Klavye Dili Nasıl Değiştirilir?

Klavye dili değişiklik yapma, günlük hayatta ya da iş yaparken bizi yavaşlatan bir etken olabiliyor. Yoğun hayatlarımızda tamamımız zamana karşı yarışıyoruz ve yapmamız ihtiyaç duyulan işleri en kısa zamanda bitirmek istiyoruz. Bu şekilde durumlarda bilgisayar kullanımı ile ilgili ipuçları, yararlı bilgiler ve kısa yollar tamamımız için yaşam kurtarıcı oluyor. Klavye dili değişiklik yapma de bunlardan biri. Ek olarak bilincinde olmadan da klavye dili değiştirmiş olabilir ve düzeltmeye çalışıyor olabilir ya da yeni işyerinizde karşınıza gelen bilgisayarın klavye dilini değişiklik yapmak isteyebiliriz. Tüm bu durumlarda iyi mi bir yol izlemeniz icap ettiğini kolaylaştırılmış şekilde adım adım anlattık. Kolay gelsin!

Klavye Dili Değişiklik yapma

Windows 10

İşleme başlamadan ilkin dil menüsüne değişim yapmak istediğiniz dilleri eklemeniz gerekiyor. Adımlar şu şekilde;

 • Windows’un arama kısmına ayarlar yazın ya da direkt Windows tuşu ve ı tuşlarına aynı anda basın. Bu tuşlar sizi direkt olarak ayarlar kısmına götürecek.
 • Ilkin vakit ve dil seçeneğine gidin, peşinden bölge ve dil seçeneğine gidin.
 • Diller menüsünün altında dil ekle butonu görmüş olacaksınız. Bu butona tıkladıktan sonrasında eklemek istediğiniz dilleri seçin.
 • Klavyenizi hangi dilde kullanmak istiyorsanız, seçenekler arasından o dili bulun ve varsayılan olarak ayarla butonuna tıklayın.
 • İlerleyen dönemlerde de bu menüye girerek sonrasında kullanmak istediğiniz dilleri ekleyebilir ya da bundan sonrasında kullanmayacağınızı düşündüğünüz dilleri listeden silebilirsiniz.
 • Diller içinde süratli geçiş yapmak istediğiniz vakit şu tuş gruplarını kullanabilirsiniz: Windows tuşu + Spacebar (boşluk tuşu), Shift + Alt. Bu tuşlara beraber bastığınız vakit klavyenizin dili, daha ilkin eklediğiniz diller içinde tek tıkla geçiş yapar. Bu kısa yolu kullanarak uğraşmadan ve vakit kaybetmeden bir seferde klavye dili değişiklik yapma işlemini yapabilirsiniz.
 • Klavye dili siz fark etmeden değişebilir ya da halihazırda değişik klavye dili olan bir bilgisayarda iş yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bunu anlamanızın kolay bir yolu var. Siz klavyenizi Türkçe olarak kullanmak istiyorsunuz sadece Ş harfine bastığınızda karşınıza “;” işareti çıkıyor. Bu durum klavyenizin İngilizce dilinde bulunduğunu gösterir. Eğer bilgisayarınızın işletim sistemi Windows 10 ise bundan önceki adımda anlattığımız Windows tuşu + Spacebar (boşluk tuşu) tuşlarına aynı anda basarak klavyenizin tekrardan Türkçe olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer Türkçe dil seçeneği yoksa ilk adımda anlattığımız yöntemi uygulayarak Türkçe dilini dilleriniz arasına ekleyebilirsiniz.
 • Windows tuşu + Spacebar boşluk tuşuna aynı anda basmanın bir öteki faydası, klavyenizde ekli olan değişik dilleri de görebilmenizdir. Eğer işinize yaramayacak bir dil var ise, bu şekilde tespit ederek silebilirsiniz. Bunun için ilk adıma geri dönün ve öteki dilleri kaldır seçeneğine tıklayın.

 Klavye Dili Değişiklik yapma Windows 7

 • Başlat’a tıklayın.
 • Denetim masasını açın.
 • Saat, dil ve bölge seçeneğine tıklayın. Denetim masanız klasik görünümdeyse, bu seçenek sizde bölge ve dil olarak da gözüküyor olabilir.
 • Klavye ve diller sekmesine tıklayın. Burada klavye değiştir butonuna tıklayın.
 • Ekle butonuna tıklayarak istediğiniz dünya dilini ve klavye dilini ekleyebilirsiniz. Bu diller ekliyse ve kullanacağınızı düşünmüyorsanız, kaldır tuşu ile kullanmayacağınız tüm dilleri kaldırabilirsiniz.
 • Eğer siz herhangi bir değişim yapmadığınız sürece Türkçe Q klavye durağan(durgun) kalsın istiyorsanız, varsayılan giriş dilini “Türkçe (Türkiye) – Türkçe Q” yapın, uygula dedikten sonrasında kaydedin. Bu durumda klavye diliniz sizin isteğiniz haricinde değişmeyecektir.

Bu adımları uygulayarak klavye dilinizi rahat, süratli ve kolay bir halde değiştirebilir, vakit kaybetmeden bilgisayar işlemlerinize devam edebilirsiniz.

5

Sending

User Review


4.08
(25 votes)

dil Klavye Klavye dili Windows 10 Windows 7