Google, alışveriş reklamları için yeni bir karar aldı! Peki Google’ın aldığı karar nedir?

Google, alışveriş reklamları için yeni karar aldığını deklare etti. Alınan karar bakılırsa, 10 Ağustos 2020’den itibaren alışveriş reklamlarını arama neticelerinden çıkarıyor. Google yetkilileri mevzu hakkında detaylı bir halde izahat da bulunmuş oldu.

Google tarafınca meydana getirilen açıklamaya bakılırsa; Bu senenin başlarında Rekabet Kurumu Google’ın Alışveriş Karşılaştırma Servislerine (AKS) eşit davranması yönünde bir karar verdi. Cevap olarak, Rekabet Kurumu’na (RK), satıcılardan Alışveriş reklamlarının gösterilebilmesi için AKS’lere Google Alışveriş’le aynı fırsatı sağlayacak ve Alışveriş reklamlarının ürün standardını hem kullanıcılar hem de satıcılar için sürdürülebilir kılacak bir takım önlem sunduk. Sunduğumuz tedbirler Alışveriş reklamları için Avrupa’da 600’den fazla AKS’nin katılımıyla 3 senedir başarıyla uygulanan tedbirlere oldukca benzer bir çözüm yolu içeriyor.

Sadece, sunduğumuz çözüm önerilerinin Türkiye için kabul edilebilirliği şu aşamada belirsiz. Bundan dolayı, faaliyetlerimizi yasal çerçevede sürdürebilmek ve müşterilerimize hazırlık yapabilmeleri için kafi süreyi sağlamak amacıyla, maalesef 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Alışveriş reklamlarını Google’ın Türkiye’deki arama sayfalarından kaldıracağız. Bu bizim için kolay alınmış bir karar değil; bunun tüketiciler, satıcılar ve AKS’ler için daha azca seçeneğe ve daha düşük kalite deneyimine sebep olacağına inanıyoruz. Uygulanabilir bir çözüm bulmak için RK ile beraber emek vermeyi sürdüreceğiz.

Senenin en yoğun alışveriş aylarına yaklaşırken, bu durumun müşterilerimizin satışlarına yönelik tesirini en aza indirmek suretiyle onlarla beraber çalışacağız. Tüketiciler bilgiye ulaşmak için Google Arama’yı, satıcılar da müşterilerine ulaşmak için öteki reklam formatlarını kullanmaya devam edebilecek. Bu sorunları gelecek aylarda çözüme kavuşturabilmeyi ve RK ile Alışveriş reklamlarını Türkiye’ye yine getirebilmemizi sağlayacak bir anlaşmaya varabilmeyi umuyoruz.

google google izahat Google Reklamları