SSL Sertifikası SEO’yu Nasıl Etkiler?

SSL’in SEO’ya Tesiri

Zirvedeki 10.000 Domain üstünde meydana getirilen bir araştırmada tek bir probleminin cevabı arandı.
“Sitelerin kullanmış oldukları SSL Sertifikaları (HTTPS)’ler, Arama Motoru sayfalarındaki sıralama neticelerini iyi mi etkisinde bırakır?”
İşte bu mühim sual için, sitelerin HTTP ve HTTPS üstünden;
Ulaşılabilirlikleri,
Yönlendirmeleri,
Durum Kodları incelendi.

SSL’in SEO’ya Tesiri Araştırmasından Edindiğimiz Bilgiler

1-  10 Internet adresinden yalnızca 1 tanesinin kusursuz bir HTTPS kurulumuna haiz olduğu, (Bu makalemizden sonrasında bu sayının daha çok olacağını tahmin ediyoruz.)
2-  Çözümleme edilen web sitelerinin %60’ında HTTPS’in olmadığı,
3-  Her 4 domainden 1’inde, (%23,6) kabul edilmiş standart HTTPS versiyonlarının uygulanmadığı
4-  Her 4 domainden 1 tanesinde de 301 Kalıcı (Permanent) yönlendirme yerine 302 Geçici (Temporary) yönlendirmeleri kullanıldığı.

SSL / HTTPS’in Önemi Nedir?

Kolay bir ifade ile, SSL web sunucuları ile tarayıcınız arasındaki iletişimin güvenli bir halde kurulmasını elde eden korumadır.
İnternet, naturel olarak herhangi bir sunucudan gönderilen bir bilginin herhangi bir şahıs tarafınca okunabilmesine olanak sağlıyor. Google’da herhangi bir hastalık ile ilgili arama yaptığınızda gördüğünüz detayları, aynı şekilde herhangi bir şahıs de görebilir. HTTPS ise, bu problemi iletişimi şifreleme ile sonlandırmakta. HTTPS, web sunucularından yalnızca sizin bilgisayarınız için gönderilen verilerin görülebilmesine olanak sağlamakta.
Buna ek olarak HTTPS, güvenirliği güvence eden bir mekanizma sağlamaktadır. Adres çubuğunda Yeşil renkteki kilit ikonunu gördüğünüz sürece, doğru ve güvenilir sunucuda olduğunuzdan güvenilir olabilirsiniz.

TLS Nedir?

 TLS ise, HTTPS’in ek güvenlik gerçekleştirmek için kullandığı protokoldür.

SSL / HTTPS’in SEO’ya Tesiri

 HTTPS’i niçin önemsememiz icap ettiğinin tek ve rahat bir cevabı var. O da; Google o şekilde söylüyor.

Google’a gore HTTPS, Google arama neticeleri sıralamasını etkileyen 200 faktörden bir tanesi. Google’ın, HTTPS’ in benimsenmesini teşvik etmesi, Edward Snowden’ in hükümet nezaretindeki bazı belgelerin sızdırılmasına tepki olarak görülmüştür.

 HTTPS, aniden, her bir anahtar için sıralamanızı 1. yapmayacaktır fakat, web siteniz öteki internet sayfaları ile berabere kaldığında, sizin sıralamanızı daha yukarıya çıkaracaktır. Hele ki, son aşama rekabetçi anahtarlar için web sitenizin HTTPS’i kesinlikle desteklemesini tavsiye ediyoruz.

Brian Dean’ın 1 Milyon Arama Sonucu Analizinin mevzusu da, “ HTTPS’in Google’ın ilk sayfasındaki yüksek sıralama ile ilişkisi” ile ilgilidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SEO haricinde HTTPS değişik bir nedenden dolayı daha mühim hale gelecektir. Yakın gelecekte, doğru HTTP kurulumuna haiz olmayan tüm sayfalarda, Google Chrome tarayıcısı adres çubuğu üstünde Kırmızı X işareti olan bir kilit gösterecek olup siteniz, ziyaretçilerinizin gözünde kırılmış, hacklenmiş bir halde görünecektir. Mozilla Firefox’da büyük bir ihtimalle benzer bir politikayı benimseyecektir.

