hawking’in Bilinmeyenleri

Fizik alanında kariyer yapanların idolü, fizikle ilgili hiçbir fikri olmayanların bile tanımış olduğu Stephen Hawking, yüzyılımızın en mühim kişilerinden biri. 76 yaşlarında hayata gözlerini yuman Hawking’in o şekilde garip bir yaşantısı vardı ki, yaşamı filmlere bile mevzu oldu. Dönemin Kısa Zamanı adlı kitabıyla geniş kitlelere kolay bir üslupla kara delikleri özetleyen Stephen Hawking, buluşları kadar ALS hastalığı ile de tanınıyordu. Bunlar Stephen Hawking hakkında her insanın bilmiş olduğu bilgiler. Biz bu yazımızda meşhur fizikçinin bilinmeyenlerinden söz edeceğiz.

 • Notları iyi değildi

Stephen Hawking yüzyılımızın en parlak zekalarından biri olsa da, okul hayatında pek o denli başarı göstermiş değildi. 10’lu yaşlarında büyük bir eforla fena giden notlarını averaj seviyelere çekmeyi başaran Hawking, hiçbir vakit oldukça parlak bir talebe olmadı. Buna karşın fikir yapısı kısa süre içinde arkadaşları ve öğretmenleri tarafınca ortaya çıkarıldı ve “Einstein” takma adını aldı. Üniversite döneminde ise fizik sınavlarında hakikaten yetenekli olduğu alanı gözler önüne seren notlara kavuştu.

 • ALS teşhisi 21 yaşlarında kondu

Stephen Hawking 21 yaşlarındayken yüksek lisans öğrencisiydi. Genel sakarlık emareleri ve sendeleme şeklinde problemler yaşamış olduğu ailesinden dikkatinden kaçmadı ve doktora gitti. Hastanede meydana getirilen testlerden sonrasında ALS tanısı kondu ve doktorlar ona yalnız birkaç senelik ömrü kaldığını söylemiş oldu. Hawking buna karşın aşka düştüğü Jane ile çıkmaya başladı, nişanlandı ve bunu uğruna yaşanacak bir sebep olarak görmüş oldu.

 • Çocuk kitapları yazdı

Stephen Hawking’in kim bilir en şaşırtıcı yönü, çocuk kitapları yazmasıdır. Hawking 2007 senesinde kızı Lucy ile beraber “George’un Evrene Oluşturulan Gizli saklı Anahtarı” adlı bir kitap yazdı. İçinde uzay, teknoloji, fizik ve kara deliklerin olduğu bu kitap; küçüklere fizikle ilgili en ağır kavramları oldukça hafifçe ve keyifli bir halde anlatıyordu. 2009 senesinde ise devam kitabı olan “George’un Kozmik Hazina Avı” gösterildi.

 • Oxford kürek takımındaydı

Stephen Hawking hiçbir vakit sportmen tarafıyla tanınmasa da, kendisi Oxford’da okumuş olduğu yıllarda kürek takımında dümenci olarak rol aldı. Üstelik bu görevi onu üniversite hayatında oldukça popüler bir konuma getirdi.

 • Sayısız ödül aldı

Stephen Hawking, kariyeri süresince oldukça sayıda ödül ve nişan aldı. Almış olduğu ödüllerin en mühim olanları şu şekilde özetlenebilir:

 1. 1974’te Kraliyet Derneği üyeliği
 2. 1975’te PAPA XI. Pius Bilim Altın Madalyası
 3. Albert Einstein Ödülü
 4. Hughes Madalyası
 5. Lucasian Matematik Profesörü Unvanı
 6. Britanya İmparatorluğu Kumandanlığı
 7. Onursal Liyakat Nişanı (Companion of Honour)
 8. 2009’da Başkanlık Özgürlük Madalyası
 • Uzaylılara inanıyordu

Uzaylılarla ilgili görüşü, Stephen Hawking’in en oldukça dört gözle beklenen yönlerinden biriydi. Hawking, uzaylıların varlığına inanıyordu. Evrenin enginliği düşünüldüğü vakit değişik ilkel ve hatta parlak zeka yaşamların var olabileceğini söyleyen Hawking, uzaylı yaşamla karşılaşıldığında dikkatli olunması icap ettiğini, bundan dolayı insan DNA’sının onların hastalıklarına karşı koyamayacağını düşünüyordu. “Stephen Hawking’le Evrene Seyahat” belgeselinin bir kısmı tamamen uzaylıların varlığı üzerineydi.

 • Yerçekimsiz uçuş yapmış oldu

Fizyolojik durumunun kendisine engel olmasına asla izin vermeyen Stephen Hawking, insanların çoğunluğunun yaşam boyu asla haiz olamadıkları bir edinim yaşama fırsatını buldu ve 65 yaşlarında Zero Gravity A.Ş. yardımıyla yerçekimsiz uçuş yaparak tekerlekli sandalyesinden ayrıldı ve havada durdu. Hawking’in bu uçuşu yapma sebebi ise yalnız keyifli zaman geçirmek değil, insan ırkını kurtarmaktı. Küresel ısınma ve nükleer cenk tehditlerinin gezegenimizi tehdit altına soktuğunu düşünen Hawking, insanların uzun solukta uzayda yaşayacaklarını öngörerek uzay bulgu yolculuklarını destekliyordu ve yerçekimsiz uçuşu da bu mevzuya ilgi çekmek için yapmıştı.

 

5

Sending

User Review


5
(3 votes)

ALS hastalığı Fizik Oxford Stephen Hawking Stephen Hawking’le Evrene Seyahat meşhur fizikçi Yerçekimsiz uçuş