MDM (Mobile Device Management)

Kurumsal iş yerlerinde personel yada çalışan elaman sayısının fazla olduğu gerek merkezde gerek sahada çalışanların yönetim ve kontrolünü sağlamak amacıyla işletim sistemlerinde ağ, hosting yöntemiyle kullanılan bilgisayar yada mobil cihazların kontrolü idareye ilişik data sistemleri tarafınca sağlanır. Kurumsal verilere zarar gelmemesi adına, yazılım yükleme, silme, veri depolama, zararı dokunan yazılımları engelleme, web servislerine erişim kontrolleri şeklinde işlemler MDM ile sağlanır.

MDM nedir? Iyi mi Kaldırılır?

MDM, Mobil Aygıt Yönetimi şu demek oluyor ki Mobile Device Management kelimelerinin kısaltmasıdır. Kurumsal verilerin, mobil aygıt (akıllı telefon, tablet şeklinde) işletim sistemleri üstünden data güvenliğini sağlamak amacıyla idaresidir. Kurum, kurum ve işletmeler data güvenliğini sağlamak amacıyla sahada çalışan personelin iş süreçlerini izlemek, denetlemek ve çalışmaların kesintisiz sürmesi amacıyla iş verileri, e-posta, data ve belge takiplerini mobil cihazlardan yönetilebilir. Yönetim ve erişim dışı kalmak için mdm nedir iyi mi kaldırılır, zihnimizi meşgul eden bir mevzudur. Kullandığımız mobil cihazın tüm programlarına erişebilmek ve yönetimini sağlamak amacıyla tam yetkili olmak istersiniz. Mobil cihazlar üstünde tam kontrolü sağlamak çeşitli programlar kullanarak yada cihaza root (cihazda tüm programlar için tam yetki) yaparak MDM’yi kaldırabilirsiniz. MDM’yi kaldırdığınızda bağlı bulunduğunuz ağ yönetiminden koptuğunuz için mobil cihazların kaybolması ya da çalınması halinde lüzumlu verilerin dışarıdan erişimi yapılamayacağından problemler yaşamanıza niçin olabilir.

İnfoline MDM Nedir?

Kullanmış olduğunuz mobil cihazınız ilk açıldığında kullanmış olduğunuz programlara erişimi sağlamak amacıyla giriş ekranı gelir. Aygıt giriş ekranında kullanıcı adının ve şifrenin girilmesi istenir. Bu ekran bağlı olduğunuz kurumsal ağ yada hosting tarafınca yönetilen  Mobil Aygıt Yönetimi için tasarlanmış ekrandır ve infoline mdm nedir sorusunun cevabıdır.

Mdm Agent Nedir?

Mobil Aygıt Yönetiminde Agent, kullanılan MDM programına ilişik bilgisayar, tablet ve mobil cihazların yönetimini icra eden bir yazılımdır. Sisteminizin yazılım ve donanım envanterini çıkarır. Bu yazılım için bir tür gizmen diyebiliriz. Meydana getirilen iş ve işlemlerin takip edeni amacıyla programın kurulumu esnasında MDM Agent mobil cihazlara otomatikman yüklenir. Cihazlarda birden fazla kullanıcıya aynı anda bağlanabilir ve denetim edebilir.

Birçok iş yeri veri güvenliklerini sağlamak, kurumsal ağ yapılandırılması, idaresi, kurulumu, mobil aygıt yönetimi, cihazlarının verimli ve güvenli bir halde yönetilerek çalışmasını elde eden teknoloji ve yazılımları ile kendilerini ispatlamış firmalar ile çalışmak isterler. Şirket araştırması yaparken isimtescil.net internet sayfasını inceleyerek hizmet alanları ve çalışmalarını hakkında data alabilirler.

akıllı telefon infoline mdm MDM Mdm Agent Mobil Aygıt Yönetimi Mobile Device Management tablet