Site Haritası Nedir VeNasıl Oluşturulur?

Site haritalarıyla ilgili büyük bir yanlış anlama var. Birçok internet sayfası sahibi, sitelerinde bir HTML site haritası (sitemap) oluşturduktan sonrasında bir XML site haritasının lüzumlu olmadığını düşünüyor. Açıkçası bu pek doğru bir yaklaşım değil. BirXML bir site haritasına haiz olmak, bir web sitesinin muntazam emek vermesi için mecburi olmasa da, web sitenizde ne olursa olsun bir XML site haritasının olması önerilir. 

Site Haritası Nedir? Niçin Kullanılmalıdır?

Site haritası (sitemap), Google ve öteki arama motorlarına site içeriğinizin ne hakkında olduğuyla ilgili informasyon vermek için tüm mühim sayfaları listeleyen bir dosyadır. Googlebot şeklinde arama motoru web tarayıcıları, sitenizi daha akıllı bir halde taramak için bu dosyayı okur.

Bir site haritanız olmasa bile, web siteniz gene dizine eklenmiş olur, sadece bir site haritasına haiz olmak işinizi kolaylaştırır. Size ek olarak web sitenizin kolayca keşfedilemeyecek sayfaları hakkında informasyon verme fırsatı sunar. 

Site Haritasının Avantajları Nedir?

Daha ilkin de belirttiğimiz şeklinde, web siteniz için bir XML site haritası (sitemap) oluşturmanız lüzumlu değildir. Şundan dolayı bir site haritasına haiz olmak, sayfalarınızın dizine ekleneceğini güvence etmez, fakat sıralamanıza da zarar vermez. Bir XML site haritası size zarardan fazlaca yarar sağlar.

Bu yararları sıralayacak olursak:

İlgili Makaleler
 • En İyi Antivirüs Programları

 • Overclock Nedir? Iyi mi Yapılır? Zararları nedir?

 • Arama motorlarının web sitenizin yapısını ve içeriğini daha kolay anlamasına destek sunar. Netice olarak, yeni sayfalar bulur, bu sayfaları dizine ekler ve fazlaca daha süratli görüntülenmenizi sağlar.
 • Bir site haritası, arama motorlarının sitenizin son olarak ne vakit değiştirildiğini, yeni içerik eklendiğini vb. bilgilerini güncel meblağ. Bu, arama motorlarının internet sayfasını yeniden indeksleyip indekslememesi mevzusunda karar vermesine destek sunar.
 • Site haritaları bilhassa 1000 üstü sayfaya haiz dinamik bir web siteniz var ise, içerik ya da sayfaların değişmiş olduğu sitelerde değişimleri arama motoru botlarına süratli olarak bildirmeniz için size destek sunar.
 • Sitenizi taşıdıysanız ve arama motorlarına taranacak ve dizine eklenecek yeni bir URL sıralaması hakkında informasyon verilecekse, site haritası kullanmanız fazlaca yararlıdır. Ek olarak alan adınız değişmeden köklü bir URL değişikliği yaptıysanız, eski sayfalarınızın yönlendirme bilgisinin daha süratli okunması için de işinize yarayacaktır.

Site Haritası Biçimleri Nedir?

Site haritası, arama motorları için web sitenizdeki URL’lerin listesini elde eden bir dosyadır. Bu URL sıralaması, Google’nin web sitenizi tararken daha çok informasyon almasına destek sunar. Bir çok durumda, bir site haritası XML dosyası olarak biçimlendirilir. Google, RSS yada .txt dosyası olarak oluşturulan site haritalarını desteklerken, XML dosyası en yaygın olanıdır.

Şimdi bu site haritası (sitemap) biçimlerine daha detaylı bakalım:

1. XML

XML site haritaları, kullanım kolaylığı ve arama motoru tarayıcılarına ek informasyon sağlama özelliği sebebiyle geniş çapta kabul gören site harita biçimidir.

2. RSS

RSS beslemesine haiz bir blogunuz var ise, içeriklerinizin URL’sini site haritası olarak gönderebilirsiniz. Bir çok blog yazılımı sizin için bir besleme oluşturabilir, sadece bu besleme yalnızca son URL’ler hakkında informasyon sağlar. Google, RSS 2.0 ve Atom 1.0 içeriklerini kabul eder.

