Retweet Nedir?

Popüler Toplumsal Mecra Twitter | Twitter da Retweet Nedir? Iyi mi Kullanılır?

Izahat: Gelişen teknoloji ve web çağı, toplumsal medyayı hayatımızın bir parçası haline getirmiştir. Günün her saatinde internete ve toplumsal medyaya erişim sağlıyor, interneti ve toplumsal medyayı kolaylıkla kullanabiliyoruz. Bu şekilde teknolojik bir çağda yaşıyorken, Twitter benzer biçimde büyük bir toplumsal mecradan uzak durmak neredeyse olanaksız.

Twitter, dünyanın en büyük ve en oldukça kullanılan toplumsal ağlarından bir tanesidir. Twitter’ın ortaya çıkışı da, kullanımı kadar basittir aslına bakarsak. Twitter, kurucusu olan Jack Dorsey’in bir SMS sistemine gerekseme duyması ile ortaya çıkar. Bu oldukça kolay benzer biçimde görünen gerekseme günümüzde kopamadığımız, hayatımızın bir parçası haline gelmiş olan Twitter’ın ortaya çıkma sebebidir. Twitter’ın logosuna bakıldığında da iletişim amacı ile oluşturulduğunu idrak etmek oldukça zor olmayacaktır. Bu durum benzer biçimde oldukça kolay olarak gördüğümüz pek oldukça şey, birçok insanoğlunun yaşamını değiştirebilir.

İnsanlar, her geçen gün hayatlarını toplumsal medya üstünden yaşamaya adım atmıştır. Çağımızın en büyük teknolojisi olan web hem pozitif yönde hem de negatif yönde hayatımızı fazlası ile etkiliyor. Artık, birbirimiz ile karşı karşıya kontakt kurmaktan oldukça toplumsal medya üstünden iletişime geçiyoruz. Toplumsal medyanın, devletimizde de gelişmesi ile beraber 25 Nisan 2011 tarihinden itibaren Türkiye’deki kullanıcılar Twitter’a erişim sağlamaya adım atmıştır. En oldukça kullanılan mecralardan olan Twitter, pek oldukça insana aniden ulaşabilmeyi sağlamaktadır. Twitter’da bir gündem yaratarak kamuoyu oluşturabilir bu sayede pek oldukça insana ulaşabilirsiniz. Twitter, bu yönü yardımıyla öteki toplumsal mecralardan farklılaşarak sürekli kullanıcılarının kontakt halinde kalmasını sağlar.

Twitter Terimleri

Twitter’da insanoğlu ile iletişimi tweet atarak ya da DM ile sağlayabilirsiniz. Öteki bir adı ile tweetlemek terimini, kullananların hesapları üstünden gönderi paylaşması olarak tanımlayabiliriz. Bir tweetin maksimum uzunluğu 280 karakterdir. Bir kullanıcı tweet atarken başka bir kullanıcıyı etiketleyebilir kısaca, mention atabilir. Böylelikle kullanıcılar birbirleri ile iletişime geçebilir. Twitter’da kullanılan bir başka ve mühim kelime ise; retweettir. Peki Twitter’da retweet nedir derseniz, başka kullananların tweet’lerini paylaşmak retweet nedir ve twitter retweet nedir benzer biçimde soruların özetlemek gerekirse cevabıdır.

Twitter’da bir kullanıcının tweet’ini olduğu benzer biçimde paylaşabilirsiniz. Isterseniz, tweet’i paylaşırken alıntıla diyerek kendi yorumunuzu da katabilirsiniz. Beğendiğiniz bir gönderiyi retweet yaparak tüm takipçileriniz ile paylaşmış olmuş olursunuz. Twitter’da oldukça sık kullanılan bir öteki kelime ise;FAV’dır. FAV’lamak kısaca favorilerine eklemek bir gönderiyi beğenmek anlamına gelmektedir. Fakat meydana getirilen güncellemeler ile FAV tuşu yerini “Beğen” tuşuna bıraktı.

Son olarak Twitter’in en mühim ve değişik özelliği olan Trend Topic (TT)’den anlatmak gerekir. Trend Topic, popüler mevzu anlamına gelmektedir. Twitter kullanıcıları tarafınca bir hastag’in fazlasıyla paylaşılmasından dolayı popüler olan mevzular Trend Topic listesine girmektedir.

DM fav twitter retwit Trend Topic TT twitter Twitter da Retweet Twitter da Retweet Nedir?