Marka tescili başvurusu 2019’da yüzde 5,9 arttı

Dünya Fikri Iyelik Örgütü (WIPO), 2019’da meydana getirilen marka tescili müracaat sayısının bundan önceki yıla kıyasla yüzde 5,9’luk artış gösterdiğini bildirdi. 20 ülke içinde Türkiye’de bulunuyor.

WIPO’nun karşılaştırmalı Dünya Fikri Iyelik Göstergeleri (WIPI) raporunda, geçen yıl dünya genelinde ortalama 15,2 milyon marka tescili başvurusu yapıldığı aktarıldı.

Raporda, 2019’da meydana getirilen ticari marka tescil başvurularında yüzde 5,9’luk, endüstriyel tasarım başvurularında ise yüzde 1,3 artış görüldüğü açıklandı.

Patent başvurularında yüzde 3’lük düşüş gözlendiği, bunun son 10 yıldaki tek düşüş olduğu kaydedildi.

Türkiye’nin en fazla marka tescili başvurusunun yapıldığı 20 ülke içinde olduğuna dikkat çekilirken, 2019’da yüzde 15,5’lik bir artış görüldüğü ifade edildi.

WIPO Genel Direktörü Daren Tang, BM Cenevre Ofisinde düzenlemiş olduğu basın toplantısında, WIPI’nın 2019 rakamlarının, küresel ve dijital odaklı bir küresel ekonomiyi teşvik eden fikri iyelik araçlarına olan talebin devam eden büyümesinin göstergesi bulunduğunu söylemiş oldu.

Tang, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yeni teknolojilerin benimsenmesini teşvik edip, günlük yaşamın dijitalleşmesini hızlandırarak uzun dönemli akımları hızlandırdığını beyan etti.

WIPO Başkanı’ndan Türkiye’ye övgü

Tang, Türkiye’nin marka tescili müracaat sayısını artıran ülkelerden biri bulunduğunu vurgulayarak, “Benim düşünceme nazaran, Türk Fikri Iyelik Ofisi, fikri iyelik haklarını desteklemek için mükemmel bir iş çıkarıyor.” dedi.

Türkiye’nin bir tek marka tescillerinde değil tasarım başvurularında da iyi iş çıkardığına işaret eden Tang, “Türkiye’nin markalardaki ve tasarımlardaki kuvvetli yönlerinin tasarım, güzel duyu ve markalaşma kabiliyetine yönelik tavrının bir kısmını gösterdiğini ve yansıttığını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Tang, Türkiye’nin hem de en oldukça patent başvurusunda bulunan ülkelerden biri bulunduğunu da kaydetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Nuri Aydın

marka tescil