Peki web sitelerinin HTTPS’i destekleyememelerinin sebebi nedir?

Bunun tek ve geçerli bir sebebi var. O da “Maliyet”.  Sunucu ile tarayıcı arasındaki iletişimi şifreleme için, ek donanımlar, SSL sertifikası ve mühendislik ücretleri şeklinde ek maliyetler gerekmektedir.
Kampanyalı SSL Sertifikalarımızı görmek için tıklayınız.

Muhteşem bir HTTPS Kurulumu Iyi mi Olur?

Özetlemek gerekirse HTTPS kurulumu aşamasında yapabileceğiniz değişik hatalardan bahsetmeden ilkin size Muhteşem HTTPS kurulumunun tarifini yapmak isterim.

1 – HTTPS etken olsa bile, siteniz bu şekilde olmamalıdır.
2 – https://isimtescil.net  yanı sıra her iki HTTP URL’ler ( http://isimtescil.net ve http://www.isimtescil.net ) mevcut içerikte tek bir güvenilir sürüme yönlendirilmesi sağlanmalıdır.
3 – Her yönlendirme, içeriğin kanonik versiyonuna açılır.  Bu yönlendirmeler, A’dan B’yedir.

A  →  B

  C   D   B ‘ye değildir.

4 –    Her yönlendirme, geçici yönlendirme kodları yerine, kalıcı yönlendirme kodlarını kullanmalıdır.

Niçin tek bir URL Servis İçeriğiniz olmalı?

Şu sebeple en fazla bağlantı bağlantısı, herhangi bir yönlendirme olmadan sitenizdeki içeriğin, direkt linklendiğinde alınmakta. İnsanlar aşağıdakileri yaparak sitenizi düzgüsel olarak linkliyorlar.

1 – Web sitenizi ziyaret ederek,
2 – Adres çubuklarında her ne içerik kopyalarsa,
3 – Ve bu içerikleri WordPress’e yapıştırırsa.

  • Yalnız tek bir sunum içinde ne olduğu URL’ine haiz olduğunuzda, tüm bağlantıların %95’inin doğru içeriğe yönlendirildiğinden güvenilir olmuş olursunuz.
  • Kanonik versiyona yönlendirilmiş her bir URL ile de, geriye kalan %5’lik bağlantı bağlantılarının %90’ını almış olmuş olursunuz.

Sitenizin Her Yerinde Kalıcı Yönlendirmeler Kullandığınızdan Güvenli Olun

Meydana getirilen araştırmalarda, en yaygın hatanın Geçici Yönlendirme (Temporary) kullanımı bulunduğunu görülmüştür.
Araştırmaya katılan web sitelerinin neredeyse çeyreği (%23,02), Geçici Yönlendirmeyi (temporary) kullanmaktadır.
Bu oldukça yanlış bir uygulamadır.
Sayfalarınızı yönlendirdiğiniz vakit, bir tek Kalıcı Yönlendirmelerin (Permanent) kullanılması gerekmektedir. En iyi bağlantı bağlantılarına götürmüş olan tek ve güvenilir yol, Kalıcı Yönlendirmelerin kullanılmasından geçer.

    Kalıcı Yönlendirmeler, arama motoruna “ Yeni bir adrese taşındık. İleride bizi yeni adresimizi bulacaksın ” derken, Geçici Yönlendirmeler ise, “Aslen buradayız fakat tavandan su sızıyordu. Problemi çözmek için çalışıyoruz. Bir dahaki gelişinde burada olacağız. Ayrıca bizlere ulaşmak istersen bu adresten ulaşabilirsin” demektedir.

Web sitenizde geçici yönlendirmelerin olup olmadığını görmek için  SSL SEO Denetim aracını kullanabilir, ya da tarayıcınızda da manuel olarak aşağıdakileri yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1- Tarayıcınızı açın ve Geliştirici araçlarını açın. (Google Chrome kullandığınızı varsayıyorum.)

2-Geliştirici araçlarından Network sekmesine geçin.

3- Adres çubuğuna, kontrol etmek istediğiniz URL’i yazın ve

4 – Listenin en üstünde, durum kodu 300 ile 399 içinde satırlar görünecektir.

