Redirect Nedir ?

URL Nedir?

Redirect mevzusuna girmeden ilkin URL hakkında data sahibi olmak yararlı olacaktır. URL “Uniform Resource Loader” teriminin kısaltılmasıdır. Uniform Resource Loader’in Türkçe karşılığı “Tekdüzen Kaynak Bulucu”dur. Tüm web sitelerinin bir adresi bulunmaktadır. Bu adreslere genel olarak URL denilmektedir. Sitelere erişim sağlamak için kullananların URL’leri kullanmaları gerekmektedir. Kullanıcılar tarafınca rahatlık ile okunabilen URL adreslerinin tıklanma oranları daha fazladır. Kusursuz bir halde hazırlanan URL toplumsal medyaya, bloglara, forumlara bağlantı olarak eklenebilir.

Redirect Nedir Iyi mi Kaldırılır?

Redirect, Microsoft Corporation tarafınca Windows için geliştirilmiş bir HTML dosyası çeşididir. Redirect kelimesi Türkçe’de “yönlendirme” anlamına gelmektedir. Redirect özetlemek gerekirse bir URL’nin kullanıcıyı değişik bir URL’ye yönlendirmesidir. Redirect, kısaca yönlendirmenin birkaç değişik yöntemi vardır.

Redirect, sizi istemediğiniz sayfalara da yönlendirebilir. İnternet korsanlarının oluşturduğu fena amaçlı yazılımlardan dolayı tıkladığını URL yerine başka bir sayfaya gidersiniz. Bu durum bilgisayarınıza zarar verebilir ve güvenliğiniz için tehdit oluşturabilir. Tarayıcınıza virüs bulaştırabilen bu yönlendirmeleri kaldırmak için antivirüs programları kullanmalısınız

301 Redirect Nedir?

301 redirect, kalıcı yönlendirme olarak tanımlanır. Eğer sitenizin içeriğini değişiklik yapmak istiyorsanız 301 redirect yöntemini kullanmak zorundasınız. UX temelli işletim sistemlerindeki “htaccess” dosyasında yapacağınız güncellemeler ile URL’yi denetim altında tutabilirsiniz. 301 redirect yöntemi haricinde değişik alternatifler de vardır. Bunlar şöyleki sıralanabilir:

  • 302 Found (geçici yönlendirme): Sitenizde devamlı değişimler yapıyorsanız 302 Found yöntemini kullanmanız gerekir. Eğer sitenizin geçici bir süreliğine kapalı kalması gerekiyorsa 302 found yöntemini kullanarak kullanıcılarınızın hata sayfası ile karşılaşmasını engelleyebilirsiniz.
  • 307 redirect (geçici olarak taşındı): 307 yönlendirmesi 302’nin veliahtı konumunda olan oldukça yeni bir yönlendirme çeşididir.
  • Valid Oauth Redirect (geçerli bir istemci kimliği): İnternet kullanıcılarının üyesi oldukları bir sitenin şifresini üye oldukları başka bir site ile paylaşmadan, yalnız kişinin izin verdiği bilgilere öteki site ya da platformun ulaşmasını elde eden bir protokoldür.

Redirect HTM Hataları Niçin Olur?

Windows, Redirect dosyasını doğru bir halde yüklemediğinde yada dosyaya bir virüs bulaştığında bu hata ile karşılaşmak kaçınılmazdır. HTM hata iletileri aşağıdaki gibidir:

  • “Redirect.htm hatası”
  • “Redirect.htm noksan.”
  • “Redirect.htm bulunamadı.”
  • “Redirect.htm yüklenemedi.”
  • “redirect.htm dosyasını kaydetmede başarısız oldu.”
  • “Emek harcama Zamanı Hatası: redirect.htm.”
  • “redirect.htm yüklerken hata.”
301 Redirect 301 yönlendirmesi 302 Redirect 302 yönlendirmesi redirect url yönlendirme