Overclock Nedir? Nasıl Yapılır? Zararları nelerdir?

Bir bilgisayar aldığınızda, bilgisayarınızın işlemcisi, belirli bir maksimum hızda çalışacak şekilde ayarlanmış olarak gelir. İşlemcinizi uygun soğutma ile bu hızda çalıştırırsanız, size herhangi bir mesele çıkarmadan iyi performans gösterecektir. Fakat, süre içinde ilk işlemci hızıyla sınırı olan kalmak istemeyebilirsiniz. Bu şekilde düşündüğünüzde işlemci hızını artırabilir ve onu saniyede daha çok işlem halletmeye zorlayabilirsiniz. Bu işleme overclock denir.

Overclock nedir özetlemek gerekirse anlatmaya çalıştık. Şimdi birazcık daha detaylandıralım.

Overclock şu demek oluyor ki hız aşırtma, bir bileşenin saat hızını çoğaltmak, onu çalıştırmak için tasarlandığından daha yüksek bir hızda çalıştırmak eylemidir. Bu işlemler çoğu zaman işlemci yada grafik işlemci için yapılır, fakat öteki bileşenlere de hız aşırtılabilir.

Bir bileşenin saat hızını çoğaltmak, bileşenin saniyede daha çok işlem gerçekleştirmesine niçin olur. Doğal bu durumda ek ısı da üretilir. 

Overclock, bileşenlerinizden daha çok performans elde etmenize destek olabilir, sadece çoğu zaman ek soğutma ve bakıma gerekseme duyar.

İlgili Makaleler
  • En İyi Antivirüs Programları

  • Site Haritası Nedir VeNasıl Oluşturulur?

Overclock Ne İşe Yarar?

Overclock, işlemcinizi başlangıçta amaçlanandan daha yüksek saat hızlarında çalıştırmanıza olanak tanır. Bu, videoları yada fotoğrafları daha süratli düzenleme, daha sorunsuz oyun oynama ve çoğu zaman işleri birazcık daha süratli yapmak benzer biçimde avantajlar sağlar.

Oyun, işleme, kodlama yada bir tek günlük görevleriniz için daha çok performans istiyorsanız, daha yüksek hızda bir işlemci için overclock’u deneyimleyebilirsiniz. Bu, size yeni bir işlemci yada yeni bir bilgisayar almaktan maliyet açısından daha çok tutum elde edecektir.

Overclock Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

İster eğlence için ister hız çoğaltmak için yapıyor olun, aşağıdaki ipuçları kesinlikle sisteminizden en iyi şekilde yararlanmanıza destek olacaktır.

1. İyi bir güç deposu edinin

Güç Deposu Ünitesi (PSU yada SMPS), sisteme temiz enerji sağlamaktan görevli olan birimdir. Lüzumlu güç sağlanamazsa aşırı yüklenme olur. Kaliteli PSU’lar herhangi bir talihsiz senaryoya karşı koymak için tedbir almanız açısından önemlidir.

2. Stres testini öğrenin

Donanımınızı stres testi yapmazsanız overclock işleminin bir faydası olmaz. 

3. Hızı kademeli olarak artırın

Maksimum frekansı bulmak için daima kademeli olarak hız aşırtma yapın. Temel olarak hızı bir seferde bir tek 5 MHz artırın ve stres testi yapın.

4. RAM saatini iyi mi değiştireceğinizi bilin

Hız aşırtılabilir bir RAM’iniz var ise, onu iyi mi kullanacağınızı ve zamanlamaları öğrenin. Bir çok şahıs, temel saat ile RAM arasındaki ilişkiyi bilmeden basitçe temel saati artırır. Bu hem de NB frekansı için de geçerlidir.

5. Ortamı serin tutun

Odanızı 22 santigrat aşama ve altına soğutmak size fazladan 200 MHz kazandırır.

6. İyi bir soğutucu edinin

İyi bir işlemci soğutucunuz yoksa, hemen hemen overclock yapmayın. Yapmış olursanız, CPU’nuzun yada GPU’nuzun aşırı ısınacağından güvenilir olun.

Ekran Kartlarında Overclock Iyi mi Yapılır?

Bir GPU’ya hız aşırtmak, bilgisayarınızdan extra performans elde etmek için kolay bir ayarlamadır. Tehlikeli olsa da, bazı önlemler aldığınızda güvenlidir. Bilgisayarınızdan extra güç elde etmekle ilgileniyorsanız, GPU’nuzu overclock etmek isteyebilirsiniz.

Bir GPU’yu overclock etmenin birçok değişik yolu vardır. Tercih edilen yöntemlerden biri de CAM’dır. Bu sebeple CAM PC’niz için parasız ve kullanımı kolay bir uygulamadır. Ek olarak, tek tıklamayla GPU hız aşırtma işlevi benzer biçimde birçok kullanışlı özellik sunar.

