IPTV Nedir?

Bir çok süre tv izlemenin internette dolaşmak kadar kolay ve keyifli olmasını hayal ederiz. Bundan dolayı web sınırsız bir derya, istediğimiz dizileri takip edebilir, istediğimiz filmleri bulup izleyebiliriz. Youtube’da birazcık dolaşarak bizlere hitap eden mükemmel video kanalları bulabiliriz.

Televizyonda ise bizlere sunulanlarla yetinmek durumundayız. Değişik uydu alıcıları kullansak da, kanallar belli. Üstelik uygun olduğumuz her anda istediğimiz her yayına ulaşmamız da mümkün değil. Bilhassa işten eve geldiğimizde kumandayı elimize alıp derhal istediğimiz içeriğe ulaşmayı istiyor fakat televizyonda bu programı bulamıyoruz. İşte bu aşamada IPTV yaşamımıza giriyor.

IPTV’nin fazlaca kolay bir mantığı var. İnternet Protokol Televizyonu anlamına gelen bu ürün; fiber optik kablo ya da uydu çanağı yardımıyla video akışı almanız anlamına geliyor. Aynı internette Youtube seyretme süreciniz benzer biçimde düşünebilirsiniz. Böylelikle televizyondaki programları bilgisayarınızda ya da bilgisayarınızdaki programları televizyonunuzda izleyebiliyorsunuz.

Bunun için set üstü kutu kullanmanız gerekiyor. Bu set üstü kutu, tv ile web içinde bir bağlantı kuruyor ve gelen sinyalleri doğru yerde çalıştırıyor. Bu teknolojiyi kullanabilmek için ise web hızınızın 10 Mbps ile 100 Mbps içinde olması gerekiyor. 10 Mbps’den daha yavaş bir bağlantı hızı ile IPTV izlemeniz mümkün değil.

IPTV Çeşitleri

Bu değişen teknolojinin birbirinden değişik türleri vardır. Örneğin Netflix, bir isteğe bağlı video çeşididir. Netflix’te istediğiniz programı ücret karşılığında istediğiniz yerden seyredebilirsiniz.

Bir başka çeşit süre kaydırmalı IPTV’dir. Planlı yayınları izlediğiniz anlamına gelir. BBC kanalının iPlayer isminde video oynatıcısı bu türe örnek olarak verilebilir.

Canlı IPTV yada IP simülasyon yayınları ise canlı tv programlarını internette yayınlama anlamına gelir. Bu teknolojiyi günümüzde pek çoğumuz esasen kullanıyoruz. Geçmişte oldukça coşku verici görünen bu teknolojiler, bugün günlük hayatımızda yer etti bile. Tüm bu IPTV çeşitlerini telefonunuzdan, bilgisayarınızdan ya da televizyonunuzdan web bağlantınız yardımıyla rahatça seyredebilirsiniz.

Bu teknoloji, bilginin iki yönlü akışını sağlamış olduğu için oldukça önemlidir. Geleneksel tv, tek yönlü bir yayındır. Belirli tv programları, belirli süre aralıklarında bir tek tv üstünden izlenebilir ve izleyen kişinin herhangi bir etkileşimde bulunması mümkün değildir. IPTV ise tv programlarını çevrimiçi hale getiriyor. Kullanıcılar istedikleri an, istedikleri yerden, istedikleri aleti kullanarak istedikleri programları izleyebiliyorlar. Yorumlar, beğeniler ve paylaşımlar; bu deneyimi fazlaca daha interaktif bir hale getiriyor. Böylece artık tv, kullananların isteklerine nazaran program üretmek durumunda kalıyor.

Bir tv programının IPTV üstünden yayınlanabilmesi için ilk olarak paket olarak alınabilecek ve teslim edilebilecek dijital bir formata dönüştürülmesi ve bunu yaparken de web protokolünü kullanımı gereklidir. Bazı programlar hali hazırda dijital formatta olsa da bazıları standart analog tv programı formatında olabilir. İşte bu formattaki programların dijitale gönüştürülmesi gerekir. Videoların sıkıştırılması da bu süreçte oldukça yararlı.

Yoksa bant genişliği yüzünden şebeke ve web trafiğinde mühim yavaşlamalar meydana gelebilir. MPEG4 ve MPEG2 en yaygın olarak kullanılan sıkıştırma tekniklerindendir. Çoklu yayınlama da programın muntazam seyredilebilmesi için en sık kullanılan yöntemlerdendir. Aynı programı bin şahıs de izlese, tek video paketi akışı olur. Böylelikle bu kişiler web hızları düşmeden, izledikleri video takılmadan IPTV kullanabilirler.

IPTV’nin en mühim faydası, istediğimiz programı televizyonumuzdan izleyebilmemiz olsa gerek. Bundan dolayı eve gelip koltuğumuza oturduğumuzda minik laptop ekranında değil, büyük ve güzel televizyonumuzda kolay bir halde istediğimiz şeyleri seyretmek istiyoruz. Bu anlamda bu değişen teknolojinin giderek yaygınlaşmasını umuyoruz.

5

Sending

User Review


4
(3 votes)

Canlı IPTV IPTV IPTV Çeşitleri MPEG4 youtube