3. .TXT

.Txt uzantılı metin dosyası, bilhassa daha azca sayfaya haiz siteler için site haritası oluşturmanın kolay bir yoludur. Notepad şeklinde kolay bir metin düzenleyici yardımıyla kendinize .txt site haritası oluşturabilirsiniz.

Metin site haritanızı oluştururken yapmanız gerekenler aşağıdaki şekildedir:

 • Her satıra bir URL girin.
 • URL’ler başka herhangi bir informasyon içermesin.
 • Http dahil tam URL’yi yazın [/ Wn_list]

Bu genel adımlara ek olarak, her arama motoru aşağıdaki yönergeleri uygulayabilir:

 • Dosya başına maksimum URL sayısı 50.000’i geçmemelidir. Siteniz 50.000’den fazla URL içeriyorsa, listeyi birden fazlaca metin dosyasına ayırın.
 • Metin dosyası boyutu 10 MB’den (10.485.760 bayt) minik olmalıdır.
 • Metin dosyası UTF-8 kodlamasını kullanmalıdır. Bu yüzden metin dosyanızı UTF-8 biçiminde kaydettiğinizden güvenilir olun.

Medya Türlerine Bakılırsa Site Haritası Uzantıları

Site haritası dosyanızda bulunan içerik hakkında ek informasyon sağlamaya destek olacak birçok uzantı vardır. Bu uzantılar, aşağıdaki medya türlerlerinden birini içerebilir:

1. Görsel XML Site Haritası

Görsel XML site haritası, Google’ye sitenizdeki görseller hakkında ek informasyon sağlamak ve bu tarz şeyleri görsel arama için optimize etmek için yapılır. Arama robotlarının gösterilen resimleri bulmasına destek sunar ve sayfa başına 1.000 adede kadar fotoğraf içerebilir.

Ayrı bir görsel site haritası (sitemap) oluşturabilir yada düzgüsel site haritanıza görseller ekleyebilirsiniz.

2. Video XML Site Haritası

Bir video site haritası, görsel site haritasına benzer şekilde sitenizdeki video içerik hakkında ek informasyon sağlar, ayrı yada genel bir site haritasına gömülü olabilir.

Site haritanızdaki bir sayfaya birden fazlaca video ekleyebilirsiniz, sadece bunların sayfayla ilgili olduklarından güvenilir olmanız gerekir.

3. Google Haberler XML Site Haritası

Bu site haritası türü, bilhassa Google Haberler’e dahil olan internet sayfaları için oluşturulmuştur. Web sitenizde gösterilen son olarak haberlerin fazlaca daha süratli taranmasını sağlar. Bu yüzden haber siteleri için gereklidir.

Google, her site haritası için son iki gün içinde gösterilen haberler de dahil olmak suretiyle en fazla 1000 URL eklemenizi önerir.

Örnek Site Haritası Formatları

Birkaç değişik site haritası türü vardır, bu yüzden her birine örneklerle beraber daha derinlemesine bakalım.

1. XML Site Haritası Örneği

ozcanbayri.com.tr için sitemap.xml örneğimiz:

https://www.ozcanbayri.com.tr/sitemap.xml

Sayfalar, hizmetlerimiz ve konumlarımız için oluşturduğumuz içeriktir, yayınlar ise, web sitemizin blog bölümünde bulunan içinde ne olduğu temsil eder.

Site haritasında bir çok vakit başka birkaç veri sütunu da görürsünüz:

 • lastmod, bu sayfanın son olarak değiştirilmiş olduğu veridir.
 • changefreq, sayfanın yeni içerikle ne çoğunlukla güncelleneceğini gösterir. Bu kıymet, arama motorlarına sayfayı ne sıklıkta taramaları gerektiğine dair bir tahmin sağlar (sadece, bunun takip edilmiş olduğu anlamına gelmez).

Değişik bir sitemap.xml örneği ise aşağıdaki şekildedir:

2. HTML Site Haritası Örneği

Öteki site haritası türü, bir HTML site haritasıdır.

HTML site haritasının amacı, kullananların web sitenizde bulunan sayfaları kolayca gezinmesine ve bulmasına olanak sağlamaktır.

XML site haritasıyla aynı şekilde, HTML site haritası da, Google’de dizine eklenmesini istediğiniz tüm sayfaları listeler.

HTML site haritaları, web sitenizin sayfalarını taramak ve idrak etmek için Google botlarından da faydalıdır.

