Marka Tescili Nedir?

Her yerde görüyoruz.

“Markanızı tescilleyin.”
“Markanızı koruma altına alın” vs.
Peki nedir bu Marka ve Marka Tescili? Niçin Markamızı Korumaya Almalıyız?

Bu yazımızda,

Marka nedir?
Marka tescili nedir?
Niçin marka tescili yaptırılmalı? Marka tescilinin yararları nedir?

Marka Nedir?
Marka Tescili Nedir?

Firmanızın kullanımında bulunan ve müşterilerinize karşı ayırt edici özellikler taşıyan; kuruluşunuzun kurumsal imajını öteki şahıs ve kuruluşlara karşı açık bir halde ifade eden her türlü işareti, Marka olarak tanımlanıyoruz.

556sy. Kararname Madde 5’de ise; “ bir teşebbüsün mal yada hizmetlerini bir başka teşebbüsün mal yada hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, şahıs adları dahil, bilhassa sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi yada ambalajları benzer biçimde çizimle görüntülenebilen yada benzer şekilde ifade edilebilen, baskı kanalıyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretlere Marka, bu markaların da yetkili kurum ve kuruluşlar ile tescil ettirilmesine doğrusu kayıt altına alınarak korunmasına Marka Tescili denir.
Gene yukarıdaki yargı gereğince, başvurusunu eksiksiz yapmış yada eksiklerini gidermiş, yasal itiraz süresi içinde de itiraz edilmemiş yada meydana getirilen itirazlar kati olarak reddedilmiş ise müracaat, tescil edilerek sicile kaydedilir ve ilgili müracaat sahibine 10 yıl süresince geçerli olacak “Marka Tescil Belgesi” verilir. Her 10 yılda bir yenilemek şartı ile markalar, istenildiği kadar kullanılabilir.

İsimtescil.net ise, Marka Tescili başta olmak suretiyle, markanızı dünya çapındaki tüm tehlikelere karşı koruma altına alacak tüm süreçte yanınızda olmaktadır. En başta markanızın müracaat sürecinden, hukuki süreçlerin yönetimine, marka araştırmaları ve analizlerinden, markaların ticari bir değere dönüştürülmesine kadar geçen her aşamada, markanızın takip ve korunmasında size tam bir hizmet zenginliği sunmaktadır.

Niçin Marka Tescili Yaptırılmalı?
Marka Tescilinin Yararları nedir?

Devletimizde her yıl, milyonlarca öykünmek ve düzmece ürün ya üretiliyor ya da yurt dışından ülkemize sokuluyor. Bu ve benzeri her türlü hak hırsızlığına karşı,marka tescili yaptıran bir şirket, Türkiye sınırları içinde ve kendi sektöründe, markasının tekel kullanıcısı olup, marka sahibi dilerse, markasını kullanan kişilere karşı 556 sayılı KHK’ye bakılırsa dava açma hakkına haiz olur.

  •    Tescil başvurusu ile beraber 10 yıl sürecek bir koruma süreci başlamış olacak olup,
  •    Aynı sektörde etkinlik gösteren şahıs ve kuruluşların bu markayı kullanımı engellenebilecektir.
  •    Kurumsal imajınız, resmi olarak tescillenmiş olacaktır.
  •    .tr uzantılı web adreslerinin kullanım hakkı sizin olacaktır.
  •    Öteki şahıs yada kuruluşların öykünmek (kopya) benzer biçimde kanunsuz kullanımlarını önlemenize yarayacak hukuki yaptırımlar sağlanabilecektir.
  •    Tabela ve e-ticaret girişiminiz, yasal güvence altına alınmış olacaktır.
  •    Markanızın ® (Register) işareti ile kullanımı ve tescil durumunun beyanı da mümkün olacaktır.
Marka Karar Kriterleri Nedir? Marka Iyi mi Tescillenir? Marka Nedir? Marka Tescil Süreçleri Nedir? Marka Tescili Ne kadar Sürer? Marka Tescili Nedir? Marka Tescilinin Avantajları Nedir? Niçin Marka Tescillenmelidir? Tescilli Markayı Kullanırsak ne olur?