Sanal Gerçeklik Nedir?

Sanal gerçeklik denilince ilk aklınıza gelen nedir?

Dev gibi gözlükleri ile bulundukları yerden bambaşka bir mevkide benzer biçimde hareket eden insanoğlu mı? Yoksa bir neslin sanal gerçeklik ile tanışmasına aracılık eden The Matrix mi? Eğer bunlardan biriyse, sanal gerçeklik (virtual reality) ile merak ettiğiniz oldukça fazla nokta bulunduğunu tahmin ediyoruz. Bu yazımızda, bu mevzu ile ilgili merak ettiğiniz noktaları açıklamaya çalıştık. Keyifli okumalar!

Sanal gerçeklik, kullananların kendilerini bulundukları ortamdan değişik bir yerde hissedecekleri, dahası değişik bir ortamı 3 boyutlu olarak deneyimleyecekleri bir teknolojidir. Kullanıcılar bu değişik ortamı deneyimlemek için gözlük, kask benzer biçimde aparatlar kullanırlar. Kavram kökeninde “gerçeklik” kelimesinin kullanılması rastlantı değil. Şu sebeple sanal gerçeklik teknolojisi ile yaratılmış ortama giren kullanıcu, gerçekte bulunmuş olduğu ortamdan tam anlamıyla kopuyor ve kullanıcının o anki gerçekliği, gözlük ya da kask ile girmiş olduğu yeni ortam haline geliyor. Sanal gerçeklik gözlüğü ile girilen yeni ortamın kusursuz olarak tasarlanması oldukça mühim. Eğer VR (virtual reality) ortamı doğru kurgulanmazsa, kullanıcı gerçeklikten kopma hissini yaşayamaz ve bu durumda sanal gerçekliğin standart bir bilgisayar oyunundan farkı kalmaz. Bu aşamada ilk verdiğimiz örnek bilgisayar oyunu oldu, zira VR’ın oyun sektöründeki kullanım alanı oldukça geniş. Steam benzer biçimde oyun platformlarında da artık ayrı bir VR kategorisi bulunuyor. Hızla gelişen teknolojinin gelişimi ile beraber sanal gerçekliğin, standart bilgisayar oyunlarının yerini alması planlanıyor. Öyleki ki günümüzde çekilen bilimkurgu filmlerinde bile bu mevzu çoğunlukla işleniyor. Steven Spielberg’ün 2018 senesinde gösterime giren “Ready Player One” filmi, sanal gerçeklik temalı filmlere örnek olarak verilebilir.

Sanal gerçeklik ortamları kendi içlerinde belli başlı kategorilere ayrılır. Bu kategoriler, gerçeklik hissinin yoğunluğuna gore belirlenir. Sanal gerçeklik ortamı kategorileri şu şekildedir:

  • Kısmi Katılımlı Ortamlar: Kısmi katılımlı ortamlar, adından da anlaşılabileceği benzer biçimde, kullanıcının sanal olarak yaratılmış ortama kısmi olarak iştirak etmesi anlamına gelir. Bu kategoride kullanıcı gerçek dünyadan tamamen koptuğunu hissetmez. Uçuş simülatörleri bu kategori içerisindedir. Kullanıcının herhangi bir kask ya da sanal gerçeklik gözlüğü kullanmasına gerek kalmamıştır.
  • Tam Katılımlı Ortamlar: Türkçe adı Tam Katılımlı Ortamlar olan bu kategorinin orijinal adı “Computer Assisted Virtual Environment”; kısaca CAVE’dir. Bu kategoride kullanıcı içinde bulunmuş olduğu gerçeklikten tamamen kopar. CAVE’de kullanıcının tüm duyu organlarına hitap edilmesi amaçlanır. Ses, görüntü ve dokunma duyuları ile tam bir gerçeklik deneyimi yaşayan kullanıcı için bu kategori en keyifli VR şekillerinden biridir.
  • Çoklu Katılımlı Ortamlar: Bu kategoride geniş bir sanal gerçeklik evreni vardır. Birçok kullanıcı bu evrende birbirleriyle etkileşime girebilir. Oyun haricinde çoklu katılımlı eğitim benzer biçimde aktivitelerde de kullanılabilir.

Teknoloji geliştikçe, sanal gerçeklik de her geçen gün gelişiyor ve değişiyor. Geçmiş dönemlerde kullanılan VR araçları son aşama konforsuz ve pahalıyken, günümüzde bunlar daha rahat, kolay ulaşılabilir ve uygun fiyatlı duruma geldi. Sony, Google, Samsung benzer biçimde kuruluşların bu alanda devamlı AR-GE emek harcamaları yapmaları da sanal gerçekliğin yakın gelecekte oldukça daha yoğun şekilde kullanılacağını gösteriyor.

Sanal gerçekliğin yalnız oyun sektöründe değil; eğitim, tıp, spor ve hatta inşaat benzer biçimde alanlarda da kullanılması gerekiyor. İnşaat sektörüne örnek olarak, bir evi daha inşa edilmeden ilkin gezme imkanından söz edebiliriz. Değişik sektörlerden örnek vermek gerekirse sanal mağazalarda giyim satışlarından, gezi sektöründe gidilmek istenen ülkenin ilkin sanal gerçeklikle ziyaret edilmesinden ya da müzelerde düzenlenen sanal turlardan söz edebiliriz.

5

Sending

User Review


3
(1 vote)

sanal gerçeklik vr