ISO 27001 Nedir?

Genel mantığı bilginin doğru bir halde korunmasına dayanan ISO 27001, bu mevzuyu destekleyen bir yönetim sistemidir. Bu sistemin kurulmasının en mühim sebebi ise, dijital çağda yazılı bilgilerin doğru şekilde saklanmasıdır.

Bir kurumun işinin sekteye uğramadan devam edebilmesi için, bilgilerinin de doğru bir halde saklanması gerekiyor. Bilgilerin doğru saklanmadığı durumlarda en kolay işler bile saatler devam eden zahmetli birer operasyona dönüşebilir. Bilhassa dijital dünyada bilgilerin korunması ve saklanması oldukça mühim. Şu sebeple teknoloji her geçen gün değişiyor ve bilgilerin saklanma koşullarında da değişimler meydana geliyor. Bu değişimler, kurum bilgilerinin gizliliğinin ya da bütünlüğünün yok olmasına niçin olabiliyor.

Informasyon güvenliği ile kurumların gizli saklı bilgilerinin fena niyetli kişilerden korunması hedefleniyor. Dijital hırsızlıkların oldukça arttığı günümüzde, şirket detayları fena amaçlarla kullanılabiliyor. ISO 27001 ile kurumsal data güvenliğinin sağlanması hedefleniyor. Bu sistem kullanılarak hem insanoğlu hem süreçler hem de bilginin bütünselliği korunmuş oluyor.

Bir işletmenin güvenliğini ve iş sürekliliğini bir tek teknik yöntemlerle koruyamazsınız. İsterseniz yüzlerce anti-virüs programı kullanın, gene de iş sürekliliğini sağlamak için bilgilerinizin doğru bir halde saklanması gereklidir. Bu yüzden data güvenliği yönetim sistemleri dünya genelinde kullanılır. Bu sistemle ilgili olarak çalışanlara itimat verilmesi dirimsel ehemmiyet taşır. Çalışanların destek vermediği bir sistemin sürdürülebilir olması mümkün değildir.

ISO 27001 Informasyon Güvenliği Yönetim Sisteminin Yararları

Bazı kurumların yasal olarak ISO 27001 Informasyon Güvenliği Yönetim Sistemi kullanımı gereklidir. Sadece sizin firmanız bu zorunluluk tanımına girmiyor olsa da, sistemin sağlamış olduğu avantajları öğrendikten sonrasında bu alanda bir atılım hayata geçirmeye karar verebilirsiniz. İşte sistemin işletmeler için en mühim yararları:

 • Detayları korur, data kaybı riskini minimize eder.
 • Bilgilerin kaybolmasından dolayı oluşabilecek gereksiz süre kaybının ve fazladan iş gücünün önüne geçer. Kurumun daha verimli çalışmasına destek verir.
 • Bilgilerin doğru ve güvenilir bir halde saklanmasını sağlar.
 • İş sürekliliği sağlayarak şirket verimliliğini artırır.
 • Firmanın tüm bilgilerinin gizli saklı kalmasını sağlar.
 • Şirket genelinde bilgilerin korunmasına dair farkındalık yaratır. Firmanın data güvenliği mevzusundaki zayıflıklarını ortaya çıkarır ve bu alanlarda daha yüksek güvenlik önlemi alınmasını sağlar.
 • Bilgilerin içinde ne olduğunun değişmemesini sağlar.
 • Yasal olarak yerine getirilmesi ihtiyaç duyulan kriterlerin yönetmeliğe uygun olmasını sağlar.
 • Informasyon varlıklarına istendiği süre ulaşım sağlar.
 • Firmanın kurumsal saygınlığını korur.
 • Firmanın rekabet mevzusunda avantajlı konumda olmasına destek verir.

ISO 27001 Informasyon Güvenliği Yönetim Sistemi, dünyanın her yerindeki irili ufaklı her türden şirkete uygundur. Bilhassa teknoloji sektöründe hizmet veren ve yüksek oranda datanın giriş çıkışına haiz olan firmalar, bu yönetim sistemine ne olursa olsun dahil olmalıdır. Aksi takdirde gizliliğinin korunması ihtiyaç duyulan bilgilerle ilgili ciddi problemler yaşanabilir. Uydu iletişim sistemi elde eden firmalar, altyapı işletmeciliği firmaları, web servis sağlayıcıları, GSM hizmetleri, durağan(durgun) telefon hizmeti elde eden firmalar ve elektronik iletişime altyapı sunan tüm kurumlar bu sisteme dahil olmalıdır.

Bazı firmaların bu sisteme dahil olması T.C Gümrük ve Tecim Bakanlığı tarafınca mecburi tutulmuştur. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Piyasası’ndaki firmalar, bu belgeye yasal olarak haiz olmak zorundadır. Öteki firmaların da süreç içinde bu belgeye haiz olmaya mecburi tutulacakları beklenmektedir. Belgenin alınması için yerine getirilmesi ihtiyaç duyulan bazı prosedürler vardır. ISO 27001 danışmanlığı veren firmalar; toplanması ihtiyaç duyulan evraklar ve yerine getirilmesi ihtiyaç duyulan prosedürlerle ilgili müşterilerine hizmet vermektedir.

5

Sending

User Review


5
(1 vote)

EPDK iso 27001 ISO 27001 danışmanlığı