Kobi’ler İçin Dijital Pazarlama Rehberi – Tavsiyeler ve Stratejiler

Günümüzde internetten reklam yapmak popülerleşti ve gittikçe artıyor. Bilhassa toplumsal medya uygulamalarından reklam yaparak ve işletmesini büyütmek için dijital pazarlama kanalları kullanan KOBİ’ler neleri doğru neleri yanlış yapıyorlar?

Bazı işletmeler şehrindeki herhangi bir dijital reklam ajansıyla çalışırken, bazıları ufak bütçelerle kendileri bu işi hayata geçirmeye çalışıyor. Siz de dijital pazarlama kullanarak işletmenize katkı sağlamak istiyorsanız bu rehber size gore. Bu içerikte küçük-orta işletmeler neler yapmalılar, stratejiler nedir her şeyi en detaylı halde örneklerle anlatacağım.

Orta ve büyük ölçekteki firmalar bu işi hem içinde bir ekip kurarak hem de çeşitli noktalarda destek alabildikleri ustalaşmış ajanslarla sağlıyorlar.

Orta ölçekli tüm firmalar bu şekilde olmasa da dijitale (web sektörüne) daha yakın olan orta ölçekli firmalar bu şekilde yapıyorlar. Büyük ölçekli her işletme bu işi oldukca daha ustalaşmış yönetmek zorundadır.

Minik ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Dijital Pazarlamayı Iyi mi Kullanmalı?

Her şeyden ilkin dijital pazarlama, toplumsal medya reklamlarından arama motoru reklamlarına, e-posta pazarlaması yapmaktan satış-ortaklığı pazarlama yöntemlerine kadar oldukca geniş bir kavramdır.

İlgili Makaleler
  • En İyi Antivirüs Programları

  • Site Haritası Nedir VeNasıl Oluşturulur?

Kobi’ler bu yöntemlerden toplumsal medya reklamları ve arama motoru reklamlarını tercih ediyorlar. Bu yanlış da değil, öteki şekilleri uygulamak için bir ekip, içerik üretimi ve websitesi lüzumlu olabilir.

Mesela: Lokal bir restaurant olduğunuzu varsayarsak toplumsal medya reklamları ve arama motoru reklamlarını kullanmak en ideal dijital pazarlama kanallarıdır.

Peki, her küçük-orta ölçekteki işletmeler bu şekilde mi reklamlar yapmalı?

Heralde hayır!

Sözgelişi, hırdavatçı olduğunuzu düşünelim. Toplumsal medya reklamlarıyla yeni alan kişi kazanmanız ya da kıymetli bir dönüşüm sağlamanız oldukca mümkün değildir.

Potansiyel müşterilerinize erişebilmek için arama motoru reklamlarını kullanmanız daha doğru olacaktır.

Bu mevzuyu daha net anlatmam gerekirse, instagram’da gezinirken aniden hırdavatçı reklamı görüp ihtiyacım olmayan bir şeyle etkileşime geçmem mümkün değil. Fakat ihtiyacım olduğunda yakınımdaki hırdavatçıları Google’da ararım ve sonuçlar arasından bir seçim yaparım.

Mahalli bir hırdavatçı ve benzeri dükkanınız var ise toplumsal medya reklamlarına bütçenizi harcamamanızı tavsiye ediyorum. Eğer internette reklam yapmak istiyorsanız Google reklamlarını kullanmanız daha doğru olacaktır.

Peki restaurantlar niçin toplumsal medya reklamı yapmalılar?

İnternette mahalli bir hırdavat dükkanıyla restaurant içinde fark vardır. Yiyecek görselleri ve videoları ile işletme bilinirliğini arttırmak için toplumsal medyayı kullanabilir.

Başka bir restaurant örneği düşünürsek; bulunmuş olduğu bölgede eve sipariş miktarını arttırmak istiyorsa bunun için Google reklamlarını kullanabilir. Pizza satan bir işletmeyseniz, bulunduğunuz bölgede Google’da “pizza siparişi” araması icra eden kişilerin karşısına çıkabilir ve direkt telefonunuzu aramasını sağlayabilirsiniz.

Her restaurant toplumsal medyada olmalı diye bir kural yok. Hatta işin aslını söylemem gerekirse, eğer bu işlerden anlamıyorsanız ya da sizin ilgilenemeyeceğiniz bir şeyse kesinlikle bu işe girişmeyin. Eğer bu işin işinize yararlı olacağını düşünüyorsanız bununla ilgili bir şahıs istihdam edin ve içerde çözün. Dijital ajanslara kesinlikle paranızı kaptırmayın. Söylediğim şeklinde eğer bu işlerle ilgilenmeyen birisiyseniz aslına bakarsanız ne işe yaradığını oldukca anlamadığınız bir şeye para harcamış olacaksınız. Ne kadar yararlı ne kadar zararı olan ya da iyi mi fena mü şeklinde ayrımları doğru çözümleme edemeyecekseniz, ajanslara ve bu işlere kesinlikle oldukca fazla bütçe ayırmayın.

