Laravel Nedir?

Laravel, web uygulamaları geliştirmek amacıyla kullanılan bir PHP framework’tür. Birçok gelişmiş özelliği bünyesinde barındıran Laravel, PHP ve OOP’nin pek fazlaca yararlı özelliğine haizdir. Geniş bir kitle tarafınca kullanılmakta olan Laravel’in sloganı: “Web Sanatçılarının PHP Framework’ü”dür.

Oldukça kolay öğrenilebilmesiyle kısa süre içinde fazlaca sayıda şahıs tarafınca kullanılmaya başlanan Laravel, mütevazi kodlar yazarak büyüklü küçüklü uygulamaların geliştirilebilmesine olanak sağlar. İster ufak ölçekli bireysel bir proje geliştirecek olun, ister büyük ölçekli kurumsal bir uygulama; Laravel ile kolay ve süratli bir halde tasarımınızı yapabilirsiniz.

Laravel, açık kaynak kodlu bir framework’tür ve MVC yapısına haizdir. Amatör ya da ustalaşmış web geliştiricileri tarafınca kullanılabilir. Laravel öğrenmek ve kullanabilmek için HTML/CSS ve orta düzey PHP bilmek yeterlidir. Laravel ile ilgili en mühim detayları şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Dependency Manager, doğrusu Bağımlılık Yöneticisi olarak Composer kullanır. Bu sayede lüzumlu bileşenleri projenize eklerken herhangi bir çakışma yaşamazsınız. Çoklu giriş yapılabilir. Alan kişi, şirket ve admin panelleri oluşturulabilir.
  • İçinde ORM vardır. ORM’nin açılımı Object Relational Mapping’dir. Veritabanındaki her tablonun karşısında bir model sınıfı vardır. Böylece sorgu yaparken uzun aramalar yapmanıza gerek kalmaz, kısa cümlelerle daha kolay sorgular yapabilirsiniz. Laravel ile değişik veritabanlarında da değişim yapmadan sorgu yapabilirsiniz. PostgreSql, Mysql ve MongoDB; bu değişik veritabanlarına örnek olarak verilebilir.
  • Blade, Laravel’de template engine olarak kullanılır. Bu yapıyı kullanarak html ve php kodlarınızı kolaylıkla birbirinden ayırabilirsiniz. Bu özellik, çalışmalarınıza rahatlık katar.
  • Laravel’in gelişmiş bir routing yapısı vardır. Böylelikle URL yapınızı kolay ve süratli bir halde filtreleyebilirsiniz.
  • Authentication (kimlik doğrulama) yapısı Laravel’in içinde hazır bulunur. Böylece kolay komutlarla uygulamanıza kullanıcı işlemlerini ekleyebilirsiniz.
  • Kısa kodlarla Pagination (otomatik sayfalama) yapabilirsiniz.
  • Laravel’in yapısında pek fazlaca symfony framework bulunuyor. Üstelik Laravel’i öğrenebilmek ve dahası kullanabilmek için öncesinde symfony framework öğrenmenize gerek yok.
  • Laravel’in migration ve seeder yapısı var. Bu sayede veritabanında kolaylıkla veri girişi işlemleri yapabiliyor; tablo oluşturma ve versiyonlama şeklinde işlemleri daha süratli kolay bir halde yönetebiliyorsunuz.

Laravel’in içinde bulunan bileşenler, performansı mühim seviyede geliştirir. Mesela cache sistemi oldukça verimli bir halde iş yapmaktadır. Laravel’in temelinde bir symfony kütüphanesi bulunur. Üstelik bunu kullanmak için symfony öğrenmeye de gerek kalmamıştır. Zira Laravel açık kaynaklıdır ve katkıda bulunan kişiler yardımıyla siteniz bakıma alınabilir. Laravel dokümanları, bilmediğiniz pek fazlaca kod ya sistem hakkında informasyon verir. Ek olarak parasız eğitimler de mevcuttur.

Topluluk, Laravel’in temel yapıtaşlarından biri. Laravel’in, bilginiz olmayan bir mevzuda yardım isteyebileceğiniz geniş bir topluluğu var. Oldukça süratli büyümekte olan Laravel’in Türkiye’de de geniş bir kitlesi var. O şekilde ki, artık iş ilanlarında da Laravel’in adı sık sık geçiyor.

Laravel’in bu kadar süratli büyümesinin arkasında, web geliştiricileri için işleri hakikaten kolaylaştırması yatıyor. Rahat kodlarla büyük projeler yapabilmenize olanak tanıyan Laravel, Tertipli emek verme koşulları sunuyor. Üstelik emek vermeyi istediğiniz zaman bırakıp, istediğiniz zaman geri dönebiliyorsunuz ve geri döndüğünüz süre da bundan önceki etapta yapmış olduklarınız size anlamlı gelmeye devam ediyor. Hantal olmayan, kullanışlı bir yapı sunan Laravel; en meşakkatli projelerin bile kısa süre içinde ayağa kaldırılabilmesini sağlıyor. Üstelik web geliştiriciler de Laravel’i kullanmaktan keyif alıyor. Çağıl programcılığa adım atmak ve sektörün yeniliklerinden uzak kalmamak için Laravel’i öğrenmek son aşama mühim.

5

Sending

User Review


4.8
(5 votes)

html css mvc laravel html laravel laravel laravel nedir laravel web development php framework php laravel framework