Linux’ta Bilinmesi Gereken Temel Komutlar

Süratli bir işletim sistemi olarak yaygın kullanım ağına haiz olan Linux işletim sistemi, her ferdin kolaylıkla kullanabileceği, son aşama rahat ve kolay bir kullanım şekline haiz olmaktadır. Bu doğrultuda; Linux işletim sistemini ücretsiz bir şekilde kolaylıkla her kişi elde edebilmekte ve kolay kullanım özelliğine haiz olan bir işletim sistemi ile oldukça daha rahat bilgisayar kullanımları da elde edebilmektedir.

Linux Kullanım Yararları Nedir?

           Tamamen ücretsiz bir şekilde haiz olunabilecek olan Linux işletim sistemi, birden oldukça kullanım avantajına da haiz olmaktadır. Bunlar içinde sıralanabilecek olan; güvenli ve virüs kapma olasılığı olmaması da sözü edilen işletim sisteminin kullanım amaçlarından biridir. Ek olarak; son aşama süratli kullanım kolaylıklarına da haiz olan Linux, anlaşılır bir sistem kaynağına haiz olmaktadır ve bu avantajları ile bilişim sisteminde mühim bir kullanım alanına da haiz olmaktadır.

Linux Komutları Nedir?

            Linux’ta bilinmesi gerekilen ortalama on bir tane temel komutlar da yer almıştır. Bunlar içinde sıralanabilecek olan ilk komut, man komutu olmaktadır. Man komutu Linux işletim sisteminde mühim bir komut olarak bilinmektedir ve işletim sistemi kullanımı esasında, data edinilmek istenilen herhangi bir komuta direkt yetişebilme adımı olarak da adlandırılabilmektedir.

İkinci mühim bir komut olarak adlandırılabilecek olan ls komutu da, Linux işletim sisteminde mühim komutlardan biri olmaktadır. Bu bağlamda; bulunulan dizindeki içerik gösterici komut olarak da adlandırılabilecek olan ls komutu ile bulunulan dizindeki tüm dosya ve içeriklere kolaylıkla erişilebilmektedir.

Öteki mühim bir Linux komutu olarak adlandırabileceğimiz, pwd komutu da, Linux işletim sisteminde mühim bir komut olma özelliği taşımaktadır. Bu doğrultuda; ev dizininde yer alındığını göstermekte olan bu komut ile oldukça daha rahat kullanımlar için uygun komut tercih edilmiş olmaktadır.

Bununla beraber; mühim bir Linux komutu olarak adlandırılabilecek olan mv komutu, mevcut dosyaların isimlerinin değiştirilmesi yönünde destek bir komut olarak kullanılabilmektedir. Bu doğrultuda; son aşama kolay kullanım özelliklerine haiz olan Linux işletim sistemi ile uygun komutlar aracılığı ile rahat kullanımlar sergilenebilmektedir.

bilinmesi ihtiyaç duyulan limux komutları linux bilinmesi ihtiyaç duyulan komutlar linux komutları nedir linux temel komutlar