Şimdi diyeceksiniz ki: “Kardeşim sen hem internette reklam yapın, internette görünür olun diyorsun hem de bu işlere bulaşmayın diyorsun, ne yapacağımızı şaşırdık.”

Evet, kafanızı karıştırmış olabilirim. Aslına bakarsak demek istediğim şu, ufak ölçekte bir işletmeyseniz ve kendiniz bu işleri bilmiyorsanız toplumsal medya ve web işleriniz için bir şahıs istihdam edin. Böylece meydana getirilen işleri anında denetim edebilir ve merak ettiğiniz bölgeleri sorabilirsiniz.

Fakat… Bunu yapmak yerine bilmediğiniz bir mevzuda dijital ajanslardan destek almak istediğinizde size bir faydası olmayacak.

Niçin Faydası Olmayacak?

Bilmediğiniz, anlamadığınız herhangi bir işi sizden tamamen bağımsız birine yaptırdığınızda ne olursa olsun yarar sağlamanız zor. Ilk olarak bilmediğiniz bir alan olduğundan aslına bakarsanız faydayı ölçemeyeceksiniz. Karşınızdakinin doğru söyleyip söylemediğini anlayamayacaksınız.

Kobi’ler Dijital Reklam Ajanslarını Iyi mi Seçmelidir?

Sektörde ufak ve orta ölçekli işletmelere hizmet veren ajanslar o denli fazla ki doğru dijital reklam ajansı iyi mi seçilir hakikaten büyük bir muamma.

Kobi’lere hizmet veren dijital reklam ajansları içinde elbet iyiler de var sadece ajansların sayısı oldukca fazla olduğundan ne yazık ki hizmet kalitesi rezalet olan yüzlerce ajans var.

Bundan önceki paragraflarda yazdığım şeklinde bu işten anlamıyorsanız asla bir ajansla çabalamayın. Bundan dolayı sizi oldukca kolay atlatacaklardır. Fakat sizi atlatmaları için geçerli bir sebepleri de var.

Bu işlerden anlamadığınızı kabul edip geliyorsanız ve işin iyi mi yapılacağına dair konuşmaları anlamayıp yalnız istediğiniz şeye odaklanıyorsanız, size hiçbir süre doğru veriler vermeyecekler.

Sözgelişi, galeri sahibi olduğunuzu düşünelim bu işlerden anlamadığınızdan bir dijital ajansla görüşüyorsunuz. Size belli bir bütçe harcamanız gerektiği söyleniyor sadece siz hem işi bilmediğiniz hem de güvenmediğiniz için 500 TL şeklinde gülünç bütçeler veriyorsunuz. Bu bütçenin harcanması karşısında da otomobil satmak istiyorsunuz!? Birazcık matematikle bu şekilde bir saçmalığın olamayacağını biliyor olmanız gerekir.

Dijital reklamlar için hedeflenebilir, ölçeklendirilebilir ve ölçülebilir diyoruz fakat bunlar bir optimizasyon süreci ve belli bütçeler harcanarak gelinen sonuçlardır.

Demek istediğime gelirsek, hem işten anlamıyor hem de bir ajansla bu işi yürütmek istiyorsanız sizin saçma isteklerinize kafa sallayacaklardır.

Bundan dolayı ufak ölçekli işletmelere yönelik hizmet veren ajanslar gelirlerini bu sirkülasyondan kazanıyorlar.

Iyi mi kısaca?

Minik ölçekli işletmeler, bu ajanslara gittikleri süre belli bir hizmet bedeli ödemeliler bunun yanında bir de reklam bütçesi ödemeliler. Sadece bu işlere –güvenilmez– olarak baktığınız için yada o denli para harcayamam dediğiniz için ufak bütçeler veriyorsunuz. Ne acıdır ki bu ajanslar bu bütçeleri kabul ediyorlar. Aradan birkaç ay geçtikten sonrasında siz herhangi somut bir şey göremediğiniz için bu işten vazgeçiyorsunuz ve işi bitiriyorsunuz.

Ajanslar için bu döngü devamlı olduğu takdirde para kazanmaya devam edebiliyorlar. Uzun soluklu müşterileri ya da birlikte iyi bir emek harcama yürüttükleri pek müşterileri olmuyor.

İşin bir öteki fena tarafı ise bu ajanslar devamlı bu şekilde çalışmış oldukları için içerideki kişilerin bu mevzularda uzman olmasına gerek duymuyorlar. Bundan dolayı yaptıkları işler devamlı iyileştirme yapamadıkları yada kendini geliştiremedikleri alanlarda olduğundan otuz dakikada sizin de öğrenebileceğiniz bilgilerle işinizi hayata geçirmeye çalışıyorlar.

