Overclock Nedir?

 

Overclock Nedir?

Overclock dilimize hız aşırtma olarak çevrilmiştir.Overclock, herhangi bir bileşenin mevcud performansını belirli sınırlar içinde performansını artırma olarak açıklayabiliriz. Özetlemek gerekirse, overclock, performansı artırılmak istenen bileşeni daha süratli çalışmaya zorlamaktır.
CPU (işlemci) overclock işlemi için çeşitli yazılımlara gereksinim duyulabilir ek olarak, bu işlem, BIOS (ana kart denetim paneli) üstünden de gerçekleştirilebilir. En iyi performans, BIOS ile meydana getirilen ayarlar ile elde edilebilmektedir. Overclock kullanıcıya düşük maliyetle maksimum performans vermesinin yanında riskli bir işlem olduğundan meydana getiren kişinin doğacak zararlardan kendisinin görevli bulunduğunu bilmesi ve yapacağı işlemin öncesi ve sonrasında izlediği yolları dikkatle seçmesi büyük ehemmiyet teşkil eder.

Overclock Yararları ve Zararları

Overclock eğer başarıya ulaşmış bir halde gerçekleştiyse performans artışı tatminkar seviyelere gelmektedir. Artışı hesaplamak için çeşitli kontrol yazılımlarına da başvurup kati sonuca en yakın testi gerçekleştirmiş olmuş olursunuz. Overclock yararları içinde düşük maliyet ve maksimum performans bulunduğunu daha ilkin belirtmiştik. Hız aşırtma bilgili ve dikkatli olunduğu sürece sisteminize hiçbir zarar vermeyecektir. Overclock iyi mi yapılır sorusuna bilgili bir yanıt veremiyorsanız yapacağınız hız aşırtma cihazınızın bileşenlerine büyük oranda hasar verip cihazınızın kullanılmamasına ve overclock için üretilmemiş olan bileşenlerin güvence kapsamı haricinde kalmasına yol açabilir. Overclock işlemine başlamadan bilmenizde fayda olacak risklerdir. Alacağınız sonuçlar işlem başarıya ulaşmış oldupu takdirde iç gıdıklasa bile zararları ise bir o denli üzücü olabilir.

Overclock Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Overclock nedir ve overclock yararları ve zararları ile informasyon verdikten sonrasında Overclock yapılmadan ilkin kesinlikle sağlam bir güç deposu olması gerekmektedir. Bileşenden alınacak maksimum verimle bağlantılı olarak overclock uygulanacak bileşen ya da bileşenlerin normalden fazla güç çekme ihtiyacı dünyaya gelecektir. Bu durumdan fena etkilenmemek için kaliteli ve yüksek watt değerine haiz güç kaynakları tercih edilmelidir. Ayrıca hız aşırtma işlemi için ATX v2.2 standartlarına uygun bir güç deposu kullanılması önerilir.

Overclock uygulanan bileşen daha süratli çalışmaya zorlanacağı için bileşenin ısınması düzgüsel değerlerin üzerindedir. Buna bağlı olarak soğutma işlemi mühim bir yer meblağ. Cihazın kendi soğutma sisteminin yerine tamamı bakırdan oluşan soğutucular kullanılması önerilmektedir. İsteğe bağlı olarak bu soğutucunun üstünde yüksek performanslı fanlar kullanabilirsiniz.