Site Haritası Oluşturma Iyi mi Yapılır?

Statik site haritalarını Screaming Frog şeklinde bir vasıta kullanarak oluşturmak kolaydır. Fakat bir sayfa oluşturduğunuz yada kaldırdığınızda, site haritanız güncelliğini yitirir. Bir sayfanın içeriğini değiştirirseniz, site haritası (sitemap) otomatikman güncellemez. Bundan dolayı, her bir değişim için site haritalarını manuel olarak oluşturmayı ve yüklemeyi sevmiyorsanız, en iyisi statik site haritalarından kaçınmaktır.

Öte taraftan, dinamik XML site haritaları, ilgili internet sayfası değişikliklerini sunucunuz tarafınca otomatikman günceller. 

Dinamik bir XML site haritası oluşturmak için:

 • Geliştiricinizden hususi bir komut dosyası kodlamasını isteyebilirsiniz.
 • Dinamik bir site haritası oluşturma aracı kullanabilirsiniz.
 • CMS’niz için bir eklenti kurabilirsiniz (mesela WordPress için Yoast SEO eklentisi).

Sıfırdan bir XML site haritası oluşturmak isterseniz, aşağıdaki adımları seyredebilirsiniz:

1. Sitenizin tüm URL’lerini toplayın

Web siteniz için bir URL sıralaması almanın birkaç yolu vardır. En kolay yol, tüm URL’leri mevcut bir dosyadan yüklemek yada Screaming Frog’u kullanmaktır.

Screaming Frog kullanıyorsanız, ilk olarak web sitenizin bağlantılarını, resimlerini, CSS’yi vb. tarayın ve bağlantı içeren linklerin hepsini buradan export ederek toplayın.

Bir site haritası için URL’leri toplarken akılda tutulması ihtiyaç duyulan en mühim şey, belirlediğiniz sayfaları Google’nin dizine eklemesini isteyip istemediğinizi belirlemektir. Mesela, ana sayfanız büyük olasılıkla dizinde olmasını istediğiniz bir sayfadır, sadece gizlilik politikanız yada şartlar dizinde olmasını istediğiniz sayfalar değildir.

2. URL’leri kodlayın

Artık site haritanıza eklemek istediğiniz URL’lerin bir listesine haiz olduğunuza gore, URL’yi XML biçiminde kodlamanın zamanı geldi. URL’leri uygun şekilde kodlamak için Sublime Text şeklinde bir metin düzenleyiciye ihtiyacınız olacak.

 • Bir etiketini açarak başlayın.
 • Peşinden, ve etiketlerini kullanarak URL’nizi ilave edin.
 • İsterseniz burada durabilirsiniz sadece site haritanıza daha çok detay eklemek için kullanabileceğiniz isteğe bağlı başka etiketler de vardır. İsteğe bağlı etiketler şunlardır:

: Sayfanın son değiştirilmiş olduğu tarih.

: Sayfa ne çoğunlukla değişiyor?

: Bu sayfa, öteki sayfalarınıza kıyasla ne kadar mühim.

 • Kapanışı ve etiketiyle yapın.

Otomatikman bir XML site haritası (sitemap) oluşturmak istiyorsanız, Screaming Frog ile XML site haritasının iyi mi oluşturulacağıyla ilgili aşağıdaki adımları seyredebilirsiniz:

1. Sitenizde 300’den azca sayfa bulunduğunu düşünüyorsanız, Screaming Frog’un parasız sürümünü yükleyin. Kurulduktan sonrasında Mod> Spider’a gidin.

2. Ana sayfanızın URL’sini “Enter URL to spider” etiketli kutuya yapıştırın ve Start’a tıklayın.

3. Tarama tamamlandığında, sağ alt köşeye bakın. Completed ile başlamış olan bir cümle görmüş olacaksınız. Bu işleminizin tamamlandığı anlamına gelir. Sayı 499 yada daha düşükse, Sitemaps > XML sitemap’e gidin.

4. Google, , ve öğelerine pek dikkat etmediğinden, bu tarz şeyleri site haritası dosyasından hariç tutabilirsiniz.

5. “Next”e basın ve site haritasını bilgisayarınıza kaydedin.

