Java Programlama İle İlgili Her Şey

Java diliyle programlama yapmak istiyorsanız, içeriğimizde derlediğimiz bilgilerden faydalanarak bu mevzuda geniş çapta informasyon sahibi olabilirsiniz.

Java programlama yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz! İçeriğimizde temel detayları ve kavramları bulabilirsiniz.

Java; rahat, nesne odaklı, ağ anlayışlı, yorumlanmış, sağlam, güvenli, taşınabilir, etkisiz mimarisi, yüksek performanslı ve dinamik bir bilgisayar dilidir. C ve C ++ şeklinde görünür, sadece kullanımı daha kolaydır ve daha sağlam programlar oluşturmanıza izin verir. Java programlama dili ile ilgili bazı mühim bilgiler şu şekildedir:

  • Java rahat bir dildir. C ve C ++ sonrası modellenmesi, bu dile bazı kafa karıştırıcı özellikler eklemiştir.
  • Nesne yönelimli bir dildir. Geliştiricilerin Java’yı mesele çözmek için uyarlamasına olanak sağlar.
  • Ağ anlayışlı bir dildir. HTTP (Köprü Metni Aktarım Protokolü) ve FTP (Dosya Aktarım Protokolü) şeklinde İletim Denetimi Protokolü / Web Protokolü (TCP / IP) ağ protokolleriyle baş etmeyi kolaylaştırır ve ağ bağlantılarını yapma görevini basitleştirir.
  • Yorumlanmış bir dildir. Böylelikle hatalı Java programlarında hata ayıklamayı kolaylaştırır.
  • Sağlam bir dildir. Güvenilirdir. Bu yüzden Bluray oynatıcılardan vasıta navigasyonlarına ve hatta hava denetim sistemlerinde kadar tehlikeli sonuç vazife uygulamalarında kullanılır.
  • Güvenlidir. Ağ bağlantılı ortamlarda kullandığı için Java programlama ile meydana getirilen programları virüslerden korumak, kredi kartı bilgilerinin çalınmasını önlemek ve öteki fena amaçlı eylemleri gerçekleştirebilecek fena amaçlı kodlardan korumak önemlidir. Sanal güvenlik modeli ve genel anahtar şifreleme şeklinde güvenlik özellikleri vardır. Bu özellikler ile virüslerin ve öteki tehlikeli kodların platformda hasara yol açması önlenir.

Java ile Android Programlama

Java Android programlama yapabilmek için temel düzeyde PHP ya da Objective-C şeklinde programlama dillerini bilmek gereklidir.

Android uygulamaları Java dili kullanılarak geliştirilir. Java’nın temel özellikleri öğrenmesinin ve anlamasının kolay olması, program bağımsız ve güvenli olması, sanal makinelere uygun olmasıdır. Android de bu temellere büyük seviyede uyum sağlar.

Java’yı öğrenen programcılar, Android geliştirme işlemleri de yapabilirler. Kaynak kodu açısından bakıldığında, yazılan kod aynıdır.

Java ile Nesne Programlama

Java ile nesne programlama konusunu anlayabilmek için ilk olarak nesne yönelimli programlamayı (OOP) özetlemek gerekirse anlatmak gerekir. OOP, nesneler olarak da adlandırılan veri yapılarının tanımına dayanan bir programlama stili yada tekniğidir.

Java yeni başlayanlar için iyi bir ilk kodlama dili midir?

Java’nın oldukca uzun süredir kullanılıyor olması, onu ilk öğrenilecek kodlama dilleri arasına sokuyor. Bu sebeple Java ile ilgili oldukca sayıda mükemmel kitap ve online kaynak bulunuyor. Dünyada öteki herhangi bir programcıdan daha çok Java programcısı bulunuyor. Bu da size destek olacak kişileri bulmayı kolaylaştırıyor.

Java, sözdizimini C’den türetir ve öteki birçok programlama dili de sözdizimini C’den türetir. Bu yüzden Java öğrendiğinizde Javascript, C # ve C ++ şeklinde bir dili de daha kolay öğrenirsiniz. Ek olarak nesneye yönelik bir dil olduğundan Java’da öğrendiğiniz temel kavramları öteki dillere de aktarabilirsiniz.

Avantajlar ve Dezavantajlar

Java’nın oldukca kolay bir programlama dili olmaması, onu yeni başlayanlar için zorlayıcı konuma getirebilir. Bununla beraber dünya genelindeki topluluklar ve bugüne dek edinilmiş bilgiler, bu sürevi sizin için daha kolay hale getirir.

Sıfırdan Java programlama öğrenmenin en zor tarafı, nereden başlayacağını bilememektir. Çok büyük genişlikte bir ekosistem olması, öteki bazı dillere kıyasla giriş yapmak için zor bir hale gelmesine niçin olabilir. Eğer oldukca hafifçe ve süratli bir iş yapıyorsanız, Java sizin için uygun olmayabilir. Bu programlama dili daha büyük ve karmaşık uygulamalar için daha uygundur.