Bu durumun işletmeler tarafınca olan hatası ise eğer aylık 300, 500 TL şeklinde bütçelerle iş yaptırmaya çalışırsanız içerde o işi yapanların uzman olmasını bekleyemezsiniz.

Peki ajansı iyi mi seçeceksiniz?

Eğer bu işten anlamadığınızı kendiniz de biliyorsanız, sizin her dediğinize evet diyen bir ajansla çalışmamalısınız. Bundan dolayı siz bilmediğiniz bir mevzuda konuşuyorsunuz fakat onaylanıyorsunuz, ne kadar doğru sizce…

Bu iş için hakikaten ufak bütçe ayırabiliyorsanız o süre yaptığınız emek harcamaları yalnız prestij emek harcaması olarak düşünün. Karşılığında satışların patlamasını beklemeyin, bilinirlik kazanmak amacıyla bu emek harcamaları yapın.

Kobi’ler İçin Dijital Pazarlama Tavsiyeleri ve Stratejileri

Aslına bakarsak yazının başından beri konuştuğumuz her şey dijital pazarlama tavsiyeleri ve stratejileri içeriyor. Hatta ufak bütçelerle neyi amaçlamanız gerektiği, hangi platform daha doğru olur ve bu hizmeti dışarıdan alırken nelere dikkat etmeniz gerekir birçok şeyi konuştuk.

Fakat söylediğim şeklinde her işletme için instagram’dan reklam vermek doğru bir strateji olmayabilir. Gene Feysbuk’ta reklam vermek instagram ile benzer sayılır.

Aslına bakarsak her ne kadar Feysbuk ve Instagram reklamları için de bir uzmanlık gerekse de, bilhassa çözümleme etme, ölçeklendirme vs. şeklinde durumlarda fakat zaman içinde kendiniz reklam vererek öğrenebilirsiniz. Büyük olasılıkla daha evvelinde birkaç kez “gönderiyi öne çıkar” butonu kullanarak kolay bir reklam bile oluşturmuş olabilirsiniz. Yabancı değilsinizdir diyebilirim.

Fakat Google’da reklam vermek mevzusuna ulaştığında işler karmaşık bir hal alacaktır. Bundan dolayı Google bir toplumsal medya uygulaması değil, paylaştığınız bir fotoğrafı derhal istediğiniz bir alanda öne çıkarmanız mümkün değil. Bu mevzuda kesinlikle ustalaşmış destek almanız gerekiyor.

Özetlemek gerekirse, ufak ölçekli bir işletmeyseniz bütçenizi hangi alanda harcamanız icap ettiğini bilmelisiniz. Verdiğim örneklerden çıkarım yaparak kendi işletmenize uygun reklam kanalını seçerek ustalaşmış destek almak için araştırmalara başlayın.

Örnek Emekler

Benzer iki sektör üstünden stratejilerin ne kadar farklılaşabildiğini anlatmaya çalışacağım.

Bir kuaför dükkanımız ve bir de güzellik salonumuz bulunduğunu varsayalım.

Kuaför dükkanımızda daha oldukca saç kesim-bakım şeklinde hizmetler bulunuyor, güzellik salonumuzda ise kalıcı makyaj-manikür şeklinde hizmetler bulunuyor.

İki işletmemiz için de Instagram’ı etkili kullanmaya çalışabiliriz. Biri için saç kesim şekilleri, değişik saç boyama teknikleri şeklinde içerikler üretirken diğerinde daha makyaj, bir ihtimal yaşam-tarzı öne çıkaracak paylaşımlar yapabiliriz.

Pazarlama ve reklam emek harcaması yapmak istediğimizde ise, iki işletme de buluşma almak isteyecektir. Bunun için Google reklamlarını kullanarak müşterilerine daha kolay ulaşacaklardır. Ek olarak alan kişi bilgilerini de bir dosyada tutarak Instagram ve Feysbuk reklamları için kullanabilir ve etkili bir pazarlama emek harcaması yürütmüş olurlar.

Güzellik salonumuz için yeni gelen bir ürün yada hizmeti tanıtırken ise gene benzer stratejileri kullanarak reklam yapabiliriz. Eğer alan kişi bilgilerimiz var ise Feysbuk ve Instagram’da bilinirlik reklamlarıyla yeni hizmetimizi tanıtabiliriz. Hatta merak uyandırıcı bir halde yapıldığında bu reklamlardan başarı elde etmek daha kolay olacaktır. Reklamlara tepki veren potansiyel müşteriler işletme hesabına bildiri atacaklardır, bildiri atan kişileri bir havuzda biriktirerek tekrardan hedefleme yapmak ve yeni müşteriler bulmak için kullanırız.