Son olarak tüm bu işlemleri yapmak yerine online yazılımlarla, bir site içindeki web sayfalarının bir listesini otomatikman oluşturabilirsiniz. Site haritası oluşturucularla yalnız birkaç tıklama ile her boyuttaki web site içeriklerinin bir haritasını süratli bir halde oluşturabilirsiniz. Zamandan ve emekten tutum etmek istiyorsanız, Sitemap Generator Tool’u kullanabilirsiniz.

Sitemap Generator Tool’u kullanırken tek yapmanız ihtiyaç duyulan URL’nizi girmek. Bu site haritası oluşturma aracı site haritanızı derhal oluşturacaktır. Sitemap Generator Tool ile site haritanızı İndirebilir yada e-posta olarak alabilirsiniz.

PRO Sitemaps, 1.500.000 sayfaya kadar dizine eklemenizi sağlar. Buna ek olarak site haritalarınızı otomatikman güncellemenize, bozuk bağlantıları tespit edip listelemenize olanak tanır. Bununla beraber PRO Sitemaps ile video ve fotoğraf site haritaları da oluşturabilirsiniz. 

WordPress için Site Haritası Iyi mi Oluşturulur?

WordPress’te site haritası (sitemap) oluşturmanın en kolay ve süratli yolu bir eklenti kullanmaktır. Fakat isterseniz bunu manuel olarak da yapabilirsiniz. Ya bir .xml dosyası oluşturarak ya da XML Sitemap Generator yada XML-Sitemaps.com şeklinde hususi bir vasıta kullanarak site haritası oluşturmanız mümkündür. Sadece eklenti olmadan bir WordPress site haritası oluştururken, hata ve yanlış yapma riskiyle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden Yoast SEO eklentisini kullanmanızda yarar var. 

Eklenti otomatikman bir tane site haritası oluşturduğundan (XML biçiminde) fazlaca basittir. İçerik eklediğinizde, değiştirdiğinizde yada sildiğinizde bu otomatikman güncellenecektir.

Peki Yoast SEO eklentisi ile iyi mi site haritası oluşturursunuz?

 • Ilkin Yoast’ı kurun ve peşinden etkinleştirin.
 • WordPress yönetim çubuğunuzda, sol taraftaki SEO simgesinin üstüne gelin ve Genel’i (General) tıklayın.
 • Peşinden, WordPress site haritanızı etkinleştirmek için Özellikler (Features) sekmesine tıklayın.
 • Değişimleri Kaydet (Save Changes) düğmesine tıklamayı ihmal etmeyin.
 • Bir sonraki adımda XML site haritanızı (sitemap) görüntüleyin.
 • XML Site Haritalarının (XML Site Maps) tarafındaki sual işaretini tıklamanız yeterlidir.
 • XML site haritasını görüntüle ( View XML sitemap) bağlantısını tıklayarak işleminizi bitirmiş olun.

Yoast size karışık geldiyse, aşağıdaki eklentilerden birini de kullanabilirsiniz:

 • Google XML Sitemaps
 • All In One SEO Pack
 • Google Sitemap by BestWebSoft

En İyi 3 Site Haritası Oluşturma Aracı

Site haritası oluşturmak için en iyi üç vasıta aşağıdaki gibidir:

1. Screaming Frog

Screaming Frog bir internet sayfası tarayıcısı ve site haritası oluşturucusudur. Parasız sürüm, yalnızca birkaç tıklama ile bir XML site haritası (sitemap) oluşturmanıza ve bozuk bağlantıları algılamanıza izin verir, böylece bu tarz şeyleri yüksek kaliteli bir site haritası oluşturmak için düzeltebilirsiniz. Kullandığınız CMS’den bağımsız olarak alan adınızı girebilir ve haritanızı oluşturmak için anında web sitenizi taramaya başlayabilirsiniz.

2. Yoast

Yoast bir WordPress arama motoru optimizasyonu ve site haritası oluşturma eklentisidir. Bir tek bir tıklama ile site haritası oluşturmayı otomatikleştiren parasız bir sürüm sunar. Dahası, sitenizi asla tekrardan taramanız gerekmez; Yoast, sitenizi her değiştirdiğinizde tarar ve Google şeklinde arama motorlarına gönderdiğiniz site haritasını otomatikman günceller.

3. XML Sitemaps Generator

XML Sitemaps Generator,500’e kadar sayfası olan minik internet sayfaları için süratli bir halde site haritası oluşturmanıza yarar. Kayıt gerektirmez ve parasızdır.

