iPhone Hızlandırma Yöntemleri

Kullanılan telefonun hızını yitirmek tüm kullanıcılar için bir sorundur. Bu durum kullanıcıya ve kullanım şekline bağlı olarak değişebilir. Peki hızını kaybeden Apple iPhone cihazlarınızı hızlandırmak için neler yapılabilir?

Bu probleminin cevabı ile ilgili yapabileceklerinizi aşağıda sizler için sıraladık.

  1. Aleti açıp kapatarak, tekrardan başlatın.

Cihazınızı tekrardan başlattığınızda arka planda çalışan işlemler sonlanır. Bu işlem RAM üstündeki yükü aldığından cihazınız bir miktar hızlanma gösterebilr.

  1. Arka plan işlemlerini denetim etme:

Arka planda çalışan uygulamalar cihazınızı yavaşlatabilir. Bunu önlemek için çalışan uygulamaları denetlemelisiniz. Bu aşamada Ayarlar -> Genel -> Arka Plan Uygulama Yenileme menülerini takip ederek çalışan uygulamalara ulaşabilir ve yüksek RAM kullanan uygulamaların izinlerini iptal edebilirsiniz.

  1. Otomatik indirmeleri durdurmak:

iOS işletim sistemi uygulama güncellemelerini otomatik yapar. Bu durum kullanıcıya kolaylık şeklinde görünse de bir süre sonrasında kullanıcıya cihazın yavaşlamasına sebep olabilir. Bundan dolayı Ayarlar -> iTunes ve App Store yolunu takip ederek, görünen seçeneklerin tarafındaki “otomatik indirmeyi durdurma butonu”nu sola sürükleyerek otomatik güncellemeleri kapatabilirsiniz.

  1. Pil sağlığı kontrolü:

Ayarlar ->  Pil -> Pil Sağlığı aşamalarını takip ederek pil sağlığınızı denetim edebilrsiniz. Pil sağlığı %80’in altına düştüyse işletim sisteminiz cihazınızın performansını kısıtlayacaktır. Bu problemi çözmek için bataryanızı yenilemeniz gereklidir.

  1. Animasyon hareketlerini azaltmak:

Cihazınızın işletim sisteminde yer edinen uygulamaların daha güzel görünmesi için bazı animasyonlar kullanılır. Bu animasyonlar zaman içinde cihazınızın performansını düşürebilir. Ayarlar -> Genel -> Erişebilirlik -> Hareketleri Azalt  aşamalarını takip ederek animasyon hareketlerini azaltabilirsiniz.

  1. Yapınak ayarlarına dönmek:

Yukarıda saydığımız 5 yöntemi de denediniz sadece cihazınız hızlanmadıysa, cihazınızı yapınak ayarlarına döndürmeniz yavaşlama problemini çözebilir. Ayarlar -> Genel -> Sıfırla -> Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil yolunu izleyerek cihazınızı yapınak ayarlarına döndürebilirsiniz. Bu işlem ile tüm verileriniz silineceğinden yapınak ayarlarına döndürmeden ilkin ne olursa olsun yedek almanız icap ettiğini hatırlatmak isteriz.