 

 

 

 

 

Eğer 302 yönlendirmeleri burada görünüyorsa, bağlantı bağlantılarınız süzülüyordur. Mümkün olanları 301 yönlendirmeleri ile değiştirin. Ek olarak girişlerin üstüne tıklayarak detaylı bir halde de inceleyebilirsiniz. Eğer bir Apache serverda çalışıyorsanız ve birazcık da teknik bilginiz var ise, tüm sayfalarınızı Root adres defterindeki  .htacess dosyasından tek bir adrese kolayca yönlendirebilirsiniz.

RewriteEngine On
RewriteRule ^(.*)$ https://sizin-domaininiz.com/$1  (R=301)

Bu kaide ilk başta o şekilde karmaşık şeklinde gözükse de aslına bakarsak o denli da büyütmeye gerek yok. Tek yapmış olduğu tüm sayfaları bir adrese yönlendirerek,
servera 301 yönlendirmelerini kullanılmasını söylemek.

Eğer yeterince teknik bilginiz yok ve WordPress kullanıyorsanız, bir yönlendirme eklentisi kullanabilirsiniz.

Tüm Yönlendirmelerin Doğruca İlgili İçeriğe Yönlendirilmesi

Kalıcı yönlendirmeleri kullansanız bile, yönlendirme aşamasında bazı bağlantı bağlantılarını kaybedebilirsiniz. Google, asla yeni bir yere geçerken, bağlantı bağlantılarınızın %100’ünü getirmez. Getirmiş olduğu %90 gibidir. Peki yığdığınız yönlendirmeler arttığında ne olur?

Örnek olarak;
http://www.isimtescil.net/  https://www.isimtescil.net/  https://isimtescil.net/

Bu yönlendirmede 301 yönlendirmeleri kullanılır. Bu oldukça iyi fakat, bu 2 yönlendirme ile, tek yönlendirmede kaybedilecek bağlantı bağlantısından daha fazlası kaybedilecektir. Bu kaybın haricinde, ek olarak tarayıcı 2 talep yerine 3 talep meydana getirecek, bu da sitenin daha yavaş yüklenmesine niçin olacaktır. Site açılış hızının Google tarafınca ne kadar mühim bulunduğunu bilmeyen yoktur. Bu şekildeki bir yönlendirme, Google tarafında, almış olduğu cezayı 2 katına çıkarmasına sebep olacaktır. Ek olarak yavaş siteler, daha düşük dönüşüm oranına haizdir. Fazladan meydana getirilen yönlendirmeler, hem SEO’nuzun hem de satışlarınızın düşmesine niçin olacaktır.  Herhangi bir sorun yaşamamanız için yukarıda anlattığımız bir kaç adımla, kolayca çözüm bulabilirsiniz. Yalnız durum kodu 3 ile başlamış olan satırlara bakmanız kafi olacaktır.
Yönlendirme zincirlerinin, yönlendirme döngüsü şeklinde oldukca mükemmel bir yöntemi vardır. Bu yönlendirmeler, sonsuza kadar asla bitmeden devam eden yönlendirme şekilleridir.

     …

Bir çok tarayıcının yönlendirme döngülerini anlayamaması, çözülmesi zor bir problemdir. Bu yönlendirmeler, 100.000 URL’den oluşan bir döngü bile olabilir.

SSL HTTPS’in SEO’ya Olan Tesiri Araştırması Sonucunda

Zirvedeki 10.000 internet sayfası üstünden meydana getirilen çözümleme sonucunda şu kanıya varabiliriz. HTTPS, SEO’cuların ve benzer site yöneticilerinin dikkatsizlik edilmiş üvey evladı gibidir.
Bu çözümleme öncesindeki düşüncelerin bir çok, “HTTPS’i destekleyen sitelerin sayısı, tüm sitelerin %70’i kadardır” şeklinde olsa da, bu çözümleme sonrasında, neredeyse %70’inin HTTPS’i desteklemediğini öğrenmiş oluyoruz. Eğer sitenizde HTTPS etken değilse Google, etken etmeniz için ileride daha çok teşvik sağlayacağına güvenilir olabilirsiniz.

5

seo ssl ssl sertifikası