GPU’nuzu overclock etmeden ilkin, neticeleri öncesi ve sonrası karşılaştırabilmeniz için bir karşılaştırma yapmanızı önerilir. Ek olarak dikkatli ilerlemeniz ve ufak aralıklarla hız aşırtma ayarlamaları yapmanız gerekir.  PC’nizle ilgili endişeleriniz var ise, ayarlamalar içinde karşılaştırmalar da yapmalısınız.

Bir GPU’yu 5 kolay adımda iyi mi hız aşırtacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  1. Tuning Tab sekmesine tıklayın.
  2. Overclocking Tab sekmesine tıklayın.
  3. Güç Sınırını – Power Limit ayarlayın.

Grafik kartınızın Güç Sınırını ayarlamak, daha çok (yada daha azca) güç çekmenize olanak tanır. İstediğiniz ofsete ulaşana kadar kaydırıcıyı sağa hareket ettirin. 

4. Çekirdek Saatini – Core Clock ayarlayın

Grafik kartınızın Çekirdek Saati’ni ayarlamak, hız aşırtma üstünde en büyük etkiye haiz şeydir. İstediğiniz ofsete ulaşana kadar kaydırıcıyı sağa hareket ettirin. Nvidia GPU’nuz var ise bu sayıyı 150, AMD GPU’nuz var ise 50 artırmanız tavsiye edilir.

5. Hafıza Saatini – Memory Clock Ayarlama

Grafik kartınızın Hafıza Saati’ni ayarlamanın hız aşırtma üstünde daha ufak bir tesiri vardır. İstediğiniz ofsete ulaşana kadar kaydırıcıyı sağa hareket ettirin. Çekirdek saat ofsetini ikiye katlayarak bu sayıyı artırmanız tavsiye edilir.

İşlemci Overclock’u Yapmak Bilgisayarınızda Hasara Niçin Olur Mu?

Overclock, bilgisayarınızın yapabileceğinden daha çok performans göstermesi açısından kesinlikle yararlıdır. Mevcut bileşenlerinizi “yükselterek” paradan ve zamandan tutum etmenize destek sunar. Sadece, yalnızca uygun data, edinim ve rehberlikle yapılmalıdır. Yanlış bir hareket, sisteminizin tamamen yok olmasına niçin olabilir. Bu yüzden, overclock ile ilgili yeni yeni araştırma halletmeye başladıysanız, bilgisayar bileşenlerini overclock etmenizi önermiyoruz. Yapsanız bile, ustalaşmış tavsiye alın yada oldukca minimum düzeyde ince ayar yaparak başlayın.

Overclock yapmak hakkında deneyimli olsanız bile işlemci overclock’u yapmak, grafik kartına overclock yapmaktan daha karmaşık bir süreçtir.

Peki işlemci overclock’u yapmak bilgisayarınızda hasara niçin olur mu?

Her işlemci farklıdır ve her anakartın değişik BIOS seçenekleri vardır. Hepimiz için işe yarayacak bir overclock kılavuzu sağlamak mümkün değil. Fakat gene de özetlemek gerekirse özetlemeye çalışalım.

Bir bilgisayardaki işlemci overclock’u, grafik kartından oldukca daha karmaşıktır. İşlemci, sistemdeki öteki tüm bileşenlerle etkileşime girmiş olduğu için işlemcideki kolay değişimler, sistemin değişik yerlerinde hasara niçin olabilir. İşlemci üreticilerinin herhangi bir işlemcide hız aşırtmayı engellemiş olan engellemeler getirmeye başlamasının ana sebebi budur. Bu, “clock locked” olarak adlandırılan şeydir. Esasen, işlemciler yalnızca belirli bir hız ile sınırlıdır ve bunun haricinde ayarlanamaz. Bir işlemciyi overclock etmek için, bilhassa kilitsiz modeli çalıştıran bir sistem satın almanız gerekir. Hem Intel hem de AMD, çoğu zaman işlemci model numarasının sonuna bir K ilave ederek bu işlemciler için tanımlar verir. Muntazam bir halde kilidi açılmış bir işlemciye haiz olsanız bile, bir yonga setine ve hız aşırtma için ayarlamalara müsaade eden BIOS’a haiz bir ana kartınız olması gerekir.

Yukarıda sizinle overclock’un ne işe yaradığını, ne işe yaradığını ve iyi mi overclock yapacağınızı paylaştık. Siz daha ilkin overclock yaptınız mı? Eğer yaptıysanız, içeriğimizi geliştirmek için deneyimlerinizi ve önerilerinizi paylaşmayı ihmal etmeyin.

Son Paylaşılan Makaleler ;

  • En İyi Antivirüs Programları
  • Telegram’da Rose Botu Gruba Iyi mi Eklenilir ?
  • Instagram SEO nedir ve iyi mi Yapılır?
  • YouTube SEO Ayarları Iyi mi Yapılır?
  • Twitch İzleyici, Takipçi ve Abone Sayısı Iyi mi Arttırılır?