Bu vasıta yardımıyla, Xml site haritası dosyasını indirebilir yada e-posta ile alabilir ve web sitenize ekleyebilirsiniz.

E-ticaret Sitelerinde Hangi Site Haritaları Olmalıdır?

Site haritaları bilhassa e-ticaret siteleri için önemlidir, bundan dolayı e-ticaret siteleri binlerce sayfaya ve tertipli olarak eklenen yeni içerik yada öğeye haiz olabilir. Bunların en kısa sürede dizine eklenmesi gerekir ve bu, sadece bir site haritası (sitemap) ile sağlanabilir.

Bir e-ticaret sitesinden kaç tane site haritasına haiz olabileceğinize dair hiçbir kaide yoktur. Fakat binlerce sayfası olan büyük e-ticaret siteleri, bölümlere ayrılmış site haritalarından yararlanmalıdır. Bunlar, ürünler ve ürün kategorileri, marka sayfaları ve öteki özelliklere gore ayrılmış daha odaklanmış site haritalarını kapsar.

Mesela, akıllı TV’lerde uzmanlaşmış çevrimiçi bir elektronik mağazası, sunmuş olduğu her marka için hususi site haritası oluşturmak isteyebilir. Bu durumda satıcı, Samsung, Sony, Toshiba TV’ler vb. için bölümlere ayrılmış site haritaları oluşturabilir.

Ana düşünce, e-ticaret SEO stratejinize gore segmentasyon süreci hakkında mantıklı olmaktır. Sıralamak istediğiniz anahtar kelime “Samsung TV’ler” ise (ve stokta bir sürü Samsung televizyonunuz var ise), bu marka için hususi bir site haritası oluşturmak mantıklı olacaktır.

Kaç Tane Site Haritası Oluşturmalıyım?

Her sitenin minimum bir XML site haritasına ihtiyacı vardır. Güncel bir XML site haritasına haiz olmak, hakkaten mühim bir SEO uygulamasıdır. Fakat büyük web sitelerinin URL listelerini birden fazlaca XML site haritasına bölmesi gerekebilir. Bu, site haritası başına sayfa URL’lerinin sayısının sınırı aşmamasını sağlar.

Ek olarak, belirli dosya türlerinin kendi hususi site haritalarında listelenmesi önerilir. Mesela, sitenizde videolarınız var ise, arama motorlarının video dosyalarınızı bulmasını sağlamak için hususi bir video XML site haritası oluşturmanız gerekir.

Site Haritası Oluştururken SEO Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Bir site haritası tek başına bir sıralama faktörü olmamasına karşın SEO için hala fazlaca önemlidir. Bu yüzden site haritası oluştururken SEO açısından dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan birçok kaide vardır.

Bu kuralları sıralayacak olursak:

1. Yalnızca mühim ve uyumlu sayfaları ilave edin

Site haritanızı internet sayfasındaki tüm sayfalarla ya da sitede etken olmayan ürünlerle doldurmanın bir anlamı yoktur. Bu yüzden yalnız aramada görünmesini istediğiniz ilgili sayfaları ve ürünleri ilave edin.

Aşağıdakilerin olmadığından güvenilir olun:

 • Kırık bağlantılar (404 veren URL’ler)
 • Yönlendirilmiş sayfalar (301 dönen URL’ler)
 • Sunucu hatası sayfaları (5xx)
 • Canonical olmayan URL’ler
 • Yinelenen (duplicate) ve zayıf içerik sayfaları
 • İndekslenmeyecek şekilde ayarlanmış parametreli URL’ler, dahili arama sayfaları vb.
 • robots.txt tarafınca engellenen sayfalar
 • Noindex içeren sayfalar.
 • Site arama netice sayfaları
 • Başka bir site haritası dosyasında bulunan URL’ler
 • Hizmet sayfaları (kullanım koşulları, kontakt, gizlilik politikası sayfaları vb.)

2. Site haritalarınızı kategorize edin

Sitenizde 500’den fazla sayfa var ise, bunlar muhtemelen ürün sayfaları, blog gönderileri yada istediğiniz birkaç kategoriye bölünmüştür. Tüm bu sayfaları tek bir site haritasına yerleştirmenin bir sakıncası yok, sadece bu şekilde site haritalarınızı daha iyi çözümleme etme fırsatını kaybedersiniz.

Mesela, Google Search Console‘ye bir site haritası gönderdiğinizde, size problemler, keşfedilen ve geçerli sayfaların sayısı hakkında bir rapor gösterir. Ürün sayfaları için ayrı bir site haritasına haiz olursanız, ürünlere hususi verileri takip edebilirsiniz.

3. Dinamik site haritası kullanın

XML site haritası; sitenizi güncellemeyi, sayfa eklemeyi yada kaldırmayı planlıyorsanız oluşturup unutabileceğiniz bir şey değildir. Her mühim değişiklikten sonrasında site haritanızı yenilemeniz gerekir.

Minik bir siteniz olduğunda, bu problem değildir. Sadece, nispeten büyük bir e-ticaret siteniz var ise, her seferinde yeni bir site haritası oluşturmak neredeyse imkansızdır.

All in One SEO Pack yada Yoast SEO şeklinde WordPress kullanıcıları için dinamik bir site haritası oluşturan birçok eklenti vardır. WordPress kullanıcısı değilseniz, bir geliştiriciden sizin için hususi bir komut dosyası oluşturmasını isteyebilirsiniz.

Site Haritasını Google Search Console’ye Gönderme 

Site haritanızı Google Search Console’ye göndermek, sitenizin sayfalarının tam listesini Googlebot’a verdiğiniz için sitenizin daha etkili bir halde taranmasına ve dizine eklemesine olanak tanır.

Peki site haritasını Google Search Console’ye iyi mi gönderirsiniz?

1. Google Search Console‘de oturum açın.

2. Kenar çubuğundan web sitenizi seçin.

3. Sol menüde “Site Haritaları” başlığını bulun.

4. Sitemap.xml şeklinde eski yada geçersiz site haritalarını (var ise) kaldırın

5. Site haritası URL’sini tamamlamak için “Yeni site haritası ilave edin” kısmında alan adınızın yanına “sitemap_index.xml” yazın.

6. Gönder butonuna tıklayın.

Site Haritası Iyi mi Olması Gerektiği Hakkında Tavsiyeler

Artık A’dan Z’ye site haritalarını hakkında her şeyi öğrendiğinize gore, site haritalarının iyi mi olması gerektiği hakkında tavsiyelere geçebiliriz:

 • XML site haritası, taranmasını önerdiğiniz sayfaların bir listesidir. Bu yüzden web sitenizin her sayfasını site haritasına eklemeniz gerekmez. Site haritanıza, web siteniz için mühim olan sayfaları ve yayınları ilave edin. Bunlar, yüksek kaliteli içeriğe haiz ve web sitenize organik trafik getirme olasılığı daha yüksek olan sayfalar olsun.
 • Yinelenen içeriğe haiz sayfaları hariç tutun.
 • Zayıf içeriğe haiz olduğunuz sayfaları hariç tutun. Bir internet sayfasını arama motorları için optimize etmek söz mevzusu olduğunda, düşük kaliteli dizin sayfalarını göndermek istemezsiniz. Dizinde kaç sayfanız olduğu değil, dizinde kaç tane ‘iyi’ sayfanın olduğu önemlidir.
 • Site haritalarınızı kategorize edin.
 • Resimler, videolar, haberler için ayrı site haritaları oluşturun.
 • Site haritanızı robots.txt dosyasına ilave edin. Arama motorlarının site haritası dosyanızı daha kolay bulmasına destek olmak için site haritanızın konumunu da ekleyebilirsiniz.
 • Yalnızca Google’nin erişebileceği URL’leri dahil edin. Robotlar tarafınca engellenen yada parola korumalı bir alanın arkasında olan sayfalarınız var ise, bu sayfaları site haritasına eklemeyin.
 • XML site haritanızın, Google’a bir sayfanın son olarak ne vakit değiştirildiğiyle ilgili informasyon veren bir kıymet olan ‘son değişim zamanı’ alanını içerdiğinden güvenilir olun. Bu, Google’ın web sitenizin bazı sayfalarını tekrardan dizine eklemesini istediğiniz durumlarda kullanışlıdır.

Yukarıda sizinle site haritasının ne işe yaradığını, ne işe yaradığını, iyi mi oluşturacağınızı vb. site haritaları ile ilgili merak edebileceğiniz birçok şeyi paylaştık. Site haritaları ile ilgili merak ettiğiniz değişik şeyler var ise, yorum bölümünde bizlere yazın. İçeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı ihmal etmeyin.