Google Drive Nedir ?

Drive, Google’ın sunmuş olduğu bulut üstünde çevrimiçi olarak dosya depolama ve eşleştirme servisidir. Bulut teknolojisinin gelişiminde büyük tesiri olan depolama servislerinde Google’da tahmin edileceği benzer biçimde tamamlanmamış kalmadı. Bu servislerin kim bilir en büyük yarışlarının bir tanesi sundukları depolama alanının büyüklüğü olmaktadır. Bu yarışta Google Drive 15 GB’a kadar parasız depolama kapasitesi sunmaktadır.

Google Drive’ı hem bilgisayarınızdan drive.google.com adresinden servisi kullanmaya başlayabilirsiniz.. Bunun yanı sıra iOS ve Android işletim sistemlerini kullanan öteki cihazlarınızdan da kullanabilirsiniz. Bu sayede hem bilgisayarınızı hem öteki cihazlarınızı senkronize tutmuş oluyor ve dosyalarınıza nerede olursanız olun erişme şansına haiz oluyorsunuz. Fotoğraflarınızı , müziğinizi yada herhangi bir dökümanınızı cihazınızdan paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte Google Docs entegresi yardımıyla derhal yeni bir ofis dosyası oluşturabilirsiniz. Eğer isterseniz bu dosya depolama alanınızı ücretli olarak fazlalaştırabilirsiniz.

Eğer daha çok depolama alanına haiz olmak istiyorsanız bunların fiyatlandırması burada göreceğiniz benzer biçimde aylık 2$’a 100 Gb ve aylık 10$’a 1 TB benzer biçimde depolama alanlarına haiz olabilirsiniz. Bilhassa fotoğraf ve video yüklerken hem silinmemesi ve kaybolmaması hemde istediğiniz anda erişebilme imkanı servisin kullanımı